Bilgii.net

Bebeklerin Kilo Alımı Nasıl Olmalıdır?

22.11.2018
Bebeklerin Kilo Alımı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin dünyaya gelişi ve göz önünde hızlı şekilde yaşanan değişimler adeta mucizevi şekilde ve hızlıdır. Anne ve babasının gözleri önünde hızlı bir değişim geçiren bebekler ilk bir yıl içinde kilo ve büyüme bakımından oldukça yol kat eder. Aileler ise bu süreçte ve tüm süreçlerde yeterince bilgili olmak isterler. Doğum öncesinde edinilen bilgiler bebek doğduktan sonra ve anlık gelişen durumlarda işe yaramamaya başlar. Kimi bebeğin kilo alması veya almaması ile ilgili endişeler de yaşanır. Bebeklerin gelişim aşamaları hakkında bilgi edindiklerinde yaşadıkları paniği en aza indirebilirler.

Bebekler için ideal boy ve kilo değerleri vardır. Her bebekte net olarak ve sabit şekilde eşit rakamlarla karşılaşamayız. Her bebeğin genetik faktörleri, yetişme şartları birbirinden farklıdır. Bazı bebekler daha zayıf yapılıdır. Bazıları ise kilo almaya daha meyillidir. Bu durumda aileden gelen etkenler kadar bebeğin beslenme ortamı da dikkate alınmalıdır.

Kız ve Erkek Çocuklarda İdeal Kilo Nasıl Olmalıdır?

İdeal doğum kilosu genelde 3000 ile 3500 gram arasında değişkenlik gösterir. Ama erkek çocukların kilosu genelde kız çocuklarından daha fazla gelir. Ayrıca kardeşlerin kilo değerleri de birbirinden farklıdır. İlk çocuğun kilo değerleri diğer çocuklardan genellikle düşük gelir. Sonraki çocukların kilosu yüksek olur. Bununla birlikte bebeklerin doğum şartları da dikkate alınmalıdır. Bazı özel durumlar nedeniyle kimi bebeklerin vaktinden erken doğduğu bilinmektedir. Erken doğan bebekler de vaktinde doğan bebeklere göre farklı ağırlıkla dünyaya gelirler. Erken doğan bebeklerin ilk haftada kilo kaybetme oranı vaktinde doğan bebeklere göre yüz 5 daha fazladır.

İlk Bir Yılın İncelenmesinde Başlangıç Ayları

Fizyolojik kilo kaybı her bebekte farklı değerlerde karşımıza çıkar. Ayrıca bebeklerin ilk 1 yıl içindeki kilo alım değerleri 6 altık periyotlarla incelenir. Bu bağlamda ilk 6 ayda 600 ile 1000 gram arasında kilo alan bebekler son 6 ayda ise 400 ile 600 gram aralığında bir kilo artışına uğrarlar.

Ortalama değerlere göre 5. Ayına giren bir bebek doğum ağırlığının iki kadına çıkarken 12 ayın sonunda aynı bebek bu ağırlığın 3 katına ulaşabilir. Bu ağırlıklar farklı yaşlarda farklı boyutlara ulaşır. Örnekle; 3 yaşından sonra ağırlık 4 katına ulaşır. 7 yaşından sonra ise yedi katına ulaşarak dengeyi sağlar.

Çocuklarda Kilo Hesaplama Formülü

Çocuklarda kilo hesaplamanın formülünden bahsedilebilir. Bu formül ortalama bir değer ifade eder. Formül şu şekildedir: çocuk 2 yaşından büyükse ortalama vücut ağırlığı için yaşını yaşını ikiyle çarpıp 8 eklenir. Böylece çocuğun ortalama olarak hangi kiloda olması gerektiği bulunur. Fakat her çocuk kendi bireyselliğini yaşadığından tam olarak bu rakamlara ulaşılmayabilir. Her çocuğun kendi gelişim serüveni vardır. Bir çocuk doğumdan itibaren kendi şartlarına göre değerlendirilmelidir. Bebeklerde kilo hesaplanırken boy ile olan orantısı da dikkate alınmalıdır. Boy ve kilo birlikte değerlendirilebilir. Bu konuda kendi bebeğinizin gelişimini incelemek için boy ve kilo cetvellerini dikkate alabilirsiniz. Bu cetvellerde bebeklerin aylara göre değişimleri ortalama olarak verilmekte ve bebeğin durumunun gözlenmesi sağlanmaktadır.

İlk 1 yılda her ay değişim gösteren bebeğinizin aylık değişim ve gelişim periyotları hakkında doktorunuzdan yardım ve bilgi alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net