Bilgii.net

Beyinde Leke Neden Oluşur ve Nasıl Tespit Edilir?

17.10.2018
Beyinde Leke Neden Oluşur ve Nasıl Tespit Edilir?

Vücudun bütün sistemlerinin kontrol edildiği ve düzenin sağlandığı organlarımızdan en önemlisi beyindir. Beyin içerisinde birçok merkezi sistemin birleşimi bulunmaktadır. Merkezi sistemler arasından, kan ve sinir sistemlerinin, vücut sağlığındaki önemi tartışılmaz. Beyinde meydana gelebilecek rahatsızlıkların, en kısa sürede çözüme kavuşturulması gerekir. Çünkü beyinde meydana gelecek hasarların, vücudu etkilemesi çok kısa bir sürede olacaktır. Süreklilik ve sağlığın devamı açısından, düzenli olarak kontrollerin yapılması gerekir. Kontroller esnasında bazı durumlarda beyinde lekelenmeler görülmektedir. Lezyon adı verilen bu lekelerin, birçok farklı sebepten kaynaklandığı bilinmektedir. Genel olarak başka bir rahatsızlığın araştırılması esnasında denk gelinen lezyonların, CT taraması ve MRG ile tespit edilmesi mümkündür.

Beyinde Leke Neden Oluşur?

Beyinde leke oluşumu, tıp literatüründe lezyon olarak geçmektedir. Lezyonların oluşmasının birçok farklı sebebi bulunabilir. Öncelikle tümörlerden kaynaklı bir neden, lezyon yaratmış olabilir. Aynı zamanda beyindeki konjenital anormallikler de, lezyon oluşumuna sebep verecek etkenlerdendir. Genel olarak beyinde meydana gelen önceki yaralanmalardan kayaklı bir leke, zamanla sonradan ortaya çıkmış olabilir. Lezyonların tespiti, tedavisinde çok kritik bir öneme sahiptir. Bu yüzden doktorlar genel olarak lezyonları takibe alırlar. Bir süre içerisinde meydana gelebilecek bütün semptomlar, lezyonlar üzerinden takip edilir. MS hastalığına sebep olan kişilerin, beyinlerinde bazı noktalarda beyaz leke yapılanması görülür. Bu da yine lezyonların izlenmesi sayesinde tespit edilmesi kolay bir durum halini alacaktır.

Beyin Lezyonlarının Özellikleri

Beyinden kaynaklanan ve oluşum noktası değişmeyen lezyonlara, primer beyin tümörü adı verilmektedir. Özellikle bu lezyonların kötü huylu olanlarında, beynin sağlıklı incelenmesini gerektiren bir semptom olacaktır. Bazı durumlarda görme kaybının yaşanması ve baş ağrısının şiddetlenmesi, bu konuda beyindeki lekelerin tespitini gerektirecek bir duruma ihtiyaç olduğunu gösterir.

Beyinde Leke Nasıl Tespit Edilir?

Beyindeki lezyonların oluşumu, uzun bir süreci içerir. Bazı hastalıklarda oluşum süreci kısalacak ve ani durumlarda lekelenme sebepleri ortaya çıkacaktır. MRG kullanılarak yapılan taramalarda beyindeki lezyonların yeri rahatlıkla saptanacaktır. Lekelerin ve lezyonların, beyinde meydana getirdikleri komplikasyonlar yine aynı adlı test dahilinde gerçekleştirilecek analizlerle tespit edilir. Beyinde lezyonların ilerisinde bir tümör meydana gelmişse, bunu kanıtlamanın en garanti yolu biyopsi uygulamasıdır. Tabi ki teknolojinin ilerlemesiyle testlerde kullanılan X ışınları da, lezyonların olduğu yerleri tespit edecektir. Fakat biyopsi uygulaması sayesinde, tümörün kötü veya iyi huylu olduğu anlaşılır ve tedavide detaylı bir analiz imkanı oluşturulur. Beyinde meydana gelen tümörlerin araştırılması için, belirli cerrahi ortam yaratılır ve kafa tasından ufak bir kesik sayesinde bir parça laboratuvara götürülür. Bu sayede tümör parçası, hücrelerindeki özellikler incelenir. Biyopsinin daha iyi şekilde sonuç vermesi, alınacak parçanın büyüklüğüne bağlıdır.

MR Zamanında Görülen Lezyonlar

Beyindeki lezyonlar için MR çektirilmesi, uzun vadede karşılaşılacak problemlerin en kısa sürede analiz edilmesini sağlayacaktır. Bu yüzden de beyin MR’ında görülecek olan lekelerin takip edilmesi önemli bir süreçtir. Lekelerin sayısında belirli aylar sonrasında yapılan incelemelerde bir artış gözükmezse, lezyonların iyi huylu olduğu tespit edilir. Aynı zamanda büyüme ve iltihaplanma görülmediği takdirde de, lezyonların korkutucu bir duruma ulaşmadığı kanıtına ulaşılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net