Bilgii.net

Bebeklerde Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

22.11.2018
Bebeklerde Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde soğuk algınlığı üst solunum yollarındaki viral enfeksiyon sonucu ile oluşmaktadır. Bebeklerde soğuk algınlığının görüldüğünün belirtisi ise burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve hapşırmadır. Bu etkileri gösteren bebek soğuk algınlığı yaşıyordur. Ortalama olarak 2 sene içerisinde her bebek 8 veya 10 defa soğuk algınlığı geçirmektedir. Değişikliğin sebebi ise bebeklerin bağışıklık sistemlerinden ötürü olmaktadır. Bağışıklık sistemi güçlü olan bebekler bu noktada daha az soğuk algınlığı geçirmektedir.

Bebeğinizde soğuk algınlığı olduğundan şüphe ediyorsanız ilaç vermek yerine ilk olarak bir çocuk doktoruna götürmeniz gerekir. Doktorunuz bu sürede bebeğiniz için en uygun olan soğuk algınlığı ilacını ve aspirini size önerecektir. Bebeklerde soğuk algınlığı sorunlarını hafifletmek ve bebeği rahatlatmak için bir takım çözümler de bulunmaktadır.

Bebeklerde Soğuk Algınlığına İyi Gelen Yöntemler

Bebeğinizde soğuk algınlığı varsa ve birtakım çözümler üreterek ağrısını veya belirtileri hafifletmek istiyorsanız doktorun verdiği ilaçların haricinde aşağıda yer alan çözümleri de uygulayabilirsiniz.

  • Soğuk algınlığı olan bebeğinizi emzirmeye devam etmelisiniz. Bebeklerin soğuk algınlığı sürecinde fazlada sıvıya ihtiyacı olmaktadır. Bebeğinizi emzirerek hem soğuk algınlığına yakalanmasını önler hem de soğuk algınlığına yakalanmış olan bebeğinize gerekli olan mineralleri ve vitaminleri vermiş olursunuz. Bu sayede bebeğiniz soğuk algınlığına neden olan mikroplar ile daha iyi savaşabilir. Anne sütünün içerisinde antikorlar yer aldığından dolayı bebeğin bağışıklık sistemi maksimum düzeyde etki gösterecektir. Anne sütü aynı zamanda solunum yolları enfeksiyonlarına karşı da koruma sağlayacaktır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde kulak enfeksiyonu mama ile beslenen bebeklere göre daha az görülmektedir.
  • Bebeğinizin burnunu açmak için bebekler için özel üretilen aspiratörleri kullanın. Bebek burun aspiratörü ile burun içinde yer alan mukusu temizleyebilir ve burunda hava geçişini rahatlatabilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz daha rahat nefes ve oksijen alabilir. Özellikle de bebeğinizi emzirmeden önce ve emzirdikten sonra burun aspiratörü ile burnunu mutlaka temizletin. Bu sayede emzirirken bebeğiniz daha rahat nefes alır ve rahat eder. Burun aspiratörünü hijyenik tutun ki mikroplar burada üreyerek, bebeğinize burun yolu ile bulaşmasın.

Bol Oksijen Sağlamanın Önemi

  • Bebeğinizin bol oksijen almasını sağlayın. Doğduğu andan itibaren bebeğiniz doğa ile tanıştırın ve bol oksijen alması için onu gezmeye çıkartın. Bebeğinizin odasının iyi bir şekilde havalandırıldığından ve nem düzeyinin dengede olduğundan emin olun. Havadaki nem burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi soğuk algınlığı belirtilerine karşı faydalı olacaktır. Bunun için bebek odasında nemlendirici kullanabilirsiniz. Özellikle bebeğinize yakın bir yere yerleştirerek daha fazla fayda sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin nevresim takımlarını günlük olarak değiştirin. Nemlendirici cihaz alırken de tercihiniz soğuk nem sağlayan nemlendiriciler olmalıdır. Sıcak nem veren nemlendiriciler bebeğinizde yanmaya veya haşlanmaya neden olabilir. Bu durumda pişik ve kızarıklık durumunu arttıracak aynı zamanda mikropların üremesi için uygun koşulu sağlayacaktır.

Burun Damlası Kullanmak

  • Doktorunuzun tavsiyesi üzerine, bebeğinizde soğuk algınlığı döneminde mukus inceltici otc salin burun damlasını tercih edebilirsiniz. Bebeğinizi emzirmeye başlamadan 15-20 dakika öncesinde her bir burun deliğine belirtilen miktarda damlayı damlatın. Diğer burun damlalarını bebeğinizde kullanmaktan kaçının. Bu ürünü kullanmadan önce kullanma talimatını okuyabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net