Bilgii.net

Boğaz Kaşıntısı Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir

15.10.2018
Boğaz Kaşıntısı Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir

Çevresel faktörlerin, zararlı olduğu ve içerisinde virüs barındırdığı zamanlarda insan sağlığını tehdit ettiği bilinmektedir. Bu yüzden de özellikle kişilerin yaşadıkları ortamdaki hava kalitesine dikkat etmeleri gerekir. Yaşandığı zaman insanların canını sıkacak derecede rahatsızlık veren hastalıklardan bir tanesi de boğaz kaşıntısıdır. Boğaz kaşıntısının olmasının bir diğer nedeni de üst solunum yollarındaki rahatsızlıklardır. Özellikle soğuk algınlığı esnasında görülen boğaz kaşıntısı, çözümü bulunmadığı takdirde birçok farklı sonuca ulaşacak zararlar verebilir. Sigara kullananlarda ve aşırı uzun sürelerde konuşanlarda, bu konudaki kaşıntıların meydana gelmesi mümkündür. Boğaz kaşıntısının birçok farklı nedeni vardır. En çok görülen ve gözlemlenen semptomlar aşağıda sıralanmaktadır.

Çevresel Faktörler

Havanın içerisinde bulunan maddeler, rahatlıkla insan bedenine girecek ve bu yüzden çeşitli komplikasyonlara sebep olabileceklerdir. Bazı durumlarda havadaki kirlilik miktarı, insan sağlığında bozulmalar yaratacak kadar çok olabilir. Mukoza zarı tahriş olduğunda, artık boğazdaki kaşıntıların başlaması görülür. Aynı zamanda kışın havanın aniden kuruması da, yine boğaz kaşıntısının sık görülen sebeplerindendir. Evlerde kullanılan kaloriferlerden dolayı kuruyan hava, vücudun yeterli miktarda nem kazanmasına engel olur. Mukus yeterince üretilmez ve bu yüzden boğazdaki kaşıntı üst seviyelere çıkar.

Sigara Kullanımı

Sigara alışkanlıklarının vücutta yarattığı birçok farklı semptom bulunmaktadır. Sigaranın içerisinde bulunan nikotin, zamanla ağızdaki kuruluğun artmasına sebep olacaktır. Aynı zamanda meydana gelen boğazdaki yıpranmalar da, sigara yüzünden kaşıntının en büyük örneği olacaktır. Alışkanlık halindeki sigara kullanımından kurtulmak, boğazdaki kaşıntının geçmesine yardımcı olacaktır. Bu sayede uzun vadedeki daha ciddi sağlık sorunlarıyla da karşılaşılmış olmayacaktır. Sigaranın kötü anlamda kardeşi olan alkolün de boğazda bıraktığı etki aynı olacaktır. Fazla alkol tüketiminde özellikle boğaz bölgesinde ciddi bir kaşıntı meydana gelecektir.

Vücuttaki Susuzluk

Vücut bazı durumlarda olması gereken su miktarına sahip olmaz. Böyle durumlarda yeteri kadar sıvı alınmaması yüzünden, vücutta bazı komplikasyonlar meydana gelecektir. Mukus üretimi, susuzluk nedeniyle azaltılacaktır. Azalan mukusun etkisi, boğazlarda kaşıntı olarak görülmektedir. Bundan dolayı bitki çaylarına gerekli önem verilmeli ve günde ortalama 2,5 litre su içilmelidir.

Boğazdaki Kaşıntının Tedavi Edilme Yöntemleri

Boğazdaki kaşıntının temel nedenlerinden birisi olan sigara kullanımı ve kafeinli içeceklerin, en kısa sürede terk edilmesi gerekir. Aynı zamanda kullanılan bazı ilaçların da boğazda kaşıntıya sebep olacağı gözlenmiştir. Böyle durumlarda o ilaçların kullanımı kesilmeli ve doktordan aynı işlevi görecek başka ilaç tedavisi istenmelidir. Vücudun su ihtiyacının karşılanması için gerekli olan tüketimin yapılması gerekir. Bu yüzden günde 2,5 litre kadar su içilirse, daha doğru bir tercih olacaktır. Papatyadan oluşturulacak ve demlenecek çayı içmek, uzun vadede yatıştırıcı özelliğini gösterecek ve boğazdaki kaşıntının sona ermesinde yardımcı olacaktır. Kuru ortamda bulunan ve tahriş olmuş boğaza sahip olan kişiler, kaşıntının geçmesi için belirli zaman aralıklarında buhar makinesi kullanmalıdırlar. Bu sayede özellikle odaya kazandırılacak nem oranı, boğazdaki kaşıntının tedavi edilmesini sağlayacaktır. Boğazdaki kaşıntıya iyi gelecek ürünlerden bir tanesi de elma sirkesi olacaktır. Bölgede bulunan virüs ve bakterilerin bir numaralı düşmanı olan elma sirkesi, bu sayede boğaz yolunu dezenfekte edecek ve kaşıntının sona ermesini sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net