Bilgii.net

Bronşit Nedir,Belirtileri ve Tedavisi

27.11.2018
Bronşit Nedir,Belirtileri ve Tedavisi

Kış aylarının gelmesi ile yetişkinler de görülmesi ile birlikte genellikle çocuklar da sıklıkla görülen bronşit rahatsızlığı geçici veya kronik olarak görülmektedir. Dikkat edilmesi gereken özellikle çocuklarını bu rahatsızlıktan korumak ve engellemeye çalışmak olmalıdır.

Bronşit Nedir?

Bronşit rahatsızlığı bronş tüpleri adı verilen solunum borularının iltihaplanması ve akciğere hava taşıma görevinin yerine getirememesi olarak ortaya çıkmaktadır. Bronşite neden olan bazı önemli şeyler vardır. Bunlar;

-Solunum borularında bakteri ve virüslerin neden olduğu iltihaplanmalar

-Özellikle çocuklarda aşırı terleme sonrası içilen soğuk su

Bronşitin bilinen iki türü bulunmaktadır. Bunlar akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Kronik olan sürekli kendinin tekrar eder ve sıklık ile yaşanır. Ancak akut bronşit genel olarak diğer solunum rahatsızlıklarından kaynaklı olarak çıkar. Akut bronşitin her hangi bir tedavisi yoktur ve tek ilacı dinlenmek ve bol sıvı almaktır.

Bronşitin Belirtileri

Bronşit türlerinin kendi içerisinde belirtileri de birbirinden farklıdır ve farklı olarak ortaya çıkarlar.

1.Akut Bronşit Belirtileri

-Sürekli ve geçmeyen kuru öksürükler

-Solunum yaparken ortaya çıkan hırıltılar

-Akut bronşiti olan kişilerin balgamları açık şeffaf renkte olur

-Halsizlik, hafif yüksek ateş ve göğüs bölgesinde ağrı hissi

2. Kronik Bronşit Belirtileri

Yukarıda saydığımız akut bronşitin aynı belirtileri görülmek ile birlikte kronik bronşitte kuru öksürükler uzun süre devam etmektedir. Bu süre genellikle 3 aydan fazladır ve hemen hemen her yıl görülür.

Bronşit Teşhisi Nasıl Konur?

Yukarıda görülen belirtiler görüldüğünde mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Doktora başvurduğunuz da genellikle akciğer filmi ile tanı konulmaya çalışılmaktadır. Gerekli tanı konulduktan sonra bronşit için uygulanabilecek bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Bronşit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bronşitin akut türü genel olarak tedavi gerektirmeden kendiliğinden düzelmektedir. Genel olarak akut bronşit için değil de görülen belirtilerin tedavi edilmesinde çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar öksürük şurupları, antibiyotikler olmaktadır. Ayrıca bu süreçte sigara içen kişilerin mutlaka sigara içmeye ara vermesi gerekmektedir. Bronşitin tedavisin de uzmanlar tarafından antibiyotiğin kullanılması tartışılmaktadır. Ancak bu süreçte kullanılan antibiyotikler genellikle hastalığın etkisinin azalmasında etkili olmaktadır. Genellikle hastalık hastaya ve hastalığın boyutuna göre 5 ile 14 gün arasında değişmektedir. Tedavi sırasında kullanılacak ilaçlara ve yöntemlere yalnızca doktor karar verebilmektedir. Birçok kronik bronşit hastası kafasına göre daha önce ki tedavisin de kullandığı ilaçları tekrar kullanmaktadır. Ancak bu doğru değildir ve hastalığın daha kötü boyutlara gitmesine neden olabilmektedir. Tedavi sürecinde hastalar için en önemlisi bol sıvı tüketmektedir. Özellikle su tüketimi son derece önem arz etmektedir. Bunun nedeni içilen su bronşite neden olan balgamların etkisini azaltacak ve balgamı yumuşatacaktır. Akut bronşitte tedavi sürecinde izlenecek yollar genellikle aynı olurken durum kronik bronşitte farklıdır. Kronik bronşitte hastaların yaşına durumuna bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Eğer yukarı da belirtilen bronşit belirtileri var ise mutlaka hastanın doktora başvurması ve tedaviye harfiyen uyması gerekmektedir. Asla kendi tedavi yöntemlerini kullanmamalı ve kafasına göre ilaç, özellikle antibiyotik kullanmamalıdır. Bronşit ciddi bir hastalıktır ve düzenli olarak kontrol altında tutulması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net