Bilgii.net

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

26.11.2018
Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

Genellikle sıvı yetersizliğinden kaynaklanan böbrek taşı idrarda ürik asidin çoğalmasıyla meydana gelir. Vücutta ihtiyaç fazlası halinde bulunan tuz, şeker gibi maddelerin kristalleşmesiyle oluştuğu bilinir. Çok büyükleri için tıbbi müdahale gerekmektedir ama küçük olanlar için evde uygulayabileceğiniz bitkisel tedaviler bilinmektedir.  Böbrek taşını eritmek için idrardaki kalsiyum oranını azaltacak ve böbrek taşı tedavisinde alternatif olarak kullanılabilecek bazı bitkilere bu yazıda değineceğiz.

Limon ve Böbrek Taşı

Asit öldürücü özelliği ile bilinen limon bitkisi akla en başta gelenlerdendir. Limon suyunu veya suya karıştırılmış limonu günlük sıvı alımınıza eklemenizde fayda var. Normalde böbrek taşı tedavisinde C vitaminin çok tercih edilmediği söylense de, limonun ve portakalın böbrek taşını arttırma değil azaltma yönünde faydalı olduğu saptanmıştır. Taş olumunu önleyici yapısı ile bilinen limon, su gibi vücudunuzda, özellikle de böbreklerinizde yolunda gitmeyen düzeni onaracaktır. Limon gibi C vitamini açısından oldukça yoğun olan portakal da böbrekler için faydalı olabilir. Doğradığınız portakalları şerbet haline getirmek için portakalın 4 katı fazla koyduğunuz su çekip azalınca ortaya çıkan şerbet kıvamındaki sıvıyı saklayabilir ve her gün biraz içebilirsiniz. Tatlandırıcı etki yaratmak için bal da ekleyebilirsiniz.

Avakado Etkisi

Yine sayısız faydasıyla bilinen avokado da vücudunuzu temizlemede ve taşı eritmede çok etkili bir yiyecek olacaktır. Yalnız avokadoyu sıvı olarak tüketmeniz böbreklere daha yararlı olacağı için, her gün bir bardak demlenmiş avokado yaprağı çayı yapmalısınız. Birkaç avokado yaprağını bir cezve suda kaynattıktan sonra 10 dakika demini almaya bırakın ve çay kıvamına geline tüketin. Bu çayı her gün yeniden kaynatmalısınız, portakal gibi saklayıp azar azar tüketmeniz tavsiye edilmez. Avokado faydalı olabildiği gibi çok tüketilince ters etki yaratabileceği için, 3 haftayı geçirmemeniz tavsiye edilir.

Maydanoz Suyu

İdrar söktürücü etkisiyle bilinen maydanoz, zaten kadınlara sürekli iltihap önleyici etkisi ile önerilir.  Daha güçlü elde edip böbrek taşı söktürmek için de maydanoz tohumunu kullanabilirsiniz. Günde bir bardak içeceğiniz maydanoz suyuna atacağınız birkaç gram maydanoz tohumu kısa sürede etki gösterecektir.

Guduchi Bitkisi

Yabancı ülkede yapılan araştırmalarda bahsedilen Guduchi bitkisinin de böbreğe iyi geldiğine değinmişler. Çok az olacak şekilde biraz Guduchi bitkisi ve biraz da amla bitkisi tozunu karıştırıp kaynatıp azar miktarlarda tüketebilirsiniz. Ağrılı idrarlarda ağrıyı dindirecektir. Karışımı güçlendirmek için biraz demir dikeni ve zencefil ekleyebilirsiniz. Zencefil de olduğu gibi kaynadıktan sonra biraz dinlenmeye bırakıp tüketebilirsiniz.  Çok uzun süre tüketmemek şartıyla, böbrek taşını düşürmede yardımcı olur. Yine aynı şekilde sitrik asit çözücü özelliği ile bilinen elma sirkesini de suyla karıştırarak tükettiğinizde böbrek taşı söktürücü etkisini göreceksiniz. Elma sirkesi kendi başına çok acı ve güçlü olduğu için 1 oranına 2 katı su ekleyerek bir hafta içmeniz tavsiye edilir. Yine yurtdışında yürütülen çalışmalarda buğday çiminin de böbrek taşına iyi geldiği saptanmıştır. Antioksidan özelliği ile bilinen bu bitki ürik asit oluşumunu engelleyerek, hazırda var olan taşların kolayca düşürülmesini sağlar. Yapmanız gerek biraz buğday çimini içebileceğiniz kıvama gelen kadar su haline getirmek.  Bir fincan tüketmeniz yeterli olacaktır.

Doktora Gitmeyi Unutmayın

Asit söktürücü olarak bilinen bazı bitkiler bunlar olduğu gibi, ileri tedaviler için mutlaka bir doktora başvurunuz ve yukarıda belirtilen içeceklerin dozunu yeteri miktarda kullanmaya dikkat ediniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net