Bilgii.net

Bebeklerde Kansızlığa Ne İyi Gelir?

22.11.2018
Bebeklerde Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Heyecanla beklediğiniz bebeğinizi kucağınıza aldınız. İlk andan itibaren ona bakma konusunda ne kadar başarılı olacağınızı sorgulamaya başlarsınız. Bu sorgulamalar yaşanan küçük pürüzler de varsa daha da artacaktır. Bebeklerde de tıpkı yetişkinler gibi bilindik sağlık problemleri görülebilir. Bunlardan biri de kansızlıktır. Kansızlık sorunu bebek ve yetişkin herkesin ortak problemidir.

Doğru Beslenme Teknikleri

Bebeklerin gelişim sürecinde doğru beslenmesi gerekir. İlk 1 yılda en hızlı büyümeyi yaşarlar. Çünkü 1 yaşın sonunda bir bebeğin ağırlığı doğum kilosunun 3 katına çıkmıştır. Bu, çok ciddi bir rakamdır. Olağan bir süreç olmakla birlikte ailenin bebeğe yaklaşımı ve beslenme şartları da bu kiloyu ve kan oranlarını etkilemektedir. Kansızlık hemoglobin değerleriyle ilgili bir durumdur. Kansızlık belirtisi olan bebeklerde hemoglobin düşüklüğü yaşanır. Beslenmede demir alımına önem verilmesi kan değerlerini de etkiler. Bebeğin vitamin, demir ve mineral ağırlıklı beslenmesi sağlanmalıdır. Bu alanlardaki yetersizlik hemoglobin oranını da düşürmektedir. Demir ile hemoglobin arasında bir ilişki vardır. Kansızlık sorunu yaşamamak için yeterli demir alımına dikkat edilmelidir. Beslenme sorunları kansızlığı da beraberinde getireceğinden yeterli ve uygun beslenme şekilleri konusunda anneler doktorundan yardım almalıdır. Bebek beslenmesi bir uzman kontrolünde onun bilgisiyle yapılmalıdır. Bu dönemlerdeki bebeklere ne zaman ne verileceğinin bilinmesi bebeğin sağlığı ve gelişimi için hatta geleceği için önemlidir.

Bebeklerin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Bebek doğduktan sonra kansızlık ve diğer sağlık sorunlarının yaşanmaması için belli noktalara dikkat edilmelidir. Bunlardan ilk anne sütüdür. Anne sütünün ne kadar mucizevi bir gıda olduğundan her zaman bahsederiz. Bebeğin tüm ihtiyaçlarını doğal yolla içinde barındıran tek gıdadır. Aynı zamanda her ay kendini yeniler ve içeriğini bebeğin gelişimine göre değiştirir. İşte bu yüzden mucizeler yaratan bu gıdanın ilk 6 ayda mutlaka bebeğe verilmesi gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Üstelik bu süreçte bebeğe başka ek gıda verilmesi de gerekmez. Hatta bebeğe bu 6 aylık süreçte su bile verilmeyeceği anne sütünün su ihtiyacını da karşılayacağı belirtiliyor.

6 aydan sonra ek gıdaya geçerken demir içeren sıvı gıdalara başlanabilir. Böylece demir eksikliği yaşanmayacaktır. Hatta 1 yılın sonunda dişleri çıkan bebeğin yemekte zorlanmayacağı ve vitamin deposu olan yeşil bitkileri tüketmesi sağlanır. Yavaşça kırmızı et tüketimine, yeşil yapraklı sebze tüketimine geçilmelidir. Bebekler mutlaka C vitamini ile desteklenmelidir. Vitaminler onların direncini arttıracak ve güçlendirecektir. Kansızlık problemine karşı da ihtiyaç duydukları vitamin ve gıdaları almaları uygundur.

Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Bebeklerde kansızlık sorunlarının beslenme ile ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Özel bir hastalığı yoksa beslenme düzenine dikkat edilerek bu sorunun üstesinden gelinebilir. Kansızlık teşhisi doktorunuz tarafından konacaktır. Bunun sonrasında doğru beslenme metoduyla bebeğinizin sağlık sorunlarını en aza indirebilirsiniz. Başta anne sütünün öneminden bahsettik. Katı gıdalara geçtikten sonra ve bebeğin dişleriyle yiyebilecek duruma gelmesiyle kırmızı et, balık, tavuk, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, pekmez, mercimek, karnabahar ve bazı kuru badem ve üzüm gibi gıdalar bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir. Özellikle kansızlık için lahana tüketimi sağlanabilir. Lahananın kansızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Saydığımız bu gıdalar aynı zamanda pek çok vitamin ve besin değerini içinde barındırmaktadır. Bebeğin hazır olduğu dönemde uygun şekilde pişirilerek verilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net