Bilgii.net

Boğazda Yutkunma Sorunu Nedir, Nasıl Geçer?

18.10.2018
Boğazda Yutkunma Sorunu Nedir, Nasıl Geçer?

Mevsim geçişlerinde veya kuru havalarda yutkunma güçlüğü çekmek, pek de dikkat edilen bir olay değildir. Sıcak içecekler içildiğinde geçeceği düşünülen yutkunma problemi, daha büyük bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Grip, nezle, soğuk algınlığı ya da boğaz enfeksiyonları bu rahatsızlıkların en başında yer almaktadır. Ancak nadir de olsa, tedavi edilmediği sürece yutkunma sorunları, daha ciddi sağlık problemlerine dönüşebilir. Boğazdaki sorunlar mevsim geçişlerinden sonra da devam ediyorsa ve süresi uzuyorsa, en kısa zamanda bir kulak burun boğaz uzmanına danışılmalıdır.

Boğazda Yutkunma Sorunu Nedir?

 

Yemek yerken, içecek tüketirken veya ağızda biriken tükürükleri yutarken zaman zaman güçlük çekilebilir. Bu yutkunma güçlüklerine sebep olarak en başta, boğaz enfeksiyonu örnek verilebilir. Yutma probleminin yanı sıra ateş, baş ağrısı, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler de görülüyorsa, boğaz enfeksiyonu olma riski çok yüksektir. Üst solunum yollarındaki bir viral veya bakteriyel enfeksiyon da yutkunma zorluğuna yol açabilir. Yutkunamamanın yanı sıra başka bir rahatsızlık şikayetiniz yoksa, yakın zamanda yediğiniz yiyecekleriniz boğazı tahriş veya tahrip etmiş olması da olasıdır. Boğazda hissedilmeyen bir yara veya balık kılçığı gibi sert ve keskin maddeler boğazınıza zarar vermiş olabilir.

Boğazda yutkunma sorununun nedenlerinden biri de strestir. Eğer stresli bir yaşama sahipseniz ve yutkunurken boğazınızda sert bir yumru hissediyorsanız, bu daha ciddi bir sorunun habercisi olabilir. Tıp dilinde disfaji denilen bu rahatsızlık, yiyecek ve içeceklerin ağızdan mideye geçmesi sırasında çekilen güçlüğü ifade etmektedir. Disfaji, tüm yaş gruplarında yaygın olarak görülmesinin yanı sıra yaşlılarda görülme oranı daha fazladır. Basit sinirsel bir sorundan kaynaklanabileceği gibi disfaji, tehlikeli kanser belirtilerinden biri veya çok sık olmasa da tümör ya da ilerleyen nörolojik hastalıktan kaynaklanıyor da olabilir.

Yutkunma Sorunu Nasıl Geçer?

 

 

Yutkunma sorunlarına öncelikle evde çözüm bulunabilir. Herhangi bir dış etkenden kaynaklanmayan rahatsızlıklarda, sorun bunaltı veya stres olabilir. Öncelikle evde kendi başınıza gevşeme teknikleri uygulayın. Nefes teknikleriyle birlikte bir kağıt torbasının içine nefes üflemeyi deneyin. Boğazdaki kuruluk hissine bağlı olarak yutkunma zorluğu çekiliyorsa, gün içerisinde alınan sıvı miktarını arttırılmalıdır. Yetişkin bireylerin gün içerisinde alması gereken sıvı miktarı 2 ile 2.5 litre arasındadır. Sıvı takviyesiyle önlenemeyen kuruluk hissi sprey, gargara veya antibiyotik yardımıyla da giderilebilir. Yutma güçlüğünün bağlı olduğu nedenlerden biri de midedeki sindirim problemleri olabilir. Bu yüzden yemeklerden sonra mümkün olduğunca öne eğilmemeyi veya yüzükoyun yatmamayı deneyin. Mide asidinin boğazınıza geri dönmemesi için yattığınız yastığı yükseltin.

Disfaji gibi ciddi tedavi gerektiren hastalıkların ise, kişisel yöntemlerle tedavi edilmemesi gerekmektedir. Psikolojik destek alınarak, bunaltı kaynaklı hastalık azaltılmaya ve ardından tamamen ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Doktor kontrolü ve yönlendirmesiyle, strese bağlı nedenlerin azaltılması için antidepresanlar kullanılmaktadır. Ancak kas hastalıklarından dolayı oluşan yutma sorunu, ancak fizik tedavi ile giderilmektedir. Son olarak, ciddi boyuta ulaşmış ve tümör, kanser vb. gibi hastalıklardan kaynaklı disfajiler de bulunmaktadır. Bu cerrahi müdahalelerde yemek borusu genişletilip mide yolu açılır. Yemek borusunun rahatlatılması ardından yutkunma güçlüğünün ortadan kaldırılması mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net