Bilgii.net

Böbrek Kisti Neden Olur? Nelere Yol Açar

17.10.2018
Böbrek Kisti Neden Olur? Nelere Yol Açar

Böbrek kisti herhangi bir yaş grubunda görülen bir hastalık olmaksızın her insanda oluşabilir. Böbreklerde bulunan kistleri tespit etmek ağrıya eşlik eden vakaları ultrason ve röntgen filmi ile kontrol ederek tanı koymak gerekebilir. Böbrekte oluşan bazı kistler ise herhangi bir sıkıntıya yol açmayabilir. Özellikle büyük boyuttaki kistlerin sebep olduğu ağrılar ise hafif düzeyde, orta düzeyde ya da şiddetli şekilde ortaya çıkabilir. Özellikle bebek ve çocuklarda meydana gelen böbrek kistleri rahatsızlıklarını söyleyemedikleri için fark edilmeden yetişkin döneme kadar gelebilmektedir.

Böbrek kisti büyüdükçe karın bölgesinde ağrı, sık şekilde idrara çıkma ve idrarda kan gelmesi şeklinde kendini ele verir. 50 yaşını geçen insanların yarısında böbrek kisti görülmektedir ve bu kistler çeşitli boyutlarda olabilir. Böbrek kisti çeşitleri sebebi bilinmemekle birlikte özellikle erkeklerde daha sık şekilde görülür. Sık şekilde rastlanan türleri genelde içi sıvı dolu olan iyi huylu olan böbrek kistleridir. Bu kistlerin içleri sıvı ile dolu ve şeffaftır, şekilleri düzenli ve yuvarlaktır. Farklı bir hastalığın muayenesinde bir anda ortaya çıkan bir kistiniz olduğunu ancak size zarar vermeyeceğini öğrenebilirsiniz. Tabi ki tüm testlerinizi yaptırarak iyi huylu olduğundan emin olmalısınız. İyi huylu olan kistlerin tümöre dönüşme riski neredeyse imkânsızdır.

Böbrek Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorlar böbreklerde bulunan basit kistlerle ilgili olarak size herhangi bir şikayet vermiyorsa, böbrek ile alakalı fonksiyonları etkilemiyorsa tedavi için işlem yapmayabilir. Tedavi yerine kullanılan yol ise böbrek kistinin taramasını ve takibini yapmaktır. Böbrek kistinde zaman içinde büyüme ya da başka bir farklılık olursa tedaviye ihtiyaç olabilir. Basit kistler hastayı rahatsız ediyorsa, ağrı varsa ya da başka belirtiler ile ortaya çıkıyorsa doktorlar bazı tedavi seçenekleri kullanabilir. Bu tedavi şekillerinin arasında başlıcaları şunlardır.

Alkol ile yıkama; doktorlar deri yolu ile böbreklere ulaşarak ince olan bir iğne yardımı ile kisti delip içini boşaltırlar. Kistte bulunana sıvı boşalınca yeniden tekrarlanmaması için alkollü solüsyon ile kisti doldururlar. Bu sayede boyutları küçülerek verdiği rahatsızlık önlenebilir.

Ameliyat; küçük ya da büyük olan kistleri ortadan kaldırmak ve boşaltmak için cerrahi müdahale uygulaması doktorunuzun onayı ile yapılabilir. mikro cerrahi işlemi böbreğe ulaşacak küçük olan kesiler oluşturulur. Bu kesilerden küçük kamera yardımı ile girilir ve kist olan bölgeye ulaşılır. Real time monitörden izleme ile kist içinde bulunan sıvı boşaltılır. Daha sonra kist parçalanarak çıkarılır. Bu işlemden sonra birkaç gün hastanede gözetim altında kalmanız gerekecektir.

İlaç; ilaç ile yapılacak olan tedavi yönteminde de tamamen kistin yapısına ve boyutuna göre doktor kontrolünde uygulanan bir yöntemdir. İlaçların düzenli ve aksatılmadan kullanılması tedavinin başarısı için gereklidir. İlaçlar aksatıldığı zaman kist yenileyecek ve uygulama boşa gidecektir. Böbrek ağrısı, idrarda kanama ve yanma, bulantı ve kusma şikayetleriniz olduğunda vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarına başvurmanız gerekir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net