Bilgii.net

Beden Eğitimi Öğretmeni Güncel Maaşları

22.11.2018
Beden Eğitimi Öğretmeni Güncel Maaşları

Kuşkusuz tüm öğrencilerin sevdiği derslerden biri olan beden eğitimi dersi öğrencilerin spor faaliyetlerine katılmasını ve yorucu okul maratonundan kısa bir süre de olsa kurtulmasını sağlamaktadır. Öğrenciler tarafından derse sevildiği gibi diğer ders hocalarına oranla beden eğitimi öğretmenleri de oldukça sevilmektedir. Aynı zamanda beden eğitimi öğretmenlerinin belli görev ve sorumlulukları da bulunmaktadır.

Beden Eğitimi Öğretmeni Ne İş Yapar?

Her öğretmenin görevi olduğu üzere beden eğitimi öğretmeninin de en temel görevi, alanı gereğince öğrencilere gerekli eğitimi vermektir. Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen müfredata göre çalışma programını hazırlar ve öğrencilerini bu program doğrultusunda spora ve spor faaliyetlerine yönlendirmektedir. Ayrıca verdiği eğitime göre öğrencilerini sınav yapmakla sorumlu olmaktadır. Tabi beden eğitimi dersinde diğer dersler gibi sınavlar kağıt üzerinde sıralar da yürütülmemektedir. Kendine özgü bir sınav sistemi türü bulunmaktadır. Beden eğitimi öğretmenlerinin çalışma alanları genel olarak yazları okul bahçeleri iken kışları ise spor salonların da mesleklerini yürütmektedirler. Bu mesleğin belki de en avantajlı yönü ise, diğer öğretmenlerin hatta memurların aksine işe eşofman ile giderek en rahat iş kıyafetine sahip olmalarıdır.

Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Bu mesleği yapmak isteyen adayların öncelikle sahip olmaları gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Bu özelliklerin en önemlisi spor branşları konusunda yetenekli ve bedensel olarak sağlıklı güçlü ve doğal olarak spor dallarına karşı ilgili olması gerekmektedir. Beden eğitimi öğretmeni olmak isteyen adayların mutlaka bunun gerekli eğitimini alması gerekmektedir. Bu eğitim için üniversite sınavlarına girmeleri ve üniversitelerin eğitim fakültelerinde yer alan beden eğitimi öğretmenliği bölümüne veya spor akademilerine gitmeleri gerekmektedir. 4 yıllık lisans eğitimini tamamlayan adayların ayrıca öğretmenlik yapabilmeleri için gerekli formasyonu da almaları gerekmektedir. Eğitim esnasında birçok spor branşından profesyonel olarak eğitim alırlar ve ayrıca fiziksel tedavi yöntemleri, beslenme ve sosyoloji konusunda da eğitim görmektedirler.

Beden Eğitimi Öğretmen Maaşı Ne Kadardır?

Öğretmenlik mesleğinin tüm alanlarında geçerli olan maaşların belirlenmesin de farkların ortaya çıkmasında bazı değişkenler yer almaktadır. Bu değişkenler beden eğitimi öğretmenlerinin meslekte kaç yıldır yer aldığı, evli olup olmadığı ve çocuk sahibi olup olmadığı gibi kriterler maaşların ne kadar olacağını belirlemektedir. Her kriter de adayın maaşını hesaplamak biraz zor olacağından dolayı yazımız da göreve yeni başlayan çocuk sahibi olmayan ve bekar bir öğretmenin maaşından bahsedeceğiz. Bu hesaplanan maaş mesleği yapan öğretmenlerin arasında en düşük ücreti alan kişilere ait bir hesaplama olmaktadır. Net olarak yeni başlayan bir beden eğitimi öğretmeninin maaşı ek ders olmadan 3.150 TL olmaktadır. Bir beden eğitimi öğretmeninin gireceği ek derslerden alacağı en az tutar 100 TL, en fazla alabileceği tutar ise 850 TL olmaktadır. Yani bu hesaplamalar neticesinde yeni işe başlayan ve bekar olan bir beden eğitimi öğretmeninin en az alacağı maaş 3.250 TL iken en fazla alabileceği maaş 4.000 TL olmaktadır. Meslekte eski ve tecrübeli hocaların maaşı ise 4.500 TL kadar çıkabilmektedir. Evli ve çocuk sahibi olan ve eşi çalışmayan öğretmenler için ekstra ücret kalemleri bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net