Bilgii.net

Bebeklerde Vitamin Kullanımı Ne Zaman Başlar, Biter?

16.10.2018
Bebeklerde Vitamin Kullanımı Ne Zaman Başlar, Biter?

Anne sütü bebeğin gelişimi için ilk üç ay ve altı ay arası yeterli gelse de, bebeklerin bazı vitamin takviyelerine ihtiyacı olur. Emzirilen bebeklerin ve bebeklerin günde 32 gramdan daha azını tüketen bebekler için bir takviye olarak tavsiye edilen D vitaminidir.

4 ila 6 ay sonra, bebeğinizin diyetinin yavaş yavaş tüm sıvı bir diyetten giderek daha fazla katı gıda içeren bir ürüne dönüşmesi nedeniyle doktorunuz ek vitamin takviyeleri önerebilir veya öneremeyebilir.

Zamanla çeşitli yiyecekler yiyen bebeklere ihtiyaç duyulmamalıdır, ancak istisnalar vardır. Örneğin, bebeğiniz erken doğmuş, düşük doğum ağırlıklı veya gestasyonel yaş için küçükse, takviyeler gerekli olabilir; Yaşı diğer bebeklere göre daha az anne sütü veya formülü sürekli olarak tüketir ve gıda ile farkı yaratmaz: ya da yeme yeteneğini etkileyen kronik sağlık sorunları vardır. Özel endişeleriniz varsa bebeğinizin sağlık uzmanına sorduğunuzdan emin olun.

Örneğin, gastrik bypass ameliyatı geçirmiş veya her gün belirli ilaçları alan kadınlar daha az besin maddesi alabilir. Bu anne sütünün besin içeriğini azaltabilir.

Vegan diyetini takip ederseniz, bebeğinizin sağlık hizmet sağlayıcısına söyleyin. B12 vitamini, demir, çinko, kalsiyum ve omega-3 yağ asitleri, annelerin ve bebeklerin diyet veya multivitamin-mineral takviyesi ile tüketmek için ekstra çaba sarf etmelerinin gerekebileceği ve besleyen besinlerdir.

Bebeklerde Vitamin Kullanımı Başlangıcı

Genel olarak, diyetiniz mükemmel olmasa bile anne sütü muhtemelen bebeğinizin ihtiyacı olan besinleri içerir. Demek ki, diyetiniz yıldızlardan daha azsa, kendi besin depolarınızdan muzdarip olabilirsiniz, bu nedenle emzirirken bir multivitamin almayı düşünün.

Katı yiyecekler vermeye başladığınızda, bebeğiniz sandığınızdan daha fazla vitamin ve mineral alıyor olabilir. Özellikle de A vitamini, çinko ve folat eklenmiş müstahkem yiyecekler yiyorsa. Gıda etiketlerini kontrol edin. Bebeğinizin doktorunun önerebileceği takviyeler:

  • Demir; Anne sütü ve formülü her ikisi de demir içerir, ancak bebeğinizin katı yiyecekler başlattığı zaman, demir gereksinimi atlar (günde 0.27 mg’dan 6 ay ila 7 gün ila 11 ay arasında 11 mg). Bu noktada, bebeğinizin yiyeceklerden iyi bir demir kaynağına sahip olması önemlidir. İyi kaynaklar arasında, püre haline getirilmiş etler, demir takviyeli tahıllar ve mercimek, barbunya fasulyesi, Lima fasulyesi, siyah fasulye ve pinto fasulyesi gibi saflaştırılmış baklagiller bulunur.
  • Bebeğiniz demir-zengin gıdalar tüketmezse, bebeğinizin doktoru demir takviyesi önerebilir. Erken doğmuş bebekler doğuşta daha az demir bulundururlar ve genellikle demir takviyesi almaları gerekir.
  • D vitamini; Anne sütüne sadece küçük miktarlarda D vitamini aktarılır. Bu nedenle emzirilen bebeğinize, yaşamın ilk birkaç gününden başlayarak, günlük 400 IU D vitamini takviyesi vermenizi önerir. Tam olarak ya da kısmen formüle edilmiş, ancak günde 32 gramdan daha azını tüketen bebeklerin de günlük 400 IU D vitamini takviyesine ihtiyacı vardır.

  • Cildimiz güneş ışığına maruz kaldıktan sonra vücutlarımız D vitamini üretir. Ama ideal olarak bebeğiniz ilk altı ayda hiç güneşlenmeyecek, bu yüzden güneş gibi yeteri kadar D vitamini almayacak.
  • Çok küçük bebeklerin derisi ekstra ince ve hassastır ve güneşin her dakikasında cilt kanseri riski ve kırışıklık daha sonra yaşanır. Güneş koruyucu, bebeklerin güneşte güvenliğini sağlamaya yardımcı olur, fakat aynı zamanda vücudun D vitamini üretmesini sağlayan ışınları da engeller.
  • Vitamin B12 sinir sisteminin gelişmesi ve aneminin önlenmesi için kritik öneme sahiptir. Bu vitamin doğal olarak balık, et, kümes hayvanları, yumurta, süt ve süt ürünlerinde bulunur. Emziriyorsanız ve çok fazla (veya herhangi bir) hayvansal protein tüketmiyorsanız, B12 vitamininin düzenli ve güvenilir bir kaynağına sahip olmanız önemlidir.
  • Bebek beyni ve göz gelişimi için önemli olan bir omega-3 yağ asidi olan DHA, anne sütünüzde diyetinizde DHA ve esansiyel yağ asitleri miktarıyla orantılı olarak ortaya çıkar. Omega-3’ler ve omega-3 takviyeleri hakkında ve bu önemli yağ asidinin diyetinize nasıl kazandırılacağı hakkında daha fazla bilgi edinin.
  • DHA takviyeleri genellikle bebekler için önerilmemektedir, ancak özellikle DHA vejeteryanların ve veganların besin kaynaklarını tüketmeyen emziren anneler, ek almak isteyebilirler. Vejetaryenler ve bebeklerin ve bebeklerinin, et yemeyenlere göre DHA seviyelerinin daha düşük olduğu bulunmuştur.

Bebeklerde Vitamin Kullanımı Ne Zaman Biter?

Bebeğinizin sağlık durumuna ve gelişimine bağlı olan bir durumdur. Eğer normal bir gelişimde ise D vitamini ilk 24 ay, demir vitamini 24 ay verilir. Diğer vitamin takviyelerine ihtiyaç duyulan bebeklerin vitaminlerini doktorun kontrolünde vermelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net