Bilgii.net

Boyun Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

27.11.2018
Boyun Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Boyun ağrısının nasıl tedavi edileceğini anlamak için, boyunun servikal omurga olarak da adlandırılır, kafatasından başlayıp aşağıya doğru uzanan yedi ayrı omurdan oluşan karmaşık bir yapı olduğunu anlamak önemlidir. Boyundaki yapılar kasları, deriyi, atardamarları, damarları, lenf düğümlerini, tiroid bezini ve daha fazlasını içerir, bu nedenle bu yapıların herhangi birindeki sorunlar genel olarak boyun ağrısı hissine katkıda bulunabilir. Kafanızın yaklaşık sekiz kilo ağırlığında olduğundan bahsetmemekle birlikte, servikal vertebralarınız her gün onu tutabilmek için biraz iş çıkarır.

Bu nedenle, boyun ağrısının nasıl yaygın bir olay olabileceğini görmek kolaydır. Boynunda bir suş veya burkulma, çevredeki kasların gerginleşmesine, hareket aralığınızı sınırlandırmasına ve ciddi ağrılara neden olabilir.

Boyun Ağrısının Nedenleri

Boyun ağrısı çeşitli farklı durumlardan kaynaklanabilir. Bir doktor tarafından muayene edilen kronik boyun ağrısına sahip olmak önemlidir, böylece ağrınızın kök nedenine ulaşabilir ve uygun şekilde tedavi edebilirsiniz. Boyun ağrısının yaygın nedenleri şunlardır:

  • Boyun suşu veya yaralanması
  • Kötü duruş ya da bilgisayarında kambur
  • Şişmiş lenf düğümlerine neden olan yaygın enfeksiyonlar / virüsler
  • Fibromiyalji
  • Boynunuzdaki gerginliği tutmanıza neden olan stres
  • Sıkışmış sinirler
  • Dejeneratif disk hastalığı
  • Rahatsız bir pozisyonda uyumak

Boyun Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Boyun ağrınız altta yatan bir tıbbi durumun veya ciddi yaralanmaların bir sonucu ise, fizik tedavi veya ilaç tedavisini içeren bir tedavi planına karar vermek için doktorunuza danışmanız önemlidir. Ancak, boyun ağrınız günlük stresten, kötü duruştan veya egzersizden kaynaklanıyorsa, burada daha iyi hissetmek için yapabileceğiniz dokuz basit şey vardır. İlaç genellikle belirli tıbbi durumların neden olduğu boyun ağrısı tedavisi iken, boyun ağrısını tedavi etmek için bu dokuz doğal yolu da deneyebilirsiniz.

Akupunktur

Çalışmalar, antik akupunktur uygulamasının, kronik boyun ağrısını tedavi etmede ilaç veya fizik tedavi gibi daha geleneksel ilaçlardan daha etkili olabileceğini göstermiştir. Akupunktur, insan vücudu üzerinde 20 meridyen ile bağlanan 2.000’den fazla puan olduğuna inanmaktadır. Bu meridyenler ya da “yollar” vücutta enerji ya da “qi” yaparlar. Akupunktur son derece ince iğneler kullanır ve bunları vücudun enerji akışını düzeltmek ve ağrıyı hafifletmek için bu 2.000 puanın belirli kombinasyonlarına yerleştirir. Rahatlama hissetmek için birkaç akupunktur ziyareti yapabilir, bu yüzden biraz zaman verin.

Uygun Yastık

Uyku alışkanlıklarınızın boyun ağrınız olmasına neden olabilir. Rahatsız bir pozisyonda veya rahatsız edici bir yastıkta uyumak, boynunuzu hızlı bir şekilde hizalamadan atabilir. Boynunuz için en iyi iki uyku pozisyonu yanınızda veya sırtınızda ve kullandığınız yastık tipi de boyun ağrısına katkıda bulunabilir. Daha iyi bir yastık bulmak ve iyi bir boyun ağrısını hafifletmek için bu ipuçlarını deneyin: Kafanızın konturuna kolayca uyan tüy yastığı veya hafızalı köpük yastık kullanın. Çok fazla yastık istiflemekten kaçının, bu arada boynun gece boyunca bükülmesini ve bükülmesini engelleyin. Eğer yanınızda uyuyorsanız, boynunuzdan daha yüksek bir yastık seçerek başınızı dik tutun.

Hidroterapi Veya Su Terapi Egzersizi

Hidroterapi veya su terapisi egzersizi özellikle osteoartriti muzdarip olmanız durumunda, boyun ağrısını büyük ölçüde azaltabilir. Su aerobiği gibi akuatik egzersizler, harekete geçirme aralığınızı artırmanın ve karada bulunan egzersize göre ağrıyı hafifletmenin daha kolay bir yoludur.

Ayrıca, boyun ağrısını tedavi etmek için banyonuza Epsom tuzları da ekleyebilirsiniz. Bunun nedeni, Epsom tuzlarında bulunan magnezyumun inflamasyonu ve kas ağrısını azaltmasıdır. Sıcak bir banyoya iki bardak Epsom tuzu ekleyin ve kaslarınız gevşerken küvete dalın.

Pilates

Boyun ağrısını azaltmak için tam vücut sarılı gibi pilates hareketleri kullanın. Yayınlanan bir çalışmada, kronik boyun ağrısı olan hastaların anlamlı bir rahatlama buldukları bulunmuştur. Altı haftalık bir Pilates programından sonra sağladıkları, baş- boyun ve omurganın gerilmesine yardımcı olurken, tam vücut yuvarlanırken yukarı omurga, boyun ve ab kaslarınız boyunca gücü arttırır. Pilates, vücudunuzdaki her şeyin birbirine bağlı olduğunu ve küçük hareketlerin bile ağrıyı hafifletmek için boyun ve çevresindeki kasları güçlendirmeye ve uzatmaya yardımcı olduklarında anlamlı hale gelebileceğini anlamanıza yardımcı olur.

Buz ve Isı

Acıyı hafifletmek için buz veya ısı uygulamanız gerekip gerekmediği konusunda bir çok karışıklık var. Gerçek şu ki, buz yaralanmalar için daha iyidir, ısı ise kas burkulmaları veya spazmlar için idealdir. Boynunuza bir kas çektiyseniz, herhangi bir ilk şişliğin düşmesinden sonra ısıyı deneyin; Whiplash gibi bir sakatlık varsa, soğuk bir paketle buzlanmayı deneyin.

Hidrasyon

Basit gelebilir, ancak hidratlı kalmak boyun ağrısını hafifletmek ve gelecekteki sorunları önlemek için anahtar olabilir. Omurganızdaki omurlar arasındaki diskler spinal hizalamayı korumak ve omurgadan basınç almak için su gerektirir. Zamanla, iyice nemlendirilmiş olmak, servikal disklerinize daha fazla zarar gelmesini önlemeye yardımcı olabilir ve gelecekteki boyun ağrısını azaltır.

Masaj

Boyun veya çevredeki kasların masajı, gerginliği hafifletmeye ve boynunuzdaki fasyayı kırmaya yardımcı olabilir. Bazı hafif kranial masajlar bile baş ve boyun birbirine çok yakın olduğu için faydalı olabilir. Düzenli masaj ayrıca eklemlerinizi kirletmeye yardımcı olur, bu da gelecekte kasların çekilme veya gerilmelerini azaltacaktır.

Germe

Bazen bazı eski moda gerginlik gerginliği kırarak boyun ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Bazı ile boyun sıkı noktalar rahatlatmak nazik yoga pozlar ağrıyı azaltmak ama daha oksijen kafanın içinde de yer açabilirsin kalmayıp. Aşağı doğru köpek gibi inversiyonlar oksijen akışını sağlar ve sadece acıyı hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda vücudun doğal olarak detoksifiye olmasına yardımcı olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net