Bilgii.net

Boyun Ağrısı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

13.10.2018
Boyun Ağrısı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Pek çoğumuz bilgisayarlara bakarken veya günümüzün akıllı telefonlarına baktığımızda, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin son üç ay içinde yaklaşık yüzde 20’sinin boyun ağrısına yakalandığını bildiren veriler hiç şaşırtıcı değil.

Tüm gün boyunca bilgisayar monitörünüze baktığımızda, boyun eklemlerinin etrafındaki kasların lastik patlamasına ve aşırı yüklenmesine neden olabilir. Uzun süreler boyunca sürmek veya akıllı telefonunuza bakmak aynı etkiye sahip olabilir. Bu, günden güne devam ediyorsanız, ekleyebilir ve boyun eklemlerinizi yerinden çıkarabilir.

Su Alımına Dikkat!

Omurganızdaki omurlar arasındaki diskler disk yüksekliğini ve omurga hizasını korumak ve omurgadan basınç almak için su gerektirir. Her bir spinal disk doğduğumuzda kabaca yüzde 80 oranında suya sahiptir, bu oran yaşlandıkça azalır ve disk dejenere olur.

Zamanla, güçlü günlük hidrasyon alışkanlıklarını korumak, boyun ağrısını azaltabilen servikal disklerin daha fazla dejenerasyonunu önleyebilir.

Telefonunuzu nasıl kullandığınıza dikkat edin

Boynunu kötüleştirdiğini fark etmenin bir yolu, konuşurken telefonunu boynuna sokmaktır. Bu servikal omurga üzerinde gereksiz baskı getirir.

Buna ek olarak, pek çok kişi, metinleri veya internette gezinirken telefonlarına bakmak için boynunu aşağı doğru iterek metin boynu yaşamaya başlıyor.

Havuza gidin

Pek çok Forum üyeleri, özellikle boyun iltihabını azaltmak, ağrının hızlı bir şekilde rahatlatılmasını sağlamak ve boyun sertliğini yumuşatmak gibi, boyun ağrısında bulunan terapetik etkileri not eder.

  • Su seviyesini boynunuza kadar götürün ve etrafında dolaştırın.
  • Su çeneye ulaşana kadar çömelin, sonra ileri geri, sağa ve sola doğru hareket edin.
  • Oldukça sıcak bir yüzme havuzu kullanın.

Yüzmek için boynunuza hafif olan bir inme bulmak veya önerileriniz için fizyoterapist veya başka bir sağlık uzmanına danışın.

Akupunktur düşünün

Akupunktur, insanlar için farklı derecelerde boyun ağrısının rahatlaması sağlar. Bazıları etkisine göre hafif değişimler gördüğünü söylerken, diğerleri zamanın yarısı kadar başarı gösterir. Diğerleri akupunkturdan hiç rahatlamaz. Bu hem kişiye hem de akupunktur yapan uzmana göre değişir.

Boyun destekli bir sandalye seçin

İyi bir duruş sağlamak, boyun ağrısını kontrol altında tutmak için iyi bir yoldur. Bir koltuk başlığı, servikal omurganızı nötr pozisyonda tutmanıza yardımcı olabilir, bu yüzden bir ofis koltuğu rahat ve omurgayı destekleyen bir sandalye kullanmayı deneyin. Ayrıca yapabildiğiniz kadar arabanızdaki koltuk başlığını kullanmaya da dikkat edin.

Olağandışı ağrılarda buz terapisi kullanın

Boyun ağrısı, başın, boynun, omuzların ve ellerin arkasındaki uyuşukluk baş ağrıları ve uyuşukluk veya karıncalanma ile de birleştirilebilir.

Bazı uzmanlar, vücudun farklı bölgelerine (başparmak ve işaret parmağı, kulağın arkasındaki kemik üzerinde, kaşın ortası arasındaki girinti gibi) bu tür semptomların giderilmesine yardımcı olmak için buz koyulmasını önermektedir.

Magnezyum alımını artırın

Boyun ağrısı en sık kas sıkışması veya burkulma sonucunda meydana gelir. Kasılma ve kasların gevşemesine yardımcı olan bir mineral olan magnezyum alımını arttırmak, bu ağrıya neden olan sorunların azalmasına neden olabilir.

Magnezyum genellikle meyve, sebze, fasulye, soya ürünleri ve tam tahıllarda bulunur. Verdiğiniz günlük magnezyum miktarının ne kadarını görmek için ürünlerdeki beslenme etiketlerini okuyun.

Su yastığı kullanın

Spesifik olarak, daha fazla su demek daha sert bir yastık demektir. Daha az su daha yumuşak bir yastık sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net