Bilgii.net

Bilgisayardaki Kir ve Toz Nasıl Kolay Temizlenir?

27.11.2018
Bilgisayardaki Kir ve Toz Nasıl Kolay Temizlenir?

Bilgisayarlar günümüzde elimizden düşürmediğimiz teknolojik araçlardır. Sürekli kullanılan bu cihazların da tıpkı diğer eşyalar gibi düzenli temizliğe ihtiyacı oluyor. Ekran yüzeyinde parmak izleri ve çeşitli lekeler oluşabilir. Yine klavye bölümünde farklı lekelenmeler göze çarpabilir. Ama söz konusu bilgisayar olunca dokunmak pek de kolay olmuyor. Hatta bazen korku verebiliyor. Siz de bilgisayarınızı hangi ürünlerle ve nasıl temizlemeniz gerektiğini makalemizden öğrenebilirsiniz. Böylelikle cihazınıza yanlış bir işlem yapmaktan da kurtulmuş olursunuz.

Birinci Aşama 

Bilgisayar temizliğine genelde ekrandan başlanır. Çünkü ekrandaki izler, lekeler hemen göze çarpar. Bu kısmı temizlemek için leke ve iz bırakmayan temizlik bezlerini tercih edebilirsiniz. Bunlar genelde mikro fiber bezlerdir. Mikro fiber bezler temizlikte hanımların kurtarıcısıdır. En inatçı lekeleri bile temizlerken iz bırakmadan temizlemesi de dikkat çeker. Siz de bu harika ürünü kullanarak bilgisayarınızın ekranındaki rahatsız edici lekelerden kurtulabilirsiniz.

İkinci Aşama

İkinci aşama genelde ekrandaki derin sorunlarla ilgilidir. Örneğin; çizikler. Çizikleri daha etkili bir yöntemle çıkarmalısınız. Bu yöntem genelde diş macunu olur. Bu macun jel şeklinde olmamalıdır. Ayrıca ekranın zarar görmemesi için beyazlatıcı özellikteki macunlar kullanılmamalıdır. Yapmanız gereken işlem diş macununu bilgisayar ekranına sürmektir. Bu işlemi yine mikro fiber bezle yapabilirsiniz. Sürdüğünüz macunun bir müddet kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra da yine hafif nemli bir bezi kullanarak macunu ekrandan sıyırın.

Bilgisayarınız İçin Derinlemesine Temizlik

Bilgisayarınızda bazen de temizlemesi zor kirler birikir. Bu kirler kolay temizlenemeyeceğinden ekstra yöntemler aranır. Bu yöntemlerden bir tanesi de şırınga yöntemidir. Ampul şırınga ile zor kirleri yüzeye çıkarabilirsiniz. Başka bir yöntem de süpürgeler. Elektrikli süpürgelerle bilgisayarınızı nasıl temizlersiniz?

Öncelikle dikkatli kullanmanız gerektiğini belirtelim. Süpürgeyi klavyenize tutabilir ve içindeki tozları çekebilirsiniz. Derinlemesine temizlik için etkili bir yöntem olabilir. Bir diğer alan ise bilgisayar kasasıdır. Kasalı bir bilgisayar kullanıyorsanız da aynı işlemi bu bölge için yineleyebilirsiniz.

Bilgisayarınızda Biriken Tozları Tamamen Temizleyin

Bilgisayarınızda zamanla tozlar birikecektir. Bu tozlar klavyeden içeri gireceği için gözle görülmeyebilir. Ancak uzun süre temizlenmezse tuşların etrafından tozlu olduğunu anlayabilirsiniz. İç kısımlarda biriken tozu bilgisayara müdahale etmeden çıkartmadan yolu fön makinesidir. Fön makinesini klavyeye tuttuğunuzda tuşların içinde biriken tozu dışarı çıkardığını göreceksiniz.

Farenin ve Klavyenin Temizliği

Bu ikisinin temizliği de ince işlem gerektirir. Önce su ve beyaz sirke karışımı hazırlayın. Silmek için yine leke çıkarıcı özelliği olan mikro fiber bezleri kullanın. Bu bezi suya batırdıktan sonra iyice sıkın ki üzerinde su kalmasın. Biraz ince bir objeye mikro fiber bezinizi dolayarak ulaşamadığınız alanlara bu şekilde girmeyi deneyin. Klavye ve farede çok fazla girinti olacağı için bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Bilgisayarlar hassas cihazlardır. Onlara yaptığınız yanlış bir işlem bozulmalara neden olabilir. Bu nedenle bilgisayara su kaçırmamaya dikkat etmelisiniz. Yaptığınız işlemler genelde susuz ve kuru bezle olmalıdır. Ayrıca bilgisayar ekranını teknolojik cihazları silmeye yarayan özel ürünler kullanmayı deneyebilirsiniz. Aldığınız ürünü nasıl temizleyeceğinizi ürünü aldığınız yere en başında sorun. Böylece temizlik ihtiyacı geldiğinde tereddüt yaşamamış olursunuz. Bilgisayarlarınızı zorlamadan ve nazikçe temizlemeye çalışın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net