Bilgii.net

Bebekleri Memeden Kesmek İçin Uzman Önerileri

15.10.2018
Bebekleri Memeden Kesmek İçin Uzman Önerileri

Emzirme, herhangi bir anne için eşsiz bir deneyimdir. Bağlanma ve emzirme hissi bebeğinizin çoğu anne için unutulmaz bir deneyim.

Bebeğiniz, emzirmeyi durdurduğu ve tüm beslenmesini memeden başka kaynaklardan aldığında, anneden kopmuş olarak bunu kabul eder. Bebekler aynı zamanda şişeden de ayrılsa, terim genellikle bir bebeğin emzirmeyi ne zaman durdurduğunu ifade eder.

Memeden kesme, sizin ve çocuğunuzun hemşirelik yoluyla yarattığı samimi bağın sonu anlamına gelmez. Sadece onu farklı şekillerde besliyor ve besliyorsunuz demektir.

Örneğin, çocuğunuzu sık sık rahatlatırsanız, onu daha iyi hissettirmek için başka yollar bulmanız gerekir. Bir kitap okuyun, birlikte bir şarkı söyleyin ya da bunun dışında oynayın. Çocuğunuz protesto ediyorsa, sakin olmaya çalışın ve sağlam olun. İhtiyacın olursa, onu kucaklamak için partnerinize verin.

Ne Zaman Sütten Kesme Dönemine Başlamalıyım?

En iyi yargılanma zamanı geldiğinde, siz ve çocuğunuz hazır olana kadar bir son tarih belirlemeniz gerekmez. Amerikan Pediatri Akademisi, annelerin en az bir yıl emzirmelerini ve hem siz hem de bebeğiniz isterse kadınları daha uzun süre emzirmeye teşvik eder.

Arkadaşların, akrabaların ve hatta yabancıların söylediklerine rağmen, doğru ya da yanlış bir yol yoktur. Size uygun bir zaman seçebilir veya çocuğunuzun daha yaşlı olduğu zaman doğal olarak yaslanmasına izin verebilirsiniz.

Bebeğe bağlı sütten kesim: Çocuğunuz hemşirelik ilgisini kaybetmeye başladığı zaman, en kolay olanıdır ve bu, katı yemeye başladıktan sonra (4 ila 6 ay arasında) herhangi bir zamanda gerçekleşebilir. Bazı bebekler, çeşitli yiyecekler denedikten ve bir bardaktan içtikten sonra, 12 ay boyunca katı süt ile katı gıdaya daha fazla ilgi duyuyorlar.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar daha aktif hale geldiklerinde ve hemşirelere yeterince uzun oturmaya eğilimli olmadıklarında hemşirelikle daha az ilgilenebilirler. Çocuğunuz hemşirelik sırasında ya da rahatsızlık verirken telaşlı ve sabırsız ise, size hazır olduğuna dair işaretler veriyor olabilir.

Anne liderliğindeki sütten kesim: Çalışmaya döndüğünüz için sütten kesmeye başlayabilirsiniz. Ya da belki sadece doğru zaman gibi geliyor. Eğer hazırsanız ama çocuğunuz emzirmeyi durdurmak istediği belirtileri göstermiyorsa, onu yavaş yavaş göğüslerden çekebilirsiniz.

Annenin fikri olduğunda, sütten kesmek çok zaman ve sabır alabilir. Ayrıca çocuğunuzun yaşına ve değişime nasıl uyum sağladığına bağlıdır. Örneğin, bebeğinizden veya bebeğinizden bir haftasonu, emzirme ilişkisini sonlandırmak için iyi bir yol değildir. Uzmanlar, anne sütünü aniden kesmenin bebeğiniz için travmatik olabileceğini ve tıkalı kanallara veya sizin için bir göğüs enfeksiyonu geçirebileceğine inanıyor.

Yavaşça gidin ve ilk başta bebeğinizden hayal kırıklığı belirtileri görmeyi umuyoruz. Bu yöntemleri kullanarak geçişi kolaylaştırın:

Beslemeyi aralıklarını açın. Hemşirelik yerine bir şişe veya bir bardak süt sunuyorsanız ne olduğunu görün. Pompalanan anne sütü, formül veya tüm inek sütünün yerini alabilir.

Beslenme haftada bir kerede bir kez azaltılması, çocuğunuzun zaman ayarını sağlar. Süt tedarikiniz de bu şekilde kademeli olarak azalır, göğüsleriniz tıkalı veya mastite neden olmaz.

Emzirme süresini kısaltın. Çocuğunuzun memede ne kadar süre kaldığını sınırlayarak başlayın.

Yaşına bağlı olarak, şekersiz elma püresi veya bir bardak süt veya formülü gibi sağlıklı bir atıştırmalıkla beslenmeyi izleyin. (6 aydan küçük bazı bebekler katılara hazır olmayabilir.) Katı yiyecek, bebeğiniz bir yaşına gelene kadar anne sütüne tamamlayıcıdır.

Yatmadan önce beslenmeleri kısaltmak daha zor olabilir, çünkü genellikle gidilecek en son yol budur.

Ertele ve dikkat dağıt. Sadece birkaç kez emzirme yapıyorsanız besleme ertelemeyi deneyin.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net