Bilgii.net

Bebeklerde Kasık Fıtığı Neden Olur, Nasıl Geçer

17.10.2018
Bebeklerde Kasık Fıtığı Neden Olur, Nasıl Geçer

Genellikle eksik kilolu ve gelişimini tamamlayamamış erkek çocuklarında görülen kasık fıtığı, fıtığın çok basit bir hastalıkmış gibi kimlik kazanmış olması yüzünden pek önemsenmemekte ve önemsenmiyor olsa da oldukça ciddi ve tehlikeli bir rahatsızlıktır. Tanım olarak yumuşak dokunun olduğu bölgeden bölgede olan ya da sonradan oluşan açıklıktan taşmasıdır. Bu taşma durumu taşan dokuya ve dokunun önemine bağlı olarak basit bir doku ezilmesinden ölüme kadar gidebilir.

Kasık fıtığı ve belirtileri nedir, nasıl tespit edilir

Erkeklerde bağırsağın testis kesesine, kızlarda ise yumurtalıkların dışarı çıkma durumudur. Erkeklerde genelde sert ıkınmalar sonucu oluşur çocuğun o ayağını kullanamaması veya açamaması en belirgin semptomdur. Kızlarda ise durum kasık bölgesinde hissedilen fındık boyutundaki şişliktir. Bu tip bir şey fark ettiğinize dair şüpheniz varsa hemen ve sadece ama sadece bir çocuk doktoruna başvurmalısınız. Çünkü kasık fıtığında bilinçsiz tedavi, tedavin ihmali kadar zararlıdır.

Kasık fıtığında ihmalin ve yanlış tedavinin zararları

Fıtığın doktor nezaretinde bir ameliyatla yapılmaması, korse veya kasık bağı kullanılması durumunda tedavi ihmal edildiği gibi doku beslenemeyip çürümeye başladığında oluşan belirtiler gizli kalabiliyor. Bu durum ameliyatı basit bir fıtık düzeltip tekrar doku taşması için kanal kapamadan çıkarıp doktorlar için daha riskli bir ameliyat ortam haline getirmekte. Çünkü bu tip durumlarda fıtık düzelmenin yanında ölmüş olan dokularında kesilip alınması gerekmektedir. Bağırsağın testis içinde çürümesi veya yumurtalık çürümesiyle sonuçlanabilen bu yanlı tedavi ve ihmal konuları çocukta kısırlık olmasıyla sonuçlanabilir.

Kasık fıtığından şüpheleniyorsa ne yapılması gerekmektedir

Eğer çocuğunuzda kasık fıtığı olabileceğinden şüpheleniyorsanız en kısa zamanda çocuk doktorunuza kontrol amaçlı gitmeniz gerekmektedir. Şüphelerinizin haklı çıkması durumlarında taşmış olan veya içine başka bir doku kaçan alana zarar gelmemesi için mümkün olduğunca yakın tarihte ameliyat talep etmelisiniz. Ameliyatın tarihi kadar yeri de önemlidir bu nedenle ufak çocuklar üzerinde ameliyat yapabilecek bir hastane seçmelisiniz. Unutmayınız ki ameliyatı hemen yaptırdığız durumda 1 yaş civarındaki çocuğunuz 8 ile 12 saat arasında daha büyük çocuklarda ise 2 3 gün arasında hayat normale döner ancak ameliyat ihmal edilir veya yanlış tedaviler tercih edilirse hayat boyu sürecek etkileri olabilir.

Çocuğumuz kasık fıtığı ameliyatı oldu ancak fıtık tekrarladı ne yapmam gerek

Dr. Cem Kara’ya göre ameliyatın yapıldığı kısım fıtığı tekrarlamaz. Ancak ameliyat sadece fıtığın oluştuğu kısma yapılmakta ve fıtığın ikinci kez oluşması durumunda sorun ameliyat edilmemiş kısımdan nüksetmiştir. Kasık fıtığının oluşma durumu erkeklerde kızlara göre daha fazla olsa dahi, tekrarlama konusu kızlarda daha yüksektir ancak onlardaki durumda iki taraf da ameliyat görmesi sonrasında son bulacaktır.

Sonuç olarak ebeveynler çocukları sürekli gözlemlemeli herhangi bir rahatsızlık oluşan durumdan şüphelendiklerinde kontrol ettirme amacıyla doktora gitmeli. Kimse çocuğunun sağlığını tıp ve medikal kurumlar ve onların çalışanları dışında kimseye emanet etmemeli, koca karı tedavileri, korseler bantlamalar veya bağlamalar gibi asılsız yıllar öncesinde kalmış batıl inançlardan medet umup riske atmamalıdır. İhmal kadar yanlış tedavi de zarar vericektir ve her geçen gün çocuğunuzun sağlığını geri kazanması için kaybedilmemesi gereken çok önemli saatlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net