Bilgii.net

Boy Kaç Yaşına Kadar Uzar?

08.10.2018
Boy Kaç Yaşına Kadar Uzar?

Boy uzaması kişinin pek çok özelliğine bağlı olarak gelişmektedir. Kimi bireylerde aşırı boy uzaması ya da kısalığı görülebildiği gibi, kimi bireyler için de normal boy uzunluğu olması söz konusudur.

Boy Uzamasını Etkileyen Faktörler

Kalıtsal Faktörler: Boy uzamasında en önemli faktör elbette ki anne ve babanın gen bilgisi ile ilgilidir. Bireyin anne veya babası ne kadar uzun boylu ise, kendisine geçen baskın genler sayesinde bireyin de uzun boylu olma ihtimali artacaktır. Anne veya babanın boy uzunluğu ile ters orantılı bireyler doğması gibi istisna durumlar ortaya çıksa da, genel olarak kalıtsal faktörler, kişiyi bireysel özellikleri bakımından en çok etkileyen kriterlerden biridir.

Geçirilen Hastalıklar: Geçmiş yaşamda geçirilen hastalıklar, boy uzaması ve fiziksel gelişime olumsuz yönde etki edebilir. Kişinin hastalık geçmişine bağlı olarak boy uzaması durabilir ya da yavaşlayabilir.

Stres Faktörü: Stres gündelik yaşamın bir parçası haline geldiği günümüz dünyasında hayatımızın pek çok yerini etkilediği gibi, ergenlik çağında boy unsurunu da etkilemektedir. Stresin bünye üzerinde yarattığı etkilerden dolayı boy uzaması durabilir.

Beslenme Bozuklukları: Beslenme bozuklukları başta düzensiz beslenme, yanlış beslenme gibi unsurlardan meydana gelen bir durumdur. Beslenme bozukluğunun boy uzaması konusunda doğrudan etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Vücut için gerekli olan besin değerlerini alamayışından ötürü boy kısalığı görülebilmektedir.

Cinsiyet: Boy uzamasını etkileyen faktörlerden biri de bireyin cinsiyetidir. Kadın bireylerde genç yaşlarda ve hızlı bir şekilde boy uzaması gerçekleşip tamamlanırken, bu olay erkek bireylerde daha uzun bir zaman dilimine yayılarak tamamlanması daha uzun bir süre almaktadır.

Yaşım 15 Boyum Uzar mı?

15 yaşındaki bireylerin boy uzaması yaşama oranları, çeşitli kriterlere bağlıdır. Örneğin kalıtsal özellikler, stres, beslenme alışkanlıkları gibi değişkenlerin yanında sporsal aktiviteler de bireyin yaşının uzamasını tetikleyecektir. Basketbol oynayan çocukların, basketbol oynamayan çocuklara oranla daha hızlı ve daha çabuk uzadığı gözlemlenmiştir.

Yaşım 16 Boyum Uzar mı?

Belli bir yaşa kadar bireyin boyunun uzaması pek çok etken ile desteklenerek, boy uzamasına yardımcı olabileceği bilinmektedir. 16 yaşındaki bir bireyin çeşitli faktörlere (beslenme, stresten uzak yaşamaya dikkat etme, düzenli uyku, spor ) de dikkat etmesi ile boyunun uzamaması için hiçbir neden yoktur.

Yaşım 17 Boyum Uzar mı?

Yaşım 17 boyum uzar mı? diye soran bireyler için diğer yaşlarda olduğu gibi, 17 yaşı için de aynı şeyler söylenebilir. 17 yaşındaki bir birey ergenlik zamanında olacağı için, çeşitli değişimler ile birlikte boyunda da uzama görülecektir.

Yaşım 18 Boyum Uzar mı?

Yaşı 18 olan ve boyu konusunda endişeli olan bireyler endişe etmemelidir. Ergenlik süresi boyunca boy uzaması, oranı kişiden kişiye değişken olsa da gerçekleşmektedir.

Yaşım 19 Boyum Uzar mı?

19 yaş, boy uzaması konusunda ilerleme kaydedilebilecek yaşlardan biridir. Ancak ergenlikten çıkış dönemine yakın olduğu için boy uzamasında bir miktar azalma görülebilir.

Yaşım 20 Boyum Uzar mı?

20 yaşına gelmiş bireylerin, 19 yaşına oranla boy uzamalarında yavaşlama görülebilir. Bu oranlar kadın ve erkek bireyler için değişkenlik gösterebilir.

Yaşım 21 Boyum Uzar mı?

Yaşım 21 boyum uzar mı? diyen bireylerin ergenliğin bitiş evresine geldikleri ve yetişkin evresine geçmek üzere oldukları için ideal boy oranına erişmiş olabilecekleri unutulmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net