Bilgii.net

Binanın Dıştan Dışa Yüzölçümü Nedir?

13.10.2018
Binanın Dıştan Dışa Yüzölçümü Nedir?

Binanın dıştan dışa  yüzölçümü nedir? denildiği zaman, binanın brüt alanı olarak ifade edilebilir. Konut alışveriş işlerinde alıcı kişiye konut alanı konusunda bilgi veren brüt alan, bina alanı içinde yer alan oda bölmeleri, otopark, asansör ve merdiven boşlukları gibi pek çok kısmı kapsamaktadır. Bir binanın  herhangi bir katına ait dairesinin kapladığı alanın toplam büyüklüğü bize brüt alanı vermektedir. Konut alırken dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de verilen net ve brüt ölçülerin miktarıdır. Bir konutun fiyatını belirleyen temel şeylerden biri olduğu için ölçü ve genişlik önemli bir konu haline gelmiştir. Net ve brüt alan birbirine oldukça kolay karıştırılan ölçü birimleridir. Dikkat edilmediği takdirde brüt ölçü gösterilerek konutun daha büyük olmasından ötürü daha yüksek fiyatlara satışının yapılması gibi olumsuz olayların yaşandığı da bir gerçektir. Gündelik hayatta pek çok alanda olduğu gibi emlak ve konut piyasasında da sahtekarlık olayları görülebilmektedir. Bu tarz kötü olaylar ile karşılaşmamak ve konut alımı ya da satımı konusunda bilinçli bir şekilde davranabilmek için en azından temel olarak bilgi sahibi olmanızı öneririz. Brüt alanın ne olduğunu bilmek kadar ölçümü konusunda bilgi sahibi olmanız da konut alırken de satarken de oldukça fayda sağlayacaktır. Paylaşacağımız yazımız ile brüt alan konusunda bilgi sahibi olacağınızı ve çeşitli sahtekarlık olaylarına karşı bilinçli bir şekilde kendinizi koruyabileceğinizi düşünüyoruz.

Dıştan Dışa Yüzölçümü Nasıl Ölçülür?

Dıştan dışa yüzölçümü nasıl ölçülür? Konusuna değinecek olursak, öncelikle içten ölçülen ve balkon, salon, odalar gibi süpürülebilen ve yürülen alanları kapsayan net alan ile karıştırılmaması gerektiği unutulmamalıdır. Dıştan dışa yüzölçümü net alanın zıttı olarak da adlandırılabilen brüt alanlar olduğu için dış mekanda bulunan etmenler de hesaba katılarak yapıldığından, öncelikle brüt alana dahil olan alanların tespit edilmesi gerekmektedir. Brüt alan ile net alan arasındaki tek farkın duvar ölçüleri olduğu sanılsa da bu yanlış bir bilgidir. Dış unsurlar da brüt alana katıldığı için, net alan hesaplamalarından ayıran birden fazla özellik mevcuttur. Dıştan dışa ölçüm tekniği olan brüt alan hesaplamasına dahil edilen alan örnekleri olarak şunlar sıralanabilir;

  • Daire içi koridorlar
  • Merdivenler
  • Asansör alanları, asansörler
  • Yangın Merdivenleri
  • Çatı katındaki ya da zemin katta bulunan teraslar veya katlarda bulunan bahçeler
  • Otopark
  • Oda bölmeleri
  • Balkonlar

Benzeri potansiyel brüt alan noktalarının listelenek not alınması gerekmektedir. Bu alanların uzunluklarının ölçüleri toplanarak elde edilen miktar brüt alan yani dıştan dışa yüz ölçümü olarak adlandırılabilir. Brüt alanı hesaplarken evinizin çevresinde gezebileceğiniz gibi, konutunuzun etrafındaki çeşitli olanak ve alanları da görme imkanınız olur. Brüt alan kısmına girmeyen bazı alanlar da mevcuttur. Brüt yani dıştan dışa yüzölçümü alınmayan alanlar içinde ışıklıklar, galeri boşlukları, bağımsız bölüm eklentileri ve ortak alanların bağımsız bölüme bağlandığı kısımlar dahil değildir. Dıştan dışa binanın yüzölçümü böylece tamamlanmış olur. Siz de alacağınız konutun fiyatı hakkında net bir fikir sahibi olduğunuzdan, istediğiniz konuta gereğinden fazla para vermemiş ya da satmak istediğiniz konutu daha hakettiği fiyattan daha ucuza satmamış olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net