Bilgii.net

Bebeklerde Kilo Alımı için Tavsiyeler – Pedagog Cevaplıyor

17.10.2018
Bebeklerde Kilo Alımı için Tavsiyeler – Pedagog Cevaplıyor

Büyümek oldukça zahmetli ve enerji gerektiren bir iştir. Bebeklerin zayıf kalması durumu aldığı günlük kalorinin gereken günlük kaloriden daha az olması durumudur ve bu durum gelişim konusunda diğer bebeklere nazaran daha yavaş gelişmesine neden olur. Bebeklerin düzenli olarak ve iyi bir şekilde beslenmesi gerekmektedir. Her ne kadar anneler ne bebeklerinin ne kadar çok kaloriyi ne kadar çabuk alırsa o kadar iyi olduğunu düşünse de gerçekte bu düşünüldüğü kadar kolay değildir. İlk 6 ay sadece anne sütü sonrasında ise her gün belirli oranda kalori almalıdır.

Bebeğinizin beslenmesinde takip edebileceğiniz püf noktalar.

Dünya sağlık örgütü (WHO)’ya göre bebeklerin alması gereken günlük kalori oranı

  • Yeni doğan bebeklerin ortalama 90-140
  • 1-3 aylık bebeklerde kilo başına ortalama 120
  • 4-9 aylık bebeklerde kilo başına ortalama 110
  • 10-12 aylık bebeklerde kilo başına ortala 105

Bebeğin yaşından sonra ise günlük ortalama 1000 kaloriyi baz alıp sonraki her yaş başına günlük kalori alımına ortalama 100 kalori eklemek gerekir. Kadınlarda ortalama 2000 kaloriye kadar, erkeklerde günlük 2200-2500 kaloriye kadar yükseltilmesi gerekmektedir. Büyüme dönemlerinde ailelerin doğru bildiği bir yanlış davranış olan “çok yesin çabuk çabuk büyüsün” tavrı doğumda standart olan 2500- 4100 gramın altında doğan çocuklarda hypertansiyon ve şeker hastalığı riskini oldukça arttırır.

6 ay sınırından sonra anne sütünü desteklemesi için tavsiye edilen gıdalar

-Ceviz; Önemli bir yağ ve protein kaynağı olan ceviz omega 3 alımı konusunda tercih edilen bir gıdadır. Doktorunuzun onayı aldıktan sonra bir cevizin yarısı ile başlayıp herhangi bir problemle karşılaşılmaması durumunda tam cevize çıkılıp ister parça parça bölerek ister kahvaltılıklara veya mamalara karıştırarak günde ek 700 alımı sağlanabilir.

-Kuru yemişler; Fındık, fıstık, Antep fıstığı veya kaju ile doktorunuzun onayından sonra 100 gramda aşağı yukarı 500-900 kalori alımı sağlanabilir. Herhangi yeni bir kuru yemiş yedirmeden önce alerjik reaksiyona karşı bebeğinize az miktar yedirip reaksiyon olup olmayacağını beklemelisiniz.

-Kuru meyve; Parçalara ayırıp, püre haline getirip, kaynatıp çocuğunuza doktor tavsiyesi aldıktan sonra yedirebileceğiniz kuru meyveler, 100 gramda yaklaşık 300- 500 ek kalori alımı sağlar. Kuru yemişlerde olduğu gibi çocuğunuzun yeni bir kuru meyve yemeden önce alerjik reaksiyon gösterip göstermeyeceğinden emin olmalısınız.

-Fıstık ezmesi; Kahvaltılık çikolatanın tatlı alternatifi olan fıstık ezmesi, doktorunuzun onayını aldıktan sonra 100 gramda 500 ile 600 kalori arasında ek kalori alımı sağlar. Fıstık ezmesi genel kültürde çocuklar tarafından en çok alerjik reaksiyon alan gıda olarak gösterilmesi nedeniyle çoğunlukla kahvaltı dışı bırakılmış olsa da, temkini elden bırakmamak amacıyla yapılmış bir alerji testinden sonra yedirilebilir.

-Avokado; Bebek ek gıdaları listesine yeni girmiş olan bu meyve doktorunuzun onayını aldıktan sonra ezilerek, diğer meyvelerle ile robottan geçirilerek veya üstüne limon sıkarak kahvaltıda çocuğunuza yedirilebilir. Avokadonun adedi yaklaşık 200 ile 300 kalori içerir.

-Hurma; Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve kan yapması sebebiyle uzun yıllardır ev yapımı meyve pürelerinin vazgeçilmezi olan hurma, çok nadiren alerjik reaksiyona sebep olur. Küçük bir alerjik reaksiyon denemesi ve doktor onayınız ile birlikte günde bir tane olacak şekilde çocuğunuza yedirebilirsiniz. 100 gram hurma ile 250 ile 300 kalorilik ek besin desteği sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak 6 ay sadece anne sütü ile besledikten sonra çocuğunuza aşırı olmayacak şekilde kalori takviyesi yapabilirsiniz. Obeziteye ihtimal vermemek için doktor kontrollerinizi ihmal etmemeyi unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net