Bilgii.net

Boyun Tutulması Neden Olur, Nasıl Geçer?

18.10.2018
Boyun Tutulması Neden Olur, Nasıl Geçer?

İnsanların başına gelen rahatsızlıklardan birçoğu, aslında toplumumuzda yaygın olarak görülen ve tedavisi bilinmeyen hastalıklardandır. Bu yüzden genellikle yanlış yorumlamalar, rahatsızlığın süresinin uzamasına sebep olacaktır. Boyut tutulması da, yaygın görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Genel olarak insanların yatma pozisyonlarındaki sıkıntılardan ve duruştan kaynaklı problemlerden dolayı ortaya çıkan boyun tutulması; boyundaki aşırı yüklenmenin verdiği ağrıları başlatacaktır. Stresin ve üzüntünün bile etkilediği boyun tutulmasında, genel olarak kas gevşetici kremler, ağrıların azalmasında yardımcı olabilir. Boyun hareketlerinde kısıtlama yapan bu ağrı, aynı zamanda komplike ağrıların da oluşmasına sebep olacaktır. Boyun tutulması genel olarak semptomlara bakıldığında, ciddi bir rahatsızlığa sebep vermez. Fakat genel olarak uykusuzluğa ve güç kaybına neden olacaktır.

Boyun Tutulmasının Sebepleri

Boyun tutulmasında genel sebeplerden bir tanesi, soğuk havadan etkilenilmesidir. Boyun bölgesine vuracak rüzgarlı ve soğuk havalar, aynı zamanda boyun tutulmasına sebep olacaktır. Omuzlara dengesiz şekilde yük bindirmek ve yanlış duruş pozisyonları da, yine aynı şekilde tutulmalara sebep olacaktır. Gereğinden ağır bir eşya taşımak ve yanlış spor teknikleri de, boynun uzun vadede hasar görmesine sebep olacaktır. Uyku esnasında yanlış pozisyon seçimi ve yastık konusundaki yanlış tercihler, boyun tutulmasının görülmesindeki önemli sebeplerdendir. Bilgisayar kullanan kişilerin boyunlarını doğru açıda tutmamaları, boyun tutulmasını tetikleyecek olan yanlışlardan bir tanesidir.

Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Boyun tutulması, uzun süreli rahatsızlık şeklinde görülmez. Doğru ve dikkatli bir bakım sayesinde, boyun tutulmasının evde bile geçirilmesi mümkündür. Genel olarak bir hafta süren bu tedavi sürecinde, yapılacak bazı uygulamalar sayesinde tutulmadan kaynaklı ağrıların sona erdirilmesi kolay olacaktır.

Boyun Egzersizleri

Boyun egzersizlerini yapmak, boyun bölgesinde sıkışan kasları ve sinirleri rahatlatacak bir uygulamadır. Bu yüzden öncelikle vücudun rahat şekilde bırakılması ve dik oturulması gerekilecektir. Kafanın önce sağa ve sola yavaşça döndürülmesi gerekilir. Bir dakika sürecek bu uygulama, üç tur şeklinde olursa daha yararlı olacaktır. Bu adımın sonrasında kafanın öne ve arkaya doğru yavaşça hareket ettirilmesi gerekir. Yine üç set yapılacak olan bu hareket sonrasında, artık boynun tam tur şeklinde döndürülmesi gerekilir. Üç set sonrasında, çevrilen kısmın tersi yönünde uygulanan üç set sonunda, boyunda ciddi bir rahatlama görülecektir. Boyun tutulması egzersizlerini gerçekleştirirken acı çeken kişilerin, egzersizi bırakması gerekir. Aynı zamanda boyun tutulmasının daha kolay şekilde geçirilmesi istenirse, yüzme tercih edilmelidir. Bu sayede boyunda bulunan kaslar kuvvetlendirilmiş olacaktır.

Masaj Uygulaması

Boyun tutulmasından sonra, tedavi süresinde masaja başvurulur. Bu sayede kasların gevşemesi ve zamanla ağrının azalması sağlanır. Özellikle uyku esnasında kişilerin daha rahat olmasını sağlayacak masaja başlamadan önce, kişilerin sıcak bir duş alması gerekir. Sıcak suda rahatlayan vücut, masaj yağları sayesinde daha da gevşeyecektir. Kasların bu derece gevşemesi, bu sayede boyun tutulmasının sona ermesini sağlayacaktır.

Kompres Uygulamak

Boyun tutulmalarında, görülen rahatsızlığın durumuna göre kompres yapılması gerekir. Bu yüzden de, soğuk ve sıcak kompres uygulanabilir. Soğuk kompreste vücudun uyuşması ve kas ağrılarının sonlanması amaçlanacaktır. Sıcak kompreste ise kan akışının hızlandırılması ve bölgedeki kasılmanın gevşemesi sağlanacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net