Bilgii.net

Bronşit Nedir, Neden Olur, Ne İyi Gelir?

26.11.2018
Bronşit Nedir, Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Akciğerlere hava taşıyan bronş tüplerinin zarının iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık iki türlüdür. Bunlar akut ve kronik bronşittir. Akut bronşit genelde grip, nezle gibi hastalıklarla beraber görülür. Fakat kronik bronşit daha ciddi ve tehlikelidir. Ciddi bir iltihaplanma türüdür ve acilen tedavi edilmelidir. Bronşitte öksürük sonrası gelen balgam genel olarak şeffaftır. Fakat sarı veya yeşile yakın bir renkte balgam geliyor ise bu bakteriyel enfeksiyon olduğunun bir kanıtıdır. Akut bronşit ve kronik bronşiti birbirinden ayıran belirgin özellikler vardır. Akut bronşit geçici tarzda bir hastalıktır. Kronik bronşit ise daha uzun süreli bir hastalıktır ve sigara içenlerde daha sık görülür. Akut bronşitin genel olarak bir tedavisi yoktur. Bol sıvı tüketmek ve bol bol dinlenmek bu hastalığın geçmesine yardımcı olur. İki farklı bronşit olduğu gibi bu bronşitlerin nedenleri de farklıdır.

Bronşit Neden Olur?

Akut bronşit genellikle nezle ve soğuk algınlığı nedeniyle görülür. Akut bronşit bulaşıcı bir hastalıktır. Üst solunum yoluna zarar veren enfeksiyonlar akut bronşite neden olur. Kronik bronşit ise kirli havaya maruz kalan insanlarda daha çok görülür. Özellikle kimyevi maddeler ile uğraşan, bunlar üzerinde çalışan insanlarda daha sık görülür. Akut bronşit gibi bulaşıcı değildir. Sigara içmekten dolayı da kronik bronşit olabilirsiniz. Kronik bronşitin tedavisini aksatmamak gerekir. Çünkü tedavi ertelendiği sürece hastalığın ciddiyet boyutu artmaktadır. Kalıcı hasarlara yol açabilir.

Bronşite Ne İyi Gelir?

Bronşite iyi gelen belli başlı besinler vardır. Doktorun verdiği tavsiyelerin yanı sıra evde kendiniz bu doğal yöntemler ile bronşite karşı bir direnç oluşturabilirsiniz. C vitamini içerdiği yüksek antioksidan bakımından bronşitten kurtulmanıza yardımcı olur. Mandalina, elma, kivi, portakal gibi meyvelerde bolca C vitamini bulunur. Sarımsak doğal bir antibiyotiktir. Enfeksiyonlara karşı en önemli besindir. Bakteriyel enfeksiyonları geçirmek için kullanılan en etkili yoldur. Sarımsak tüketimi arttıkça vücudunuzun enfeksiyon ile mücadelesi de artar. Nane içerdiği mentol ile akciğerde oluşan mukus birikiminin öksürük yolu ile atılmasını sağlar. Mantar akciğerde oluşan hasarın onarılmasını sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücut içerisindeki zararlı bakterilerin vücuttan atılmasını sağlar. Zencefil iltihaplara karşı birebirdir. İltihapları önler. Öksürük ve balgam için gün içerisinde zencefil tüketmek gerekir. Tuzlu su ile gargara yapılması bronşite iyi gelir. Boğazda oluşan iltihaplanmayı geçirir. Nefes borusunu açar ve balgamı temizler.

Bal ve Soğan Suyunun Faydaları

Bal doğal bir antibiyotiktir. Bronşlarda oluşan iltihaplanmayı azaltır. Bal, limon ve zencefili karıştırarak yemek hem bronşite karşı hem de vücut direnci için çok önemlidir. Soğan balgam söktürücü bir özelliğe sahiptir. Soğan suyu içmek ise bronşları temizler. Bol su tüketmek her zaman olduğu gibi bronşit tedavisi içinde çok önemlidir. Vücuttaki iltihabın ve balgamın dışarı atılması için en etkili yoldur. Isırgan otunu bal ve şeker ile tüketmek astım ile bronşite iyi gelir. Ayrık otu solunum rahatsızlıklarının hemen hemen hepsi için kullanılan doğal bir yöntemdir. İçerisinde bulunan yüksek E vitamini sayesinde iltihaplanmayı önler. Bunların dışında hijyene önem vermek, egzersiz yapmak, bol bol su tüketmek, sigara ve alkol tüketmemek bronşitin tedavisi için önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net