Bilgii.net

Bebeklerde Pişik için Ne Yapılmalıdır?

17.10.2018
Bebeklerde Pişik için Ne Yapılmalıdır?

Bebek bezi döküntüleri sıcak ve nemli yerlerde büyür. Özellikle bebeğinizin bezinde yer almaktadırlar. Bu döküntüler bebeğinizin tabanında kırmızı lekeler veya genital bölgedeki kırmızı pullar gibi görünebilir.

Bebek bezi döküntüsü şunlardan kaynaklanabilir:

 • Dışkı ve idrar ile tahriş
 • Yeni yiyecekler veya ürünler
 • Hassas cilt
 • Çok sıkı bir bez
 • Bebek veya anneleri tarafından alınan antibiyotikler

Temiz Ve Kuru Tutun

Bir döküntüyü önlemek ve tedavi etmenin en önemli yolu, bebeğinizin bezini kuru ve temiz tutmaktır. Bebek bezi giymedikleri zaman bebeğinizi bir havluya yatırın. Gün içinde bebek bezi olmadan biraz zaman vermek, bölgeyi kuru tutmaya yardımcı olabilir. Bebek bezinin çok sıkı sarılmamış olduğundan emin olun.

Bebeğinizin bezini değiştirdiğinizde, bez bölgesini yumuşak bir bezle ya da bir şişe suyla hafifçe temizleyin. Mendil iyi, sadece nazik ol. Cildi çok zorlamayın ve alkollü mendillerden kaçının.

Bebeğinize banyo yaparken hafif sabun kullanın. Bölgeyi kuruduğundan emin olun – fırçalayın.

Bebek Bezi Değiştirme İpuçları

Bebeğinizin bir bebek bezi döküntüsü olduğunda, bebek bezi değiştirme konusunda uyanık olmalısınız. Bebeğinizin çocuk bezlerini değiştirmek en iyisidir, ideal olarak kirlendiği anda.

Temizledikten sonra tüm sabunları çıkarmak için bez bebek bezlerini iki veya üç kez yıkayın. Süper emici tek kullanımlık bebek bezleri bebeğinizin cildini kuru tutmanıza yardımcı olabilir.

Kremler

Bebek bezi döküntüleri sıcak ve nemli yerlerde büyür. Özellikle bebeğinizin bezinde yer almaktadırlar. Bu döküntüler bebeğinizin tabanında kırmızı lekeler veya genital bölgedeki kırmızı pullar gibi görünebilir.

Vazelin gibi jöleler, ucuz oldukları ve normal olarak daha az boya veya parfüm içerdikleri için ideal olabilir. Bununla birlikte, jöleler bez bebek bezlerine yapışabilir ve yıkanması zor olabilir. Ayrıca diğer kremler kadar güçlü bir bariyer sunmuyorlar.

Kaçınılması Gereken Tedaviler

Bebek bezi döküntülerini önlemek ve tedavi etmek söz konusu olduğunda, daha azı daha fazladır. Kumaş yumuşatıcılar ve kurutucu kağıtları dahil olmak üzere yüksek oranda kokulu ürünler kullanmaktan kaçının. Hipoalerjenik ve kokusuz, küçük olan için çok daha az rahatsız edici.

Ayrıca, bebeğinizi nefes alabilen kıyafetlere koyun. Bir bebek bezi üzerinde lastik pantolon veya sıkı plastik kapaklar nemli ve sıcak bir ortamı teşvik edebilir.

Bebeğinizdeki bebek tozunu kullanmaktan da kaçınmalısınız. Ürünün adı bir yanlış isimdir – bebekler için hayır değildir, çünkü teneffüs edebilirler, bu da akciğerlerine zarar verebilir.

Mısır nişastası ayrıca kandidal mantarının neden olduğu bebek bezi kızarıklıklarını da kötüleştirebilir.

Çocuk Doktoruna Ne Zaman Gidilir?

Doctor checking up baby with stethoscope.

Bebek bezi döküntüleri ağrılı ve tahriş edici görünmesine rağmen, sık sık bebeğinizi rahatsız etmezler. İstisna, döküntüye bulaştığı zaman olur. Kızarıklığın enfekte olduğunu ve çocuğunuzun çocuk doktorunu aramanız gerektiğini belirten işaretler:

 • Bebek bezi alanında kabarcıklar
 • Ateş
 • Kırmızılık
 • Alanın şişmesi
 • Bebek bezi alanından drene olan pus veya akıntı
 • Döküntü tedaviden sonra gitmez veya kötüleşmeye başlar

Bebeğinizin döküntüsü de kandidal denen ikincil bir mantar veya maya enfeksiyonu halinde gelişebilir. Parlak kırmızı ve ham görünür. Bazen cildin kırışıklarında, karın veya uyluktaki bez bölgesi dışındaki kırmızı döküntü lekeleriyle birlikte bulunabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net