Bilgii.net

Bebeklerde Sivilce Neden Çıkar?

22.11.2018
Bebeklerde Sivilce Neden Çıkar?

Bebeklerde sivilce neden çıkar? Bebeklerde sivilce çıkması neyin belirtisidir? Anneler bebeklerini kucaklarına alır almaz ona nasıl yaklaşacaklarını nasıl besleyip ona nasıl bakacaklarını düşünmeye başlar. Beklenmedik durumlarda gözlenen fiziki değişiklikler telaşa kapılmalarına neden olur. Bazen olağan durumlar ile olağan dışı durumları ayırt etmede zorlanırlar. Bebeklerde sivilce sorunu da anneleri tedirgin edebilir.

Bebeklerin cildinde tıpkı yetişkinler gibi sivilce çıkması normal bir durumdur. Görüntü olarak anneler bu değişiklikten hoşlanmayabilir. Veya bir sorun belirtisi olarak algılayabilirler. Ancak uzmanlar bebeklerin cildinde sivilce çıkabileceğini söylüyor. Bu sivilceler ilk bir aylık dönemde yoğun görülebilir. Belirgin kabarcıklar şeklinde kendini gösterir. Ancak doğal yollarla çözülebilecek bir cilt sorunudur. Ancak sivilceye bağlı gelişen bazı belirtiler dikkate alınmalı ve bir uzmana danışılmalıdır.

Bebeklerde Sivilce ve Kabarcıkların Görülmesi

Bebeklerde tüm bireyler gibi sivilce çıkması son derece olağan bir durumdur. Bu sivilceler yetişkin veya ergen bireylerinkine benzer. Onlardan biraz daha küçük olduğu söylenebilir. Bebeklerin cildi yetişkinlere göre sivilceli bölgelerde kızarıklık gösterir. Genellikle bebeğin yanak kısmında yoğunlaştığı görülür. Bununla birlikte çene ve alında da sivilcelere rastlanır. Aslında bebeklerde sivilce oluşumu normal karşılanır ama sivilce ile kendini gösteren bazı belirtiler tehlikeli göstergesi olabilir. Sivilceye eşlik eden ateş, salya ve benzeri durumlar muhakkak ciddiye alınmalıdır. Böyle durumlarda hemen doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir.

Ciltte oluşan sivilce tarzı kabarcıkların çeşitli türleri vardır. İsilik ve normal sivilce birbirinden farklıdır. Kimisi beyaz yumru şeklindedir ve zor görülür. Buna isilik denir. Bir de kabarcık şeklindeki sivilceler vardır. Bunlarda pullanma gerçekleşebilir. Pullanma, egzama belirtisi olarak düşünülebilir. Egzama veya mantar şüphesiyle doktora başvurabilirsiniz.

Bebeklerde Sivilce Ne Zaman Geçer?

Bebeklerde sivilce genelde 1 hafta ile 2 ay arasında sürebilir. Bu süreler normal karşılanırken yukarıda saydığımız diğer belirtiler varsa durum ciddileşebilir. Bebeğiniz için doktorundan yardım almayı ihmal etmeyin. Ayrıca 2 aydan uzun süren sivilcelenmeler de ciddiye alınmalı ve bir uzmana danışılmalıdır.

Sivilcelenmenin durdurulması için nedeninin bilinmesi gerekir. İlk olarak anne sütü düşünülebilir. Anne sütü aracılığıyla hormonların bebeğe geçmesi ve sivilce oluşumunu tetiklemesi bir ihtimaldir. Bazen bebek cildine uygulanan bakım kremleri veya kullanılan ilaçlar da sivilce oluşumunu tetikler. Kesin sonuç doktorunuzun yaptığı tetkiklerle ortaya konacaktır.

Bebeklerde Sivilcenin Geçmesi için Yapılması Gerekenler

Sivilce oluşumunu önlemek için öncelikle nedenleri ortadan kaldırmak gerekir. Bebeğinize bakım ürünleri veya sabun kullanıyorsanız sivilce yapıcı etkisi olup olmadığını dikkate almalısınız. Ayrıca bebeğinizin yüzünü temizledikten sonra nemli bırakmaktan kaçınmalısınız. Sivilce oluşumunu önlemek için cildin kuru olması gerekir. Bebeğin cilt ıslaklığının tek nedeni yıkanma değildir. Sütünü, salyalarını akıtabilir. Bu durumda hemen silinmeli ki ıslak bölgede sivilce oluşumu artmasın.

Sivilceli bölgeye çok az miktarlarda pudra uygulanabilir. Fazla uygulamak uygun değildir.

Bebeklerde sivilcenin başka bir nedeni de annedir. Annenin beslenmesindeki bazı gıdalar emme yoluyla bebeğe de geçer. Bu gıdalar alerjen olabilir ve bebeğin cildinde sivilcelere yol açtığı gözlenebilir. Annenin beslenmesine dikkat etmesi ve alerji yapma ihtimali olan gıdaları tüketmeyi bırakması gerekir.

Kaşımak da sivilceyi arttıran bir etkendir. Bebekler sivilcelerini kaşıyabilir. Doğal olarak kaşınan bölgede sivilce oluşumu daha da artar. Bu durumu önlemek için bebeğinizin eline eldiven takabilirsiniz.

Tüm bu süreçte size sunduğumuz önerilerle birlikte doktorunuzdan bilgi almayı ihmal etmeyiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net