Bilgii.net

Bebeklerin Gece Rahat Uyuması için Pedagog Önerileri

17.10.2018
Bebeklerin Gece Rahat Uyuması için Pedagog Önerileri

Bebeğinizin uyuduğunu izlerken kalbiniz sevgiyle şişebilir. Çok tatlı ve masum görünüyor. Ancak, kalbin tüm gece ya da gerçekten kestirmek ya da uyumak istediğiniz zamanlarda uykuda kalamayacağınız zaman yarışabilir.Stresinizi rahatlatabilir ve bebeğinizin uyku programını ayarlamak için, uyku rutininizin hangi kısımlarının elinizde olduğunu anlayarak daha iyi hazırlanabilirsiniz.

Bebeğinizin Uyku İhtiyaçlarını Anlayın

İlk 2 ay boyunca, yeni doğanızın yeme ihtiyacı, onun uyumasına ihtiyaç duyar. Emziriyorsanız yaklaşık 2 saatte bir besleyebilir ve muhtemelen biberonla beslenirseniz daha az sıklıkta beslenebilir.

Bebeğiniz günde 10 ila 18 saat, bazen de günde 3 ila 4 saat uyuyabilir. Ama bebekler gece ve gündüz arasındaki farkı bilmiyorlar. Yani, saatin ne olduğu konusunda hiç uyumadılar. Bu, bebeğinizin geniş uyanıklık saatinin sabahın 1’den sabahın 5’ine kadar olabileceği anlamına gelir.

3 ila 6 ay arasında, birçok bebek 6 saatlik bir süre içinde uyuyabilir. Ama tıpkı bebeğinizin güzel bir rutine girdiğine inandığınız gibi – genellikle 6 ile 9 ay arasında – normal gelişim aşamaları bir şeyler atabilir. Örneğin, bebeğiniz yatmadan önce yalnız kalmaya başladığında, sizi etrafta tutmak için ağlamaya başlayabilir.

Bir Yatma Rutini Ayarlayın

405 annelerin bir çalışma – 7 ay ve eski 36 ay arasında bebeklerde – her gece bir yatmadan rutin takip bebekler, daha kolay uyudu daha iyi uyudum ve daha az sıklıkta gecenin ortasında haykırdı gösterdi.

Bazı ebeveynler, bebeğinin yatmadan önce rutinlerini 6 ila 8 haftalık olarak başlatır. Bebeğinizin rutin normal uyku aktivitelerinin herhangi bir kombinasyonu olabilir. Başarının anahtarı:

Gün boyunca aktif oyunları ve akşamları sessiz oyunları oynayın. Bu, bebeğinizin yatmadan önce çok heyecanlanmalarını önler, ancak günlük aktivitelerden yorulmasını sağlar.

Aktiviteleri aynı ve aynı sırayla, gece boyunca gece tutun.

Her aktiviteyi, özellikle rutinin sonuna doğru sakin ve huzurlu hale getirin.

Birçok bebek yatmadan önce banyodan zevk alır, bu da onları sakinleştirir.

Bebeğinizin en sevdiği etkinliği en sonunda saklayın ve yatak odasında yapın. Bu onun yatma vaktini dört gözle beklemesine yardımcı olur ve uyku alanını onun yapmayı sevdiği şeylerle ilişkilendirir.

Bebeğinizin yatak odasında tutarlı gece koşullarını yapın. Gecenin ortasında uyanırsa, odanın içindeki sesler ve ışıklar uyuduğu zamankiyle aynı olmalıdır.

Uykulu Bebeğinizi Yatağa Koyun

Bebeğiniz 6 ila 12 haftalıkken başladığında, uykusuzluğa kadar onu yatıştırın. Uykunun eşiğine geldiğinde, onu yere bırak ve kendi başına sürüklenmesine izin ver. Kollarında tamamen uyuyana kadar beklemeyin; Bu, hayatında daha sonra kurtulmak için mücadele olabilecek bir davranış olabilir.

Bu rutin bebeğinize kendini yatmaya yatıştırmaya öğretecek ve gece boyunca her uyanışında uyumaya ya da sarılmaya ihtiyaç duymayacaksınız.

Önce Güvenlik

Bebeğinizi her gece uykuya, gece olsun ya da gün içinde bir kestirmeye koyduğunuzda, Amerikan Pediatri Akademisi, ABÖS (ani bebek ölüm sendromu) şansını azaltmak için aşağıdakileri yapmanızı tavsiye eder:

 1. Bebeğini her zaman sırtında uyumaya bırakın.
 2. Eğer bebek arabası araba koltuğunda veya salıncakta uyuyakalırsanız, onu kaldırmaya ve düz bir yüzeye yatırmaya çalışın.
 3. Bebeğiniz seninle aynı odada yatmalı, ama seninle aynı yatakta değil.
 4. Yumuşak nesneleri veya gevşek yatakları beşikten uzak tutun. Bu yastık, battaniye, doldurulmuş hayvanlar ve tampon yastıkları içerir.
 5. ABÖS önlemeyi talep eden cihazlara güvenmeyin.
 6. Bebeğinize şekerleme saatinde ve yatmadan önce bir emzik sunun.
 7. Bebeğinizin kafasını veya aşırı ısınmasını önlemek.
 8. ABÖS riskini azaltmak için pazarlanan ev monitörlerini veya ticari cihazları kullanmayın.
 9. Bebeğinizin tavsiye edilen tüm aşıları aldığından emin olun.
 10. Onunla cilt-cilt temas süresi alın.
 11. Bebeğinizi her gün uyanık, uyanık meni zaman verin.
 12. Sigara içme.
 13. Bebeğini emzir.
 14. Yorgunsanız, uykuya dalmanız durumunda sandalyede veya kanepede otururken emzirmeyin.
 15. Hamileyseniz, düzenli doğum öncesi bakım alın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net