Bilgii.net

Birbirinden Güzel Korniş Modelleri

04.10.2018
Birbirinden Güzel Korniş Modelleri

Perdeler, evin dekorasyonu için olmazsa olmaz öneme sahip unsurlardır. Bir evde perde seçimi düzgün olmazsa; asla doğru bir dekorasyon tamamlanmış olmaz. Bu yüzden de görüntü kirliliği oluşacaktır. Perdenin seçiminde gerçekleştirilecek kumaş tercihi, dokusu ve tasarım farklılıkları; uzun vadede perdenin kullanışlı olmasını sağlayacaktır. Burada dikkat edilmeyen ve yeteri kadar özen gösterilmeyen bir aksesuar vardır: Korniş. Montaj esnasında kurulumun tamamlanması için kornişin önemi büyüktür. Bu yüzden kornişle ilgili doğru bilgileri öğrenmek, perde kurulumunun tamamlanması açısından kritik öneme sahiptir.

Korniş Nedir?

Perde, tül ve benzeri ürünlerin asılmasını sağlamak kaydıyla, işlem yapılacak bölgeye montajı sağlanan ray profili anlamını taşır. Korniş; alüminyum ve plastik malzemelerden üretilmektedir. Dünya genelinde en çok kullanılan perde asma sistemlerinden bir tanesi olan Korniş, perdelerin daha rahat asılmasını ve duvarlarla beraber daha güzel bir estetik görünüm kazanılmasını sağlar. Kornişler sayesinde perdelerin açılıp kapanması esnasında ses olmaz ve güneş ışığı içeri giremez. Kornişler üretiminde kullanılan maddeler sayesinde uzun süreler kullanılabilir ve bu yüzden sıklıkla tercih edilir.

Kornişin Perde Montajında Önemi

Perde, sektörü tarafından yeteri kadar ilgi görmesine rağmen; Korniş konusunda aynı şeylerin söylenmesi mümkün değildir. Korniş ile alakalı sağlıklı bilgilere sahip olunmazsa, tasarımda büyük bir eksiklik ve dekorasyon hatası meydana gelir. Korniş seçimi ve montajı da oldukça zor bir süreci içerisinde barındırır. Bu sebeple perde seçimi yapılırken, Korniş hakkında da doğru bilgilere sahip olunması gerekmektedir.

Korniş Modellerinin Montajı

Perdenin tam performans kullanılabilmesi; Korniş modellerinin montajının, modelinin ve kalitesinin yüksek performansta uygulanmasına bağlıdır. Uzun yıllar sorunsuz bir biçimde kullanılmak isteyen Korniş modelleri için, bu işin ustası kişiler montajı gerçekleştirmelidir. Uzun vadede bu sayede ev ekonomisinde tasarruf edilecek bir yol da izlenmiş olur. Korniş modellerinin montajı tavan üzerine yapılmaktadır. Bu yüzden montaj esnasında seçilecek vidalar, tavanın özelliklerine uyacak biçimde olmalıdır. Aksi ve yanlış bir seçim sebebiyle kornişin tavandan düşmesi ve perdenin bozulması, olası ihtimallerdendir. Beton şeklindeki tavanlara montaj esnasında vida, pul ve plastik dübel birlikte kullanılmalı; bu sayede sağlamlık arttırılmalıdır.

Korniş Modellerinin Montajında En çok Yapılan Hatalar

Korniş modellerinin montajında yapılan en büyük hatalardan bir tanesi, kartonpiyer ve pencere duvarı tarafından yeteri kadar boşluğu bırakmamak ve montajı buna göre yanlış uygulamaktır. Kartonpiyerin varlığı halinde; Korniş ile kartonpiyer arasında en az 3,5 cm boşluk bulundurulmalıdır. Kartonpiyer olmadığı durumlarda ise Korniş, pencere duvarından 7 cm uzak olmak zorundadır. Bu sayede perde asıldığı zaman alt kısımları, pencere kollarına ve radyatörlere değmeyecek ve kirlenmeyecektir.

Korniş Modellerinin Perde ile Uyumu

Yoğun şekilde kadife renklerinden oluşturulmuş perde çeşitleri, yuvarlak bir metal korniş eşliğinde daha iyi bir görüntü kazanacaktır. Burada metal korniş denmesinin sebebi; bazı kişiler tarafından kullanılan plastik malzemelerin kesinlikle estetiği bozmasıdır. Açık ve daha saydam renkli perdelerin korniş seçiminde yapılması gereken, daha ince ve tel şeklinde korniş tasarımlarına yönelmektir. Kısa boylu perdelerin kullanımında ise ahşap korniş modellerinin tercihi daha doğru olacaktır. Böylece perde ve korniş modellerinin uyumu sağlanacak, dekorasyon konusunda daha doğru tercihler yapılacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net