Bilgii.net

Beyaz Lahananın Vücuda Faydaları

23.11.2018
Beyaz Lahananın Vücuda Faydaları

İçeriğindeki mineraller ve vitaminler ile çok faydalı bir kış sebzesi olan lahana, cildi, gözleri, kalbi koruyor, turşusu ile de tam bir probiyotik kaynağı oluyor. İşte lahana tüketiminin faydaları ise saymakla bitmiyor. Sizler için kış aylarında neden lahana tüketmeniz gerektiğini ve beyaz lahananın faydaları bu yazımızda toplamış bulunuyoruz.

İçeriğindeki C, E ve A vitaminleri, demir, magnezyum ve potasyum mineralleri sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendiren ve hatta kanserden korunmada öne çıkan kış sebzesi beyaz lahana, zayıflamak isteyenlerin de dostu oluyor.

Haftada iki gün beyaz lahana tüketmeye özen göstermeniz sizi aşağıda saydığımız etmenlerden koruyor ve daha güçlü yapıyor. Beyaz lahanayı haşlayarak, turşunu yaparak veya çiğ tüketerek vücudunuza farklı faydalarını sunabilir ve sağlıklı olmanın keyfini çıkartabilirsiniz. aşağıda neden beyaz lahana tüketmeniz gerektiğini konusunda çok önemli bilgiler size sunulmuştur.

Güçlü Antioksidan Özelliğe Sahip

Kış mevsiminin en etkili besinlerinden biri olan beyaz lahana içerisinde yer alan antioksidanlar ile vücudumuzda bağışıklığımızı güçleştiren, vücudu yaşlandıran etmenler ile savaşıyor. Obeziteye karşı, karaciğer yağlanmasına karşı ve zayıflamak için beyaz lahana özellikle diyet listelerinde ve beslenme düzeninde yer almalıdır.. Bağırsak, mide ve akciğer kanserlerine karşı vücudu toksinlerden arındırarak koruyor. Prostat kanserine karşı vücudu koruduğu da bir diğer çalışmalar arasında. Haftada iki gün beyaz lahana tüketmeye özen göstermelisiniz.

Bağışıklığı Güçlendiren Beyaz Lahana

Beyaz lahana içerisinde kükürt içeriği bulunduruyor. Kükürtte bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu nedenle beyaz lahana tüketmek hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı ve hastalıklara yakalanmamanızı sağlıyor. İyileşme sürecini de hızlandıran Beyaz lahana içerisinde yer alan kükürt seviyesi ile ülsere ve gastrite karşı da vücudu koruyarak, hazmı kolaylaştırıyor.

Sindirimi Kolaylaştırıyor

Zengin lif kaynağına sahip olan besinlerden biri olan beyaz lahana bağırsak ve mide hastalıklarına karşı vücudu koruyor, tok kalmayı teşvik ederek bağırsak hareketlerini hızlandırıyor. Sağlıklı bir sindirim ve boşaltım sistemi için beyaz lahana içerisinde çok sayıda lif kaynağı taşıyor. Bu nedenle de özellikle kabızlık şikayeti olanlar mutlaka beslenme düzenlerine beyaz lahanayı eklemeliler. Çiğ olarak tüketimi tavsiye edilmez.

Zayıflamaya Yardımcı Olan Beyaz Lahana

Kalorisi düşük sebzeler arasında yer aldığından dolayı zayıflama konusunda birebir etki sunuyor. Diyetli listenize beyaz lahanayı da ekleyerek daha kısa sürede zayıflayabilirsiniz. Özellikle lahana çorbası ve lahana ile yapılan salatalar vücuttan sıvı atımını sağlıyor ve tokluk hissi oluşturuyor. Bağırsak hareketlerinde daha etkili oluyor.

C Vitamini Deposu Olan Beyaz Lahana

Çiğ olarak tüketilmesi veya suyunun içilmesi ile beyaz lahananın içerisinde yer alan C vitamini toksin atıcı, idrar söktürücü özelliğini devreye sokuyor. En üst düzeyde koruma sağlayan C vitamini ile hem bağışıklık sistemini güçlendirebilir hem de enerji depolayabilirsiniz. Haftada iki gün yapraklarını sıcak suda haşlayarak toksin niyetine beyaz lahana suyunu içebilirsiniz. Çok haşlamamanız toksin özelliğini kaybetmemesi açısından önemli bir noktadır.

Göz Sağlığı İçin Beyaz Lahana Tüketin

İçeriğinde bulunan A vitamini sayesinde göz sağlığına oldukça faydası dokunuyor. A vitamini gözleri güçlendirici etkiye sahip olduğu için görme fonksiyonunu arttırıyor. Göz kasını güçlendiriyor ve yaşlanmasını engelliyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net