Bilgii.net

Boş Gebelik Nedir, Nasıl Olur, Ne Zaman Düşer?

15.10.2018
Boş Gebelik Nedir, Nasıl Olur, Ne Zaman Düşer?

Çocuk sahibi olmak, bütün ebeveynlerin hayali ve en büyük arzusudur. Bu yüzden belirli süreçlerden sonra hamile kalmaya çalışan çiftler, bunu başardıktan sonra sağlıklarına daha da dikkat etmelidirler. Bazı durumlarda belirli semptomlar yüzünden gebe kalınma durumunda problemler oluşur. Bu bir sağlık problemi olup, anında müdahale edilmesi gerekilen bir durumdur. Boş gebelik, çiftlerin canını sıkan ve maalesef döllenmenin gerçekleşmediği bir durumdur. Aslında erken düşük olarak da adlandırılan bu dönemde; döllenmiş yumurtalar embriyo halini alamaz ve gebelik kesesi oluşmaz. Hormonlar üretilmiş olduğundan dolayı, hamilelik testinde pozitif bir sonuç alınır. Maalesef hamileliğin 3. ayına kadar düşük gerçekleşmiş olacaktır.

Boş Gebelik Neden Olur?

Hamilelik döneminde ilk 3 ayda bazen düşükler meydana gelmektedir. Bu düşüklerin yarısından fazlası boş gebelik ile alakalı olan durumlardan oluşur. Kromozomal problemler dolayısıyla anne adayları düşük yapmaktadır. Kadındaki anormal kromozomlar tanınır ve bu yüzden fetüste sağlıklı bir bebek olmayacağı anlaşılır. Vücut bu hamilelik sürecinin devam etmesine izin vermez. Bu bozuk durumun oluşmasına; kötü ve kalitesiz spermler, yumurtalar ve anormal hücre bölünmeleri sebep olmuş olabilir. Döllenmiş yumurtalar bölünme esnasında düzenliğe uğradığında boş gebelik oluşmaya başlar. Yumurta ve spermler, döllenme esnasında hasar görürse yine aynı problem meydana gelecektir. Kadınların yaş ilerlemesi sebebiyle yumurtalarındaki kalite düşüşü, yine boş gebeliğin sebeplerindendir.

Hamilelik Sürecinde Boş Gebelik Belirtileri

Boş gebelikte düşük olmasının sebebi, döllenmiş şekildeki yumurtaların rahim duvarına yapışması sebebiyle olmaktadır. Embriyolar elbette bu süreçte gelişimini tamamlayamaz ve kese içerisinde kalmaya devam eder. Kadın bedeni de bu hamileliğin riskli olduğunu tanımlar ve düşük meydana gelir. Boş gebeliğin en büyük belirtilerinden ilki, vajinal bölgede oluşan ciddi kanamalardır. Elbette sağlıklı hamilelerde de görülecek kanama durumu olduğunda, en yakın hastaneye gidilmesi ve uzman doktordan yardım alınması gerekmektedir. Boş gebelikte meydana gelen ağrılar, belirtilerden bir tanesidir. Karın bölgesi ve daha pelvik bölgelerde şiddetli kasılma ve ağrılar görülebilir. Kramp oluşumu, normal düzenin üzerinde seyretmeye başlarsa bu durumda boş gebelik süreci meydana gelebilir. Aynı zamanda ilk 3 ay sonunda bebekteki hareketlenme azaldıysa ve sona ermeye yaklaştıysa, boş gebelik durumu yine görülebilir. Kadınların hamilelik döneminde başına gelen olaylardan bir tanesi olan mide bulantısı, boş gebelik sürecinde kesilmektedir. Ayrıca hamilelik döneminin en belirgin özelliklerinden olan göğüs hassasiyeti, azalarak çeşitli değişikliklere yol açar. Bu durumda da boş gebelikten şüphelenerek en kısa sürede doktora gidilmelidir. Hamile kadınlar, sürekli kusma sürecinden sonra bu işlemi tekrar etmemeye başlarlarsa; artık boş gebelikten şüphelenmek doğru bir yaklaşım olacaktır. Tüm bu belirtiler, sağlıklı hamilelerde de görülme imkanı olan türdendir. Bu yüzden kadınlar bu belirtileri yaşadıklarında doktorlarına gitmeli ve uzman tavsiyesi almalıdır.

Boş Gebelik Ne Zaman Düşer?

Boş gebelik; son derece üzücü ve dramatik bir durumdur. Fakat kadın bedeni sağlıklı şekilde olmayacak doğumu daha erken bir sürede tespit etmekte ve bu sayede bu doğuma izin vermemektedir. Bu yüzden boş gebeliğin düşme süresi 7. ve 12. haftalar arasında olmaktadır. Vücut bu sayede kadın sağlığını koruyacak ve sağlıklı hamilelik dönemlerinin önünü açacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net