Bilgii.net

Biyoloji Öğretmeni Güncel Maaşları

22.11.2018
Biyoloji Öğretmeni Güncel Maaşları

Biyoloji öğretmenliği en sevimli meslek ve bölümlerden biridir. Bu mesleği tercih edecek olanların canlıları sevmesi, canlılara, insanlara ve hayvanlara karşı ilgi duyması gerekir. Canlı anatomilerine, onların yaşantılarına ve fizik sistemlerine ilgiyle yaklaşacak bireyler biyoloji öğretmenliğinde daha başarılı olacaktır.

Bu meslekte göreve başlayan öğretmenler her yıl biyoloji öğretmeni maaşlarının ne kadar olacağının haberini beklerler. Enflasyon rakamlarıyla birlikte memur zamları da dört gözle beklenen maaş göstergeleri hâline gelir. Memur maaşlarında her yıl belli düzeyde artış gözlenir. Bu artış enflasyon rakamlarına göre düzenlenir.

Biyoloji Öğretmeni Ne Kadar Maaş Alır?

Biyoloji öğretmenlerinin ne kadar maaş aldığı hem öğretmenler hem bölümde okuyan öğrenciler hem de bölümü tercih etmek isteyen lise öğrencileri tarafından merak edilir. Çünkü üniversite öğrencileri okudukları bölümün geleceğini yakından takip etme ihtiyacı duyar. Bir veya iki yıl sonra mezun olduklarında kendilerini nelerin beklediğini bilmek isterler. Henüz sınava girmiş ve tercih yapacak olanlar ise biyoloji öğretmenliğinin geleceğini merak ederler. Genel öğretmen maaşları ve taban puanları, atanma oranları bölümü seçip seçmeme konusunda fikir verir. Öğretmenler ise enflasyon oranının maaşlara nasıl yansıyacağını merak ederler.

Biyoloji öğretmeni maaşlarını merak edenler için diğer öğretmen maaşlarından bir farkı olmadığını söyleyebiliriz. 2018 yılı enflasyon oranlarından sonra açıklanan memur maaşlarına bakıldığında en düşük öğretmen maaşının 3290 TL olduğunu görüyoruz. Bu durum tüm öğretmen maaşları için geçerlidir. Ama verilen rakamlar tek seçenek değildir. Çünkü buna aile ödenekleri de eklenecektir. Meslekteki deneyim süresine göre her yıla belli bir ekleme yapılacaktır. Daha da önemlisi hatta en önemlisi ise ek ders ücretleridir. Ek ders ücretleri öğretmen maaşlarına oldukça yüksek katkı sağlamaktadır.

Ek Ders Ücreti Nedir?

Ek dersler bir öğretmenin girmesi gereken zorunlu ders saatinin dışında kalan derslerdir. Örnek vermek gerekirse öğretmenin girmesi gereken zorunlu saatler 18 olarak belirlenmişse; bunun üstünde girilen saatler için ek ücret alınır. Eğer 30 saat tam olarak derslere girilirse yukarıda belirtilen maaş miktarına yaklaşık 1000 TL daha eklenir. Bu durumdan da anlaşılacağı gibi öğretmen maaşları verilen tutardan 1000 veya 1500 TL daha yukarıda olabilir.

Biyoloji öğretmenleri bulundukları okulda tüm saatlerini doldurursa yüksek maaş alırlar. Bazı branşlar ise ders saati yeterli olmadığından yukarıda verdiğimiz net tutarın çok da üstüne çıkamazlar. Ancak başka okullarda ihtiyaç olursa ders saatlerini 30’a tamamlama imkânı bulurlar.

Özel Sektörde Biyoloji Öğretmeni Maaşları

Biyoloji öğretmenleri de diğer öğretmenler gibi kamu dışında özel sektörde çalışma fırsatı bulabilir. Devlet ile özel sektör arasında belirgin farklar vardır. Bunlardan ilki maaş farkıdır. Özel sektördeki bir biyoloji öğretmeni veya herhangi bir öğretmen ortalama 2500 TL maaş alır. Bunun daha altında veya üstünde çalışanlar da vardır. Zamanla ve tecrübe kazandıkça maaşlar da artacaktır. Ama önemli olan aynı kurumda devamlılığı sağlamaktır. Özel kurumda çalışacakların kurum değiştirmesi mesleğe sıfırdan başlamak gibidir. İsim yapmış kişilerin dışında bu sektörde tutunmanın zor olduğu bilinmelidir. Hafta sonu sadece 1 gün tatil yapılır. Sınav dönemlerinden tüm tatiller iptal edilebilir. Ek ders ücreti yoktur. Tek maaş anlaşması vardır.

Yukarıdaki açıklamalara bakarak biyoloji öğretmenliği genel maaş verilerine ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net