Bilgii.net

Boya Nasıl Yapılır? Boya Yapılırken Dikkat Edilecekler

27.11.2018
Boya Nasıl Yapılır? Boya Yapılırken Dikkat Edilecekler

Evi güzel gösteren en önemli etmenlerden birisi boyadır. Evin boyasını yenilemek evin görünümü büyük ölçüde değiştirecektir.

Yeni mobilyalar alan kişiler mobilyalarıyla uyumlu olması için evin rengini değiştirebilirler. Boya alırken ve yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Doğru boya rengi evi olduğundan daha güzel, iç açıcı ve geniş gösterebilir. Tam tersi de doğrudur. Yanlış boya rengi evi olduğundan daha karanlık, küçük ve basık gösterecektir.

Boya Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boya yapımına başlamadan önce boyanın hazırlığı yapılmalıdır. İçi dolu bir odaya asla boya yapılmamalıdır. Boyadan önce mobilya ve eşyalar evin başka bölümüne taşınarak boya yapılacak oda boşaltılmalıdır. Ama bazen bu mümkün olmaz. Taşınamayacak eşyalar olabilir. Bu eşyaların üzerine boyadan korunmasını sağlayacak örtüler örtülerek boyadan korunması sağlanmalıdır.

Boya Rengini Seçerken Aydınlatma

Odadaki mobilyalar da boyanın seçiminde önemli rol oynar. Mobilya rengi ve tarzına uygun bir boya seçimi yapmalısınız. Eğer mobilyalarınızı yeniliyorsanız ya da henüz mobilya almamışsanız boya yapımını sonraya bırakmalısınız. Mobilyaları seçtikten sonra boya yapmak gerekir. Çünkü seçilen mobilyaların rengine göre boya ayarlamak daha kolaydır. Önce boya yapılırsa bu durum mobilya seçiminizi kısıtlayacaktır. Mobilya ve boyanın renk uyumu çok önemlidir. Eğer bu renk uyumu önemsenmese kaliteli bir boya ve kaliteli mobilyalar bile evi şık göstermez.

Boyayı 2 Ya Da 3 Kat Olacak Şekilde Uygulamalısınız.

Boyayı uygulamadan önce duvara birkaç işlem yapmak gerekir. Eski boya kalıntıları kazınarak duvardan sökülmelidir. Duvarda duvar kâğıdı kullanılmışsa bu kağıdı da sökmek gerekir. Bu işlemlerden sonra duvar zımparalanmalıdır. Zımparalanan duvar daha pürüzsüz olacağı için boya yapma işlemini kolaylaştıracaktır. Duvarda kir ve leke varsa zımparayla temizlenir. Ayrıca duvarda çatlak varsa boya yapımından önce bu çatlaklar doldurulmalıdır.

Boya yapılan odanın sıcaklığı boyanın kuruma zamanını etkiler. Boya evin dış yüzeyinde yapılıyorsa hava durumu dikkate alınmalıdır. Yağışlı ve rüzgârlı bir havada asla boya yapılmamalıdır.

 

Boyama yönü de duvar boyamanın önemli noktalarından biridir. Duvar her zaman aynı yönde boyanmalıdır. Geniş yüzeylerde büyük rulolar kullanılarak boya yapılır. Bu boya yapımını kolaylaştıracaktır. Küçük yüzeyler ise küçük rulolar veya fırçalarla boyanabilir.

Boya Nasıl Yapılır?

Öncelikle spatula ile kabarmalar temizlenir. Ardından çatlak varsa alçı ile bu çatlaklar doldurulur. Alçılanan yer alçı kuruduktan sonra zımparalanıp pürüzsüz hale getirilir.

Rulo boya kutusuna batırılmadan önce yıkanmalıdır. Ardından biraz kurutularak nemli kalması sağlanır. Bu nem boyanın ruloya daha rahat tutunmasını sağlayacaktır.

Boyaya başlamadan önce boyanın seyreltilmesi gerekir. Bu seyreltme oranı boyanın markasına göre değişim gösterir. Markalar ne kadar seyreltilmesi gerektiğini belirtecektir.

Tavan boyamasında rulonun boya kutusuna daldırılmaması gerekir. Bu yöntem boyanın her yere damlamasını önler.

Boyayı uyguladıktan 2 saat sonra ikinci katı geçebilirsiniz. 2 saat ilk katın kuruması için yeterlidir. İlk kat her zaman ikinci kattan daha ince olmalıdır. Duvar temizse iki kat boya yeterlidir. Fakat kirli duvarlara 3. hatta 4. katı atmak gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net