Bilgii.net

Bebeklerde Rota Virüsü Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

15.10.2018
Bebeklerde Rota Virüsü Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bebekler, doğumdan önce anne karnında kendilerine gerekli olan bütün bağışıklıkları kazanmaktadırlar. Bu sayede de dünyaya geldikleri andan itibaren vücutlarına saldırıda bulunacak mikrop ve bakterilere karşı daha dirençli olurlar. Bebeklerin küçük yaşlarda yakalandığı rahatsızlıklar ve hastalıklar, genel olarak daha ciddi sonuçlara gebedir. Çünkü rahatsızlıklara karşı gerekli mücadeleyi gösteremeyen bağışıklık sistemleri, vücudun farklı komplikasyonlara girmesine sebep olacaktır. Dünya genelinde bebekler üzerinde görülen en yaygın hastalıklardan bir tanesi de Rota virüsüdür. Rota virüsü bebeklik ve çocukluk zamanlarında bağırsak ve midede ciddi miktarda iltihaplanmaya sebep olacaktır. Çocukların birçoğu 5 yaşına gelene kadar bu hastalıkla karşı karşıya kalırlar. Özellikle bulaşıcı bir form taşıyan bu virüs yüzünden, her yıl 500.000 çocuk ölmektedir. İki günlük kuluçka süresinin ardından, hastalığın iyileşme süresi 10 gün olacaktır.

Rota Virüsü Nedir? Bulaşma Yolları

Rota virüsü, dünya genelinde bebeklerin ve çocukların bağışıklık sistemlerine en çok saldırı yapan mikro organizmalardan bir tanesidir. İshal ve kusmaya sebep olan Rota virüsü, özellikle vücuttaki sıvı kaybını ciddi rakamlara çıkartır. İltihaplanmalar ve enfeksiyonlar, Rota virüsü yüzünden daha sık şekilde görülmeye başlar. En çok hava ve sıcaklık değişimlerinde kendini gösteren Rota virüsü nedeniyle, çocukların bakımına ve sağlığına bu aylarda daha da dikkat edilmelidir. Rota virüsünün sebep olduğu hastalığa karşı, antikor özellikli bir aşı üretilmiştir. Fakat her ne kadar aşı bulunmuş olsa da; çocukların koruyucu önlemler sayesinde hiçbir şekilde bu virüsü kapmamaları sağlanmalıdır. Hastalık geçiren bebeklerle aynı odada bulunan, hastalık bulaşan bebeğin eşyalarıyla oynayan ve hastalık bulaşan bebeğin yediği yemekten yiyen çocukların, Rota virüsüne maruz kalmaları beklendik bir durumdur. Aynı ortamda kesinlikle hızla yayılan bir virüstür.

Rota Virüsünün Semptomları

Rota virüsü kendini özellikle şiddetli ateş ve kusma ile belli eder. Aynı zamanda sulu ishal ve karın kasılmaları da, yine kendini 3 ile 9 gün boyunca gösterecektir. Özellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda görülen ishalin, ölümcül sonuçlara yol açması beklenir. Genel olarak belirtileri, diğer hastalıklara benzediği için hastalığın teşhisinde sorun çıkabilir. Yukarıdaki belirtilere eklenen huzursuzluk, yorgunluk ve şiddetli baş dönmesi; Rota virüsünün varlığının habercisidir.

Rota Virüsünde Teşhis ve Tedavi Süreci

Rota virüsü, uzman doktorların gerçekleştirecekleri fiziksel muayene ve gerekli laboratuvar testleri ile yapılacak analizlerde ortaya çıkar. Bu zamandan itibaren doktorlar, özellikle sıvı kaybına karşı ciddi önlemler alırlar. Küçük bedenlerde gerçekleşecek sıvı kayıplarının, tehlikeli boyutlara ulaşması önlenecektir. Rota virüsü viral bir enfeksiyondur. Bu yüzden de antibiyotiklerle tedavi edilmesi mümkün değildir. Tedavi süresince sürekli olarak ağızdan sıvı alınması gerekir. İshal kesici ilaçlar kullanılmaz. Çünkü bu durumda vücutta başka komplikasyonlar oluşacaktır. Aynı zamanda bebeklerin ve çocukların midesi, o kadar yüksek değerdeki ilaçları almaya hazır olmayacaktır.

Rota Virüsünde Aşı

Hastalığın önleyici tedbirleri için geliştirilen Rota virüsü aşısı sayesinde, çocukların ve bebeklerin vücutlarında gerekli bağışıklık hücreleri oluşturulmuş olacaktır. Özellikle bebeklere 2 aylıktan başlamak üzere verilecek dozlar, Rota virüsünün sebep olacağı ishalin düşük seviyelerde tutulmasını sağlayacaktır. Rotarix ve Rotateq şeklinde iki farklı türü bulunan Rota virüsü aşısı, çocuğun fiziksel durumuna göre farklı dozlarda uygulanacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net