Bilgii.net

Boğaz Reflüsü Nedir? Neden Olur?

23.11.2018
Boğaz Reflüsü Nedir? Neden Olur?

Boğaz reflüsü, mide asidinin boğaza çıkmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. Hastalık belirtilerinden dolayı en çok farenjit ve sinüzitle karıştırılmaktadır. Reflünün belirtileri boğazda yanma, gıcık, acı tat ve kısık sestir.

Mide hastalıklarından biri olan reflü her 20 kişiden birinde görülmektedir. Boğaz reflüsü mide reflüsünün bir uzantısı olarak kabul edilmektedir. Boğaz reflüsü, tanısı koyulması zor olan bir hastalıktır. Kendine has belirtileri olmamasından dolayı diğer hastalıklarla karıştırılabilmektedir.

Mide sindirimi sağlamak için mide asidinden faydalanmaktadır. Mide asidinin yukarı boğaza kaçmasını önlemek için vücudumuzda mide ile yemek borusu arasında bir kapı bulunmaktadır. Bu kapı kastan oluşmuştur ve midedeki asidin yukarı çıkmasını engeller. Bu kapının adı sfinkterdir.

Bu kapının işlevi bozulduğu zaman mide asidi boğaza çıkmakta ve boğazı tahrip ederek boğaz reflüsünün oluşmasına neden olmaktadır.

Sfinkterin işlevinin bozulmasına neden olabilecek birçok neden vardır. Sigara ve alkol reflü oluşmasına neden olabilir. Kişiler yedikleri zararlı şeyler sonucunda da bu hastalığa yakalanabilirler. Ayrıca ruhsal olarak zayıf oldukları dönemlerde de reflü olabilirler.

Mide ile boğaz reflüsü arasında fark bulunmaktadır. Boğaz reflüsünün oluşması için mide asidinin boğaza kadar çıkması gerekir. Mide reflüsünde ise mide asidinin mideden yukarı çıkması yeterlidir.

Mide reflüsü ile boğaz reflüsü çok rahat ayırt edilebilmektedir. Göğüste yanma hissi varsa bu mide reflüsü olduğunuz anlamına gelir. Çünkü boğaz reflüsü olduğunuz zaman göğsünüzde yanma hissetmesiniz. Göğüs yanması mide reflüsünün belirtisidir. Boğaz reflüsünün belirtilerinin çoğu boğazdadır. Bu belirtiler öksürük, boğazda yanma, gıcık ve ses kısıklığıdır.

Reflü ilaçla tedavi edilebilen bir hastalıktır. İlaç tedavisi yeterli olmadığında ameliyatla tedavi edilebilir. Ama bu hastalık genellikle ameliyatla tedavi edilmez. Çünkü ilaç tedavisi genellikle yeterli olmaktadır.

Boğaz Reflüsünden Kurtulmak İçin Neler Yapabiliriz?

Yapacağınız ilk şey yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmek olmalıdır. Mide sağlığını korumaya özen göstermelisiniz. Midenizi yoracak yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız. Sebze ağırlıklı beslenmek mide sağlığınızı korumaya yardımcı olacaktır.

Sağlıklı bir mideye sahip olmak istiyorsanız, alkol ve sigara kullanmamalısınız. Alkol midenin en büyük düşmanlarındandır.

Asitli gıdalar midenizi rahatsız edecektir. İçinde asit bulunan yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız.

Mideyi ağrıtan başka bir etken de strestir. Kişiler stresli olduklarında mide ağrıları çekebilirler. Strese girdiklerinde mide ağrısı çeken insan sayısı hayli fazladır. Kişiler stresten uzak durmaya çalışmalıdırlar.

Akşam uyumadan hemen önce yemek yemek boğaz reflüsüne davetiye çıkarabilir. Akşam uyumadan hemen önce yemek yeme alışkanlığınız varsa reflü olmadan önce bu alışkanlığınızı bırakmanız gerekmektedir. Yatmadan en az 2 saat önce yemek yeme olayını kapatmalısınız. Akşam yatmadan önce yemek yemeniz mide suyunuzun uyku esnasında yukarı çıkmasına neden olacaktır. Yukarı çıkan mide suyu boğazınıza ulaşacak ve boğazınızı tahrip edecektir. Düzenli bir şekilde bu tahribata maruz kalırsanız boğaz reflüsü olmanız kaçınılmaz olacaktır.

Yine bununla bağlantılı olarak yemek yedikten hemen sonra bir yere uzanmamalısınız. Kişiler genellikle yemek yedikten hemen sonra bir yere uzanırlar. Bu uzanış midenizdeki asidin boğazınıza çıkmasına neden olacaktır. Bu da boğaz reflüsü olmanıza neden olabilir.

Yüksek yastıkta yatmak reflü olma ihtimalinizi azaltacaktır. Mide asidinin yukarı çıkmasını engeller. Ayrıca yatağın başınızı koyduğunuz taraftaki ayaklarını yükseltmek de reflü oluşumuna engel olur.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net