Bilgii.net

Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

23.11.2018
Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

“Kadınların bir erkekte baktığı ilk yer ayakkabısıdır” tezi halk arasında dolaşan bir gerçektir. Kadınlar temizliğinizden tutun, kişisel zevklerinize kadar her detayı tek tek incelerler. Ayakkabınız sizin hakkınızda birçok şey anlatır. Temizliği kişisel bakımınıza önem verip vermediğinizi, ayakkabı seçiminiz ise tarzınızı anlatır. İşte bu yüzden ayakkabı seçiminde ve temizliğinde gerekli özeni göstermelisiniz.

Kadınlar için ise ayakkabı bir tutkudur. Ayakkabılarını seçmek, çeşit çeşit ayakkabılar edinmek ve kıyafetlerinin altına uyacak bir ayakkabıyı kombinlemek onlar için önemlidir. Kadınlar ayakkabı bakımına ve temizliğine de gayet önem verirler.

Bir çoğumuz kot pantolonun altına beyaz spor ayakkabı giymekten hoşlanırız. Bunu çoğunlukla mavi ile beyazın uyumundan sebep tercih ederiz. Aynı şey siyah pantolon beyaz ayakkabı kombininde de geçerlidir. Fakat gelin görün ki beyaz ayakkabılar, toz ve kirden dolayı çabuk renk değiştirmeye meyillidirler. Yazımızın konusu “Beyaz ayakkabı nasıl temizlenir?” ama önce ayakkabı alırken ve kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlardan bahsedelim…

Ayakkabıyla ilgili birçoğumuzun genel bilgisi vardır. Ayakkabı alırken görüntüsünden sonra bakmanız gereken ilk yer iç kısmındaki beyaz etiket olmalıdır. Ayakkabının iç duvarındaki bu kısımda bazı bilgiler mevcuttur, ilk dikkatinizi çeken de ayakkabı numarası olacaktır. Ama diğer bilgileri de göz ardı etmemeniz gerekmektedir. Burada “üstü deri, tabanı polyester” gibi bilgiler bulabilirsiniz. Bu da ayakkabınızın neyden yapıldığı hakkında bilgi almanızı sağlar. Ayrıca ayakkabı seçerken ayakkabının altına yapıştırılan beyaz etiketten ya da ayakkabı kutusundan da bu bilgiyi öğrenebilirsiniz. Ayakkabı yüzü, iç astar ve tabanı, dış tabanı nelerden oluşmuş küçük sembollerle anlatılmaktadır.

Ayakkabı alırken ilk önceliğiniz şıklığından önce ayak anatominize uygun olup olmadığını öğrenmek olmalıdır. Bunun için ayakkabıyı önce bir giyip incelemelisiniz. Ayakkabıyı aldıktan sonra ise çabuk deforme olmalarını önlemek için uygun bir kalıba koyup saklamanızı öneririz.

Ayakkabı Bakımı İçin Öneriler

  • Ayakkabı içindeyken ayaklar terlediği için ayakkabılarınızı daha uzun ömürlü kullanabilmek ve kokuyu önlemek adına dönüşümlü olarak kullanmanızı tavsiye edilir.
  • Yağmur alması sonucu ıslan ayakkabılar ise kalorifer ya da güneş altında değil, oda sıcaklığında kurutulmalıdır.
  • İstenmeyen koku oluşumunu önlemek için ayakkabılarınızın mutlaka havalandırılması gerekmektedir.
  • Kar ve terleyen ayaklar ayakkabı derisi üzerinde tuzlanmalara neden olur. Bunu engellemek için ayakkabı bakımızı yapılmalısınız.
  • Süet ayakkabı kullanıyorsanız süet silgisi ve fırçası, nubuk ayakkabı kullanıyorsanız ise nubuk silgisi ve nubuk fırçası kullanarak temizliğinizi yapabilirsiniz.

Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Beyaz ayakkabı sürekli olarak çamurun ve kirin içinde olduğu için çabuk kirlenir. Bu yüzden düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekir.

Beyaz ayakkabının temizliğinde birçok yöntem mevcuttur. Bunlardan en çok bilineni cif ya da çamaşır suyu kullanarak temizlemektir. Ama bunun dışında da temizleme yöntemleri de mevcuttur. Örneğin; bir cam kâsenin içine 2 çay kaşığı karbonat, biraz bulaşık deterjanı, (ayakkabınız deri ise) çok az oranda elma sirkesi ve biraz su katarak eski bir dış fırçası yardımıyla karıştırıp bir karışım hazırlayabilirsiniz. Ve bu karışım köpürdükten sonra fırça yardımıyla ayakkabılarınızı fırçalamaya başlayın. Kirli yer kalmayıncaya kadar fırçalamaya özen gösterin. Bu işlemi yaparken ayakkabınızın üzerinde fazla köpük birikebilir. Aralıklarla ıslak bir bez yardımıyla bu fazlalığı alabilirsinz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net