Bilgii.net

Beyinde Lezyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

16.10.2018
Beyinde Lezyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Hayati organlarımızdan en önemlisi beyindir. Beyindeki anormal doku yerlerine beyin lezyonu denir. Beyin lezyonunda basit küçük ve büyük alanların, bir veya birden çok anormal doku varlığı, en küçükten en büyüğe yaşamı tehdit edecek şekilde değişen sorunun ciddiyetinden söz edilir.

Beyin Lezyonu Nedenleri Nelerdir?

Beyin lezyonu geçmişten kalan çözülemeyene bir sorunun geriye kalan bir işareti olabilir. Kapsamlı testler rağmen nedeni bilinemez. Felç, beyin iltihabı, ensefolit (beyinde yangın oluşmasından doğan hastalık), hidrosefali (beyinde su toplanması), MS hastalığı, beyin kanaması, beyin tümörü beyin lezyonunun başlıca sebeplerindendir. Özellikle beyinin sabit ve hareketli kısımları arasında kayma, sıkışma, gerilme, makaslama hareketleri ve buna bağlı lezyonlar oluşur. Beyinde oluşan lezyonlar ikiye ayrılır. Açık lezyon delici ve keskin tranvalar sonucu meydana gelir. Beyin katmanlarını yararak beyini yaralar. Burada bir mekanik yaralama söz konusudur. Kapalı lezyonlar ise kafatasında oluşan kırıklar nedeniyle beyini yaralar. Rotasyon (dönme), akselerasyon (ivme), deformasyon (şekil değiştirme) kapalı beyin lezyonlarından etkilenir. Kapalı lezyonun tıbbi veya cerrahi tedavide çok önemli yeri vardır.

Beyin Lezyonu Belirtisi

Sebepsiz baş ağrıları beyin lezyonlarında ilk işarettir. Gözde görme değişiklikleri ve şiddetli göz ağrısı bu belirtilerdörülür. endir. Günlük hayatı etkileyen halsızlık ardından gelen mide bulantısı, kusma ve iştahsızlık lezyon belirtileri arasındadır. Beyin lezyonlarında boyun ağrısı ve sertliği görülür. Konuşmada gecikme, duyma bozukluğu birbiri ile ilişkili belirtisidir. Kişilik, ruh hali, konsantrasyon bozukluğu ve zihinsel değişimler gözlenir. Aniden gelen nöbetlerin ardı sıra hafıza kaybı veya kafa karışıklığı da belirtiler arasındadır.

Beyin Lezyonunda Risk Faktörleri

İlerleyen yaş ile vücut hücrelerinin yok olması beyin lezyonu yaşama ihtimalini arttıran faktörlerdendir. Beyin lezyonu yaşayan bir aileden gelmek de bir risktir. Bu durumda genler etkili olabilir. Sigara içmek bütün vücut için bir risktir. Aşırı miktarda alkol tüketmekte bu nedenler arasında yer almaktadır. Virüs, bakteri ve solucanların neden olduğu enfeksiyonlar da beyin lezyonu riski yaratır.

Beyin Lezyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi şekli lezyon tipine başlı olarak değişir. Cerrahi olarak alınması radyasyon terapisi ve kemoterapi uygulanacak tedavi yöntemleri arasında değişir. Cerrahi yöntemler (ameliyat) zor lezyonların bile ortadan kalkmasını sağlar. Kanser sebebi ile oluşan lezyonlar kemoterapi ve radyasyon tedavisi ile kontrol altına alınır. Mikropların sebep olduğu beyin lezyonlarında antibiyotikler kullanılabilir. Bağışıklık sistemini alıştırmak içinde ilaç kullanılabilir. Beyinde oluşan lezyonlar için ameliyat gerekli ise hasta kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa, alerjisi olan bir ilaç bulunuyorsa, kan pıhtılaşması veya yakın zaman da geçirmiş olduğu bir hastalığı varsa bunu doktora söylemelidir. Kişisel olarak alınan önlemlerde beyin lezyonlarını önlemeye yardımcı olacaktır. Baş ağrısını dindirmek için ağrı kesici verilecektir. Sigarayı bırakmak ve alkol kullanımını azaltmakta bir çözümdür. Enerji sağlayacak besinler tüketmelidir. Bitkisel kürlerden de destek alınabilir. Hafif çaplı sporlar ile hastalının ilerlememesini için dikkat etmeniz önerilen bir etkendir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net