Bilgii.net

Böbrek Ağrısı Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavileri – Uzman Önerileri

18.10.2018
Böbrek Ağrısı Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavileri – Uzman Önerileri

Böbrekler boşaltım sisteminde en önemli organlardan bir tanesidir. Böbrek ağrısı ise böbreklerde bir rahatsızlık, alınan bir darbe veya bir yaralanma sonucu belin sağ ve sol kısmında hissedilen ağrıdır. Bu ağrı bazen tek taraflı belin arka kısmında da hissedilebilir. Böbrekler vücudun sağ ve sol kısmında karın bölgesinde sırta yakın kaslara doğru bulunan yerdedir. Böbreklerin görevi vücuttaki fazla sıvı ve atığı vücut dışarısına atmaktır. Belinizin arka kısmında ya da sağ, sol kısmında ağrı varsa genellikle böbreklerle ilgilidir. Fakat böbreklerle ilgili olmama ihtimali de vardır. Ağrınızın dışında ateşiniz çıkmış ve idrar yaparken zorluk yaşıyorsanız o zaman bu ağrı böbreklerle ilgilidir.

Böbrek Ağrısı Nedenleri?

Böbrek ağrısı vücuttaki bazı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıklar basit üşütme problemi de olabilir böbreklerde oluşan tümörde olabilir. Eğer böbrek ağrınız varsa öncelikle her zamanki gibi uzman bir doktora gözükmeniz gerekmektedir. Çünkü böbrek ağrısının çeşitli nedenleri vardır. Böbrek ağrısının nedenleri ise çeşitli test ve tetkikler sonucunda bulunur. Daha sonra ise bu nedenlere yönelik tedavi başlar. Böbrek ağrısının çeşitli nedenleri vardır. Bunları aşağıda sıraladık.

  • Böbrek damarlarında kan pıhtılarının oluşması
  • İdrar birikmesi sonucunda böbreklerde oluşan şişme
  • Böbreklerde kanama
  • Böbreklerde oluşan kist veya böbrek tümörü
  • Böbrek taşı
  • Böbrek enfeksiyonu

Bu rahatsızlıklar böbrek ağrılarına neden olur. Bu yüzden böbrek ağrısı hissettiğiniz zaman uzman bir doktora görünmek en mantıklı çözüm yoludur.

Böbrek Ağrısı Belirtileri

Böbrek ağrısı vücudun bel kısmında sağ ve sol tarafta göğse kadar vuran bir ağrıdır. Genellikle bu ağrı tek bir tarafta olur. Eğer iki böbreğinizle ilgili ise iki taraf ağrı yapar. Böbrek ağrısı en şiddetli böbrek taşı olduğu zaman olur. Böbrek taşında ağrı daha acılı ve keskin olur. Eğer böbrek taşı değil enfeksiyondan dolayı bir ağrı oluşmuş ise daha hafif ve az acılı bir ağrınız olur. Ağrı çoğu zaman vücutta sabit kalır. Hareket esnasında ağrı yine aynı kalır. Fakat tedavi edilmediği sürece bu ağrı geçmez. Genel olarak ağrı karnınızın alt bölgenizle sırtınıza yakın bir noktada olur.

Böbrek Ağrısı Tedavileri

Böbrek ağrısının nedenleri gibi tedavi çeşitleri de farklılık gösterir. Böbrek ağrısı için tedavi aslında sebebine bağlıdır. Hastanelerde doktorlar bu nedeni anlamak için idrar testi ultrason gibi testler yapabilir. Böylece ağrının nedenini saptar ve tedaviye başlarlar. Fakat doktorların yapacağı tedaviler dışında günlük yaşantınızda yapacağınız bazı değişiklikler ile böbreklerde ağrı oluşmasını engelleyebilirsiniz. İlk başta böbrekleri üşütmemek için her zaman ayakları sıcak tutmak gerekir. Çünkü soğuk almak böbreklerde oluşan ağrıyı daha da şiddetlendirebilir. Limonlu su tüketmek yine önemlidir. Çünkü limon içerisindeki asit miktarı ile böbreklerde ki oluşan enfeksiyonun azalmasına yardımcı olur. Bol su içmek böbrekler için çok yararlıdır. Çünkü su içtikçe böbrek daha düzenli bir şekilde çalışacak böylelikle taş oluşma riski en aza inecektir. Kereviz suyu idrar söktürücü bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda vücuttaki ödem atımına da yardımcı olur. Fakat düzenli bir kullandığınız ilaç varsa kereviz suyunu içmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net