Bilgii.net

Bebeklerde İsilik Neden Olur, Nasıl Geçer?

17.10.2018
Bebeklerde İsilik Neden Olur, Nasıl Geçer?

Havanın sıcaklığındaki değişmeler, beraberinde bazı hastalıkların doğmasına sebep olacaktır. Bu yüzden ani sıcaklık artışlarında vücutlardaki sıcaklık dengesinin sağlanması gerekir. Özellikle sıcak havalardan ve aşırı terlemeden dolayı, ciltteki gözenekler hızlı bir şekilde kapanacaktır. Daha çok bebeklerde görülen bu kapanma sebebiyle, derinin üst kısmında kırmızı bir kabarcık kümesi meydana gelir. Buna halk arasında isilik, tıp literatüründe ise miliarya denmektedir. Ter gözenekleri kapandıktan sonra, vücuttan atılması gerekilen ter deri altında kalır. Bu yüzden de döküntüler meydana gelir ve kırmızı renkteki kabarcıklar oluşur. Bebeklerin her yaş grubunda görülecek olan bu hastalığa karşı korunması önemlidir. İsilik bebeklerin huzursuz olmasına, uykularının bölünmesine ve düzenlerinin bozulmasına sebep olacaktır.

İsilik Neden Olur?

Havaların değişiminden kaynaklanan aşırı sıcaklık ve nemi bol olan havalarda, bebeklerde isilik görülmesine rastlanacaktır. Yaşıtlarına göre daha kilolu olan bebeklerde de isilik görülme oranı daha fazladır. Genel olarak kötü şartlarda yaşayan bebekler, bu yüzden derilerinde gözenek kaybına maruz kalırlar. Deri üzerindeki gözeneklerin kapanmasından dolayı da vücudun ihtiyaç duyduğu terleme işlemi gerçekleştirilemez. Bu döngüden dolayı derilerinin üzerlerinde belirli bölgelerde kırmızı kabarcık kümeleri oluşacaktır. Bebeklerde görülen enfeksiyonlardan, bakterilere ve virüslere bağlı olanları, genel olarak isiliği de tetikleyen türde olmaktadır. Bebeklerin ter bezlerinde bulunan sorunlar, aynı zamanda isilik görülmesine sebep olacaktır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ilaç kullanan çocuklarda, özellikle bu ilaçların bünyede karşılık görmemesi sebebiyle yan etkiler başlar. Yan etkilerden en çok görülen ise isiliktir.

İsilik Nasıl Geçer?

İsilik, bebeklerin huzurunu kaçıran ve acı veren bir hastalıktır. Bu yüzden en kısa sürede uzman bir doktora gidip yardım alınması gerekilir. Özellikle doktorun vereceği reçeteye uyan kişilerin, bebeklerini daha kısa sürede iyileştirdikleri görülmektedir. Aynı zamanda bazı ebeveynler, bebeklerini doktora götürmek istemezler. Bu noktada da devreye alternatif tıp önerileri ve şifalı bitkiler girecektir. Alternatif tıp alanından yardım almak isteyen kişiler, piyasadaki bütün önerileri gelişigüzel yapmamalı, isim yapmış ve uzmanlığını belgelendirmiş kişilerden gerekli yardımları almalıdır.

Limonlu Karışım

İsiliğin temel sebebi, vücuttan atılması gerekilen terin, deri altında kalmasıdır. Bundan dolayı kalınlaşmış olan ciltte, zamanla kırmızı şekilde görülecek kabarcıklar oluşacaktır. Bebeklerin bu konudan kurtulmaları ve iyileşmeleri için, öncelikle ılık bir suda banyo yaptırılmaları gerekir. Bu banyo esnasında ufak bir kese yapılması, uygulanacak karışımın daha etkili olmasını sağlar. Bebeğin isilik olan yerlerine su ile karıştırılmış limon suyu sürüldüğünde, bu sayede isilikten kurtulmak mümkün olacaktır. Bu işlemden sonra ise aynı bölgeye talk pudrası serpilmeli ve bölgenin nemlenmesinin yerine getirilmesi sağlanmalıdır.

Soğuk Kompres Yapmak

İsilik olan bölgelerde yanma ve kızarıklıklar meydana gelmektedir. Bu yüzden de bebeklerin isilik olan bölgelerine soğuk kompres yapmak, onların kaçan huzurunu bir nebze olsun geri getirmek için mantıklı bir davranış olacaktır. İsilik olan bölgede en fazla 5 dakika kadar tutulacak soğuk kompresin, bebek cildine direk teması kesinlikle yasaktır. Bu yüzden cilde zarar vermeyecek derecede pamuklu bir örtünün üzerine soğuk kompres ürünü yerleştirilir. Bu işlemin her bir seansı arasında 3-4 saatlik bir zaman dilimi olması gerekecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net