Bilgii.net

Bebeklerde Saç Kazıtmak Saçları Gürleştirir Mi?

16.10.2018
Bebeklerde Saç Kazıtmak Saçları Gürleştirir Mi?

Bebeklerin bazıları çok saçlı olarak doğarlar. Bazı bebekler de saçsız veya az saçlı olarak doğarlar. Bebekler doğduktan sonra bir iki ay geçmesine rağmen saçı büyümeyen ve uzamayan çocuklar vardır. Bu nedenle genel olarak bebeklerin saçını kazıtarak saçın gür gelmesi beklenir. Tüy gibi olan bebeğin saçı, tıraştan sonra biraz daha kalın tüyler olarak çıkabiliyor. Ancak bu bebeğin kendi gelişimi ile ilgilidir ve bebeklerin yapısına bağlı olarak değişen bir durumdur. Bazı bebeklerin saçları da biçimsiz büyüdüğü için tıraş edilir. Tıraş uygulaması yapıldıktan sonra saçların eşit olarak büyümesi beklenir. Aslında bebeklerin saçını tıraş etmenin saçın ne kadar kalınlaştığı konusunda hiçbir etkisi yoktur. Saçlar, saç derisinin altındaki bir folikülden büyür ve yüzeydeki saçlara yaptığınız şey, folikülde gelişen tüyleri etkilemez. Bebeklerin saç tıraşı ile ilgili olarak şöyle:

  • Bebeklerin genellikle yaklaşık 4 aylıkken doğdukları saçların bir kısmını veya tamamını kaybetmeleri yaygındır. Ancak, tıraş yapsanız da tıraş yapmasanız da saçın büyümesini etkilemez. Bu tamamen genetiklere bağlıdır.
  • Tıpkı deri ve tırnaklarında olduğu gibi, yeni doğmuş bir bebeğin saçı hassastır. İlk birkaç gün boyunca, özellikle de bebeğin oturduğu başın arkasında düşme eğilimi gösterir.
  • Bebeğinizin saçını kesmek için doğru zaman yoktur. Karar ebeveynlerin isteklerine ve sağduyuya bağlı olacaktır. Ancak ilk haftadan sonra kesenler de vardır.
  • Akılda tutulması gereken önemli bir nokta da, bebeklerin sıcaklıklarını kafalarından geçirmeleridir. Bebeğinizin ilk saç kesiminden sonra, onları soğuğa maruz bırakmamaya özen gösterin.

  • Dikkate alınması gereken bir diğer önemli nokta da, bebeklerin doğumdan sonra ne kadar değiştiğidir. Sadece rahminin dışında yaşamaya alıştıkları anda yüzlerce yeni uyarana maruz kalıyorlar. Bu nedenle, bazı uzmanlar bebeğinizin ilk saç kesiminden bir iki ay önce beklemenizi tavsiye eder.
  • Bebeğinizin ilk saç tıraşını bir süreliğine bırakmanın iyi bir nedeni, üç aylıktan itibaren çocukların kendi kafalarını tutmayı öğrenmeleridir.
  • Bu işlemi biraz daha kolaylaştıracaktır. Daha da 5 ya da 6 aylıkken, çocuğunuz kendi başına oturabildiğinde olabilir.
  • Bazı ebeveynler evde kendi bebeğinin saçlarını kendileri tıraş yapmayı tercih ederler. Diğerleri ise çocuklara hitap eden bir kuaförde bir uzmana bırakıyor.
  • Bebeğinizin saçını kesmenin bir başka yolu elektrikli tıraş makineleri kullanmaktır. Bunlar ihtiyacınız olan uzunluğu ayarlamanıza izin verir. Çocuğunuzun kafasına baskı yapmaktan kaçının. Bir çocuğun ilk saç kesimi için en uygun zaman, çocuğun rahat oturmasıdır.
  • Bir saç kesimi için iyi anlar, çocuğunuzun yeni yediği veya mutlu bir şekilde oyuncakla oynadığı zamandır. Saçları kesmeden önce saçları ıslamanız gerekmeyecek, çünkü teller çok iyi, küçük ve incedir.

Bebeğinizin İlk Saç Kesimi İçin Öneriler

Önce bebeğin rahatı ve güvenliğini sağlayın. Bir bebeğin saçını kesmek özellikle riskli olmasa da, bazı önlemleri almak önemlidir. Örneğin, ani hareketlerden kaçınmak için başlarını sıkıca yerinde tutmalısınız. Yakınlarda başka bir yetişkin olması gerekli olabilir.

Çocuğunuzun omuzlarına bir havlu koyun ve düştüğü saçları yakalayın. Saçını kestikten sonra bebeğinize de banyo yapabilirsiniz. Bu gevşek tüylerden herhangi bir rahatsızlıktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Jiletlerden kaçının. Jiletler, herhangi bir koşulda bebeklerin saçlarını kesmek için kullanılmamalıdır. Bir tıraş bıçağı hassas deride çok serttir ve hassas kafa derisini kesebilirsiniz. Bu nedenle dikkat etmeniz gerekir. En uygun olanı ve en çok kullanılması tercih edileni elektrikli tıraş makineleridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net