Bilgii.net

Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri Maaş Bilgileri

22.11.2018
Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri Maaş Bilgileri

Değişen teknolojik imkânlarla ve çağımızın şartlarıyla birlikte belki de en önemli meslek grupları artık bilgisayar ve teknoloji kullananlar ve öğretenlerdir. Özellikle çocuklarımızın gelişimi için, gelecekleri için çağımızdaki değişikliklere ayak uydurmasını sağlamak gerekir. Eski eğitim sistemleri artık dünya ülkeleri ile yarışmamıza ve elde edilen bilgilere erişmemize tabi ki yeterli değil. İnternetin ve teknolojinin hayatımızdaki yerini eğitim öğretim hayatında da görmemiz gerekir. En basitinden bu sene en çok duyduğumuz mevzulardan biri çocuklara kodlama öğretmek oldu. Bilgiye erişimleri, eriştikleri bilgilerden yeni bilgiler üretmeleri ve teknolojinin imkânlarından yararlanarak daha birçok yeni alanda çalışma sağlamaları için en verimli öğretmenlik alanından biri Bilişim Teknolojileri.

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Olmak

Aslında Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği olarak açılımı olan bu bölümde mezunlar özel sektörde de iş bulabildikleri gibi, lise ve ortaokul düzeyinde de dersler verebilmektedir. Eskiden birkaç bilgisayar programı öğretilen bilgisayar derslerini artık günümüz seviyesinde teknoloji bilgisi ile birleştirmek ve çocukları geleceğe hazırlamak gerekmektedir. Çünkü bu yüzyılda gelecek yazılımda diye çok sık duyulan bir motto kullanılmaya başladı. Bütün diziler, kitaplar, senaryolar ve hatta bazı projeler bile teknolojinin neler yapabileceğini en güçlü yönleriyle gösteriyor. Çocukların doğru ve bilinçli şekilde bilgisayar kullanmalarını sağlamak için Bilişim Teknolojileri öğretmenleri sadece basit bir iki işlem yerine, teknolojinin ardında yatan ve belki de dünyayı değiştirebilecek gücü öğrencilere aktarmalıdır. Son yıllarda bu alanda çok fazla talep olduğu için sadece okullarda değil bazı kurslarda da bu alan açılmıştır ve Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri öğretmenleri burada da iş sahibi olabilmektedir.

Bu bölüme girmek için ortalama 250 ile 400 arası puan aralığında değişen sayılar var üniversite puanlarında. Bölüm zaten Eğitim Fakültesi bölümü olduğundan mühendisler gibi herhangi bir pedagojik sertifikaya gerek kalmadan öğretmen olmaya hazırlardır. Ancak tüm diğer branşlarda olduğu gibi devlete atanmak için KPSS’ye girmeleri ve gereken puanı aldıklarında yaptıkları tercih içinden yerleştirilmeyi beklemeleri gerekmektedir.

Bilişim Teknolojileri Öğretmen Maaşları

Mesleğe yeni başlayan başka bir branşın öğretmeni gibi 2950 lira civarında bir miktar ile başlayıp ek ders alıp haftalık 30 saati geçtiğinde aylık 700 veya 900 gibi bir ek gelir de edebilecektir. Ayrıca tıpkı diğer öğretmenler gibi çocuk sahibi olma veya eşinin çalışmama durumunda aylık 200 ile 350 arasında bir ek ücret alacaktır. Yine okul için yaptıkları projeler ve bildikleri diğer diller için tazminat alma hakkına sahip olacaklardır. Kısacası ortalama net maaş olarak bu öğretmenlerin maaşları 3500 civarını bulabilmektedir. Ayrıca hafta sonu kurs veren okullarda buna bağlı olarak yine bir ek ücret tabii olacaktır. Özel okulların ise maaşları okulun kurum olarak ne kadar saygın olduğuna, haftalık ders saat ücretlerinin ne kadar olduğuna bağlı olarak değişmektedir.

Bilgisayar Kurslarında Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri

Bir diğer çalışma alanı olarak bilgisayar kurslarında görev yapan bir öğretmen kursun yapısal stratejisine göre bir miktarda anlaşabilir ama buradaki ücret de ortalama 2500 civarı olabilir. Yine kurslarda bireysel derslerle anlaşılıp ders başı bir ücret istenebileceği gibi bu sayı ders saati karşılığı ortalama 25 lira gibi bir miktara denk gelmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net