Bilgii.net

Böbrek Yetmezliği Nedir? Nasıl Anlaşılır?

18.10.2018
Böbrek Yetmezliği Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Böbrek yetmezliği, ülkemizde sıklıkla görülen rahatsızlıklardan bir tanesi haline gelmiştir. Böbrek yetmezliği konusunda bir belirti meydana gelmeyebilir. Fakat ilerdeki dönemlerde böbreklerin çalışma gücünde belirli zararlar ortaya çıkar. Bu yüzden su ve elektrolit dengesi artık vücut genelinde bozulmaya başlayacaktır. Güçsüzlük ve nefes darlığı gibi belirtiler, bu hastalığın belirlenen ilk aşamalarıdır. Vücutta bu süreden sonra şişlikler meydana gelecektir. Böbrekler kapasitesi dahilinde çalışmadığı zamanlarda, idrar çok az şekilde gelecektir. Diğer belirtiler olan mide bulantısı, iştah kaybı ve kusma da; zamanla görülmeye başlanır. Hayati bir önem taşıyan bu hastalık için, erken teşhis oldukça önemlidir. Bu sayede diğer organların da senkronunun bozulması önlenebilecektir.

Böbrek Yetmezliği Nedir?

Böbreklerin hasara uğradığı ve normal görevini yerine getirmesini engelleyen en önemli hastalıklardan bir tanesine Böbrek Yetmezliği adı verilmektedir. Ciddi bir şekilde idrarda albümin artışı görülmesi ve bunun 3 ay boyunca takip edilmesiyle birlikte, teşhis konulabilir. Tansiyonda artış, kemik hastalıkları, kansızlık ve kalp- damar hastalıklarından oldukça ciddi semptomlara sebebiyet verebilir.

Böbrek Yetmezliği Nasıl Anlaşılır?

Kişiler belirli bir şekilde kendilerini takip etmek zorundadırlar. Bu sayede oluşabilecek rahatsızlıklarda daha profesyonel adımlar atabileceklerdir. Böbrek Yetmezliği, bu rahatsızlıkların en ciddi olanlarındandır. Bu yüzden de kişiler kendilerinde bazı belirtileri gördüklerinde, zaman kaybetmeden doktora gitmelidirler. Önceden bulunmayan fakat aniden ortaya çıkan halsizlik durumu, kişilerin şüphelenmesi gerektiği konulardandır. Bu konunun benzer rahatsızlıkları çabuk yorulma ve enerji kaybı olmuştur. Kişiler dikkatlerindeki bozukluk meydana geldiğinde, bunun sebeplerinden bir tanesinin böbrekle alakalı olduğunu unutmamalıdır. Kişilerin böbrek rahatsızlıklarında uyku düzenleri bozulacak ve ciddi uyku bozuklukları ortaya çıkacaktır. Geceleri aniden oluşan kas krampları yüzünden, daha farklı bir evreye geçilmiş sayılan kişi; aynı zamanda ayak ve bacaklarda şişlik varsa hemen doktora gitmelidir. Ciltte kuruluk ve kaşıntı başlamış ve özellikle uyandığı zaman göz çevresinde şişlik meydana gelmişse, bu kişilerin böbrek yetersizliği konusunda şüphelenmeleri gerekecektir. Geceleri daha sık idrara çıkmak da böbrek yetmezliğinin anlaşılacağı belirtilerden bir tanesi olarak karşımızda çıkacaktır.

Böbrek Hastalığı Hangi Hastalıklarla Beraber Daha Çok Görülme Riskine Sahiptir?

Bazı hastalıklar, diğer hastalıkları tetikleyerek daha ciddi sorunların ortaya çıkmasına sebep olurlar. Bundan dolayı kişilerde belirli rahatsızlıklar varsa, doktor kontrolleri daha düzenli bir şekilde sağlanmalıdır. Şeker hastası olan kişilerde, vücuttaki denge bozukluğundan dolayı böbrek yetmezliği sorunu tetiklenir. Tansiyonu yüksek olan kişiler de yine bu rahatsızlıktan dolayı böbrekle ilgili komplikasyonlar yaşayabilecektir. Şişmanlık ve yaşlılık da, yine bu anlamda tetikleyici hastalıklardan sadece iki tanesidir. Ailede daha önce böbrek rahatsızlığı geçirmiş kişiler varsa, bu durumda da genetik olarak rahatsızlığın yaşanmasına sebep olunur.

Teşhis Geç Konulduğunda Böbrek Yetmezliğinde Hangi Sonuçlar Meydana Gelir?

Öncelikle fonksiyonel olarak böbreklerin iflas etmesi, erken bir ölüme sebebiyet verecektir. Kalp- damar rahatsızlıkları yüzünden bu kişilerde kalp yetmezliğine bağlı olarak ortaya çıkabilecek birçok farklı semptomlar görülebilir. Koroner kalp hastalıkları, teşhisin gecikmesinden dolayı ortaya çıkabilecek rahatsızlıklardan bir tanesidir. Bunun dışında böbreklerdeki bu işlev kaybı yüzünden vücut dengesi bozulacak ve ilgili tedavi aralığı geçirildiğinde ise artık bu dengesizlik hali, kalıcı sağlık problemlerine yol açacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net