Bilgii.net

Bebeklerde İshal Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

19.10.2018
Bebeklerde İshal Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

İshal, hem bebeklerde hem de yetişkinlerde sıklıkla görülen bir sağlık sorunudur. Yetişkinlerde genelde üşüttükleri için veya yanlış bir şeyler yediklerinden dolayı olabiliyor. Bebeklere baktığımızda ise, birçok farklı nedenlerden dolayı ishal olabiliyorlar. Bu sebeple özellikle bebeklerde ishalin ne kadar sürdüğü konusuna dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer uzun bir süre ishal olan bebekler varsa, doktorunuza danışmanız gerekiyor. Bebeklerde ishal neden olur, belirtileri ve tedavisi nedir konusuna değineceğiz.

Bebeklerde İshal Neden Olur?

 

Bebeklerde ishal olmanın birçok farklı nedenleri olabiliyor. Bebeklerde ishal neden olur sorusu için aslında birçok cevap bulabilirsiniz, çünkü nedenler bebekten bebeğe değişkenlik gösterir ki bu sadece bebeklerde değil, yetişkinlerde de aynı şey geçerlidir. En büyük ve bilinen sebeplerden bir tanesi, mevsim geçişlerinde bebekler kolaylıkla ishal olabiliyorlar. Mevsim geçişlerinde alerjik durumlar daha fazla ortaya çıktığından ve alerji de bazen bebeklerin enfeksiyon kapmalarına neden olduğu için, maalesef ishal olmak kolaylaşabiliyor. Bunun yanı sıra mevsim geçişlerinde, kapalı alanda bebeğin çok fazla kalması da solunum yolu enfeksiyonu geçirmesine de neden olabiliyor. Solunum yolu yüzünden ortaya çıkan hastalıklar, bağırsak enfeksiyonunu da tetikleyebiliyor ve sonuç olarak ishal olunabiliyor.

Bebeğiniz ishal olduğunda, öncelikle ishalin ne durumda olduğuna bakmanız gerekiyor. Ne sıklıkla bezi değişiyor veya dışkısı ne durumda? Eğer çok uzun süren bir ishal durumu ise, doktorunuza danışmanız ve tedavi uygulamasına başlamanız gerekebilir, fakat eğer dışkısında çok fazla bir fark yoksa ve birkaç bez değişimi sonrasında normale dönüyor, paniklemenize gerek yok. Tedavi gerektiği takdirde ise, ishalde genel olarak antibiyotik kullanılması gerekir. Sonuçta ishal olmakta, vücudun içinde bulunan zehir ve yabancı maddeleri dışkı yoluyla atmaya çalışmasıdır, fakat bazen vücudun desteğe ihtiyacı olur ve bunun için de antibiyotik kullanılır. Bütün bebeklerin durumu farklı olabileceğinden, ille bütün bebekler antibiyotik kullanacak veya ishal olacak anlamına gelmiyor.

Bebeklerde İshal Belirtileri

 

Bebeklerde ishal belirtileri için aslında birçok farklı yönlerden bakabilirsiniz. Hatta bazı belirtiler normal karın ağrısı veya yorgunluk gibi belirtiler olacağından, ilk dışkısına bakana kadar, bazen bebeğinizin ishal olup olmadığını anlayamazsınız, fakat birçok durumlarda bebekler huzursuz olacağı için, ishal olduğunu anlayabilir veya anlayamazsanız bile huzursuz olduğunda, bir sorunun olduğunu algılayabilirsiniz. İshal belirtileri arasında; bebeğin emme miktarı veya gücü azalabilir, sıvı kaybı olacaktır, ateşi yükselebilir, dışkıda kan veya mukus görebilirsiniz, şiddetli bir karın ağrısı geçirebilir veya şiddetli kusmalar olabilir. Bütün bunlar hem normal üşütmede hem de ishal gibi sorunlarda görülebilen belirtiler olduğundan, bazen ilk belirtide bebeğinizin ishal olduğunu anlamayabilirsiniz. Bu sebeple bebeğinizin huzursuz olup olmadığını her zaman kontrol etmeniz gerekiyor.

Bebekler İçin İshal Tedavisi

Father Changing Diaper To His Son

Eğer ishal olan bebekte yukarıda bahsettiğimiz belirtiler yoksa sadece hafif mamalar ve ağızdan sıvının verilmesi, ishal tedavisi için yeterli olacaktır. Bebekler için ishal tedavisi, ishal durumunun yoğunluğuna göre değişkenlik gösterir. İshal olan bir bebeğe, yoğurt, ayran, patates püresi, pirinç lapası, yoğurtlu çorbalar, şeftali ve muz gibi gıdalar verebilirsiniz. Eğer ateşi varsa, ateş düşürücü ilaçlar da elbette verebilirsiniz. İshal olan bebeklerde aslında az çok yetişkinlere uyguladığınız tedavi ile aynı olacak, fakat bebeklerde sadece daha hassas ve dikkatli davranmanız gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net