Bilgii.net

Bebeklerde İlk Diş Ne Zaman Çıkar? Meraklı Aileler için

19.10.2018
Bebeklerde İlk Diş Ne Zaman Çıkar? Meraklı Aileler için

Bebekler dünyanın en güzel varlıklardır, öyle değil mi? Aslında bütün canlıların bebekleri güzeldir. Burada size bahsedeceğimiz konu, bebeklerde ilk diş ne zaman çıkar konudur olacaktır. Bu aslında bebekten bebeğe değişkenlik gösteren bir durumdur. Bazı bebekler daha 3 veya 4 aylıkken bile ilk dişlerini çıkarmaya başlayabiliyor, fakat normalde bebeklerin ilk dişleri 6 veya 7 aylıkken çıkmaya başlar. Eğer daha da geç olursa, bazı bebeklerde 12 veya 16 ayı bile bulabiliyor, fakat maalesef 12 veya 16 ayda diş çıkaran bebekler için, hem aile hem de bebek için zor bir sürecin beklediğini belirtebiliriz.

Diş Çıkarmanın İlk Belirtileri

 

Bebek kaç aylık olursa olsun, diş çıkarmanın ilk belirtileri aşağı yukarı aynıdır. Bebeklerde tükürük miktarı artacaktır. Uykusunda biraz düzensizlik olacaktır. İştahsızlık, hatta bazı bebeklerde hiç yemek isteme olacaktır. Huzursuzluk hat safhada olacaktır. Ellerini ısırmaya başlayacak, çünkü dişleri çıkarken dişleri kaşınacağından dolayı, çevresinde ısırabilecek ilk şeyi ağızına götürecektir. Ayrıca ağız çevresinde hafif döküntüler görebileceksiniz. Bu belirtilerin ardından, bebeğinizin ilk dişini tamamen çıkarması veya dişin çıkmaya başladığını görmeniz için 2 veya 3 ay kadar bir süre geçecektir. Dolayısıyla bazen, biraz sancılı bir dönem yaşanabiliyor ve bu sebeple anne ve veya babanın her zaman bebeğinin yanında olması veya bebeğin rahat hissetmesini sağlaması gerekiyor.

Bebeklerde Diş Çıkarma Döneminde Ateşlenme veya İshal Yaşanır Mı?

 

İlk başta bahsettiğimiz üzere, bütün bebeklerde diş çıkarma sendromu farklı yaşanır. Ne kadar sürede çıkaracağı veya ne kadar rahat çıkaracağı veya çıkarmayacağı. Bu sebeple her bebek için aynı şeyleri söylemek zor, çünkü her bebek farklı dönemlerde diş çıkarıyor, fakat bazı anne ve babalardan şöyle bir soru yöneltilmektedir, bebeklerde diş çıkarma döneminde ateşlenme veya ishal yaşanır mı? Diş çıkarma dönemine giren bebeklerde, ateşinin 37 dereceye kadar çıkması çok normaldir, bu sebeple eğer bebeğinizin ateşi 37 dereceyi bulmuşsa panik yapmayın. Eğer bebeğinizin ateşi 38 derece ve üzerine çıkmışsa ve ishali de varsa ve bunun yanı sıra diş çıkarıyorsa, doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır.

Diş Çıkarma Dönemindeki Bebeklere Nasıl Yardım Edilir?

 

Aslında en önemlisi, diş çıkarma dönemindeki bebeklere nasıl yardım edilir sorusuna cevap bulmaktır, çünkü diş çıkarma durdurabileceğiniz bir şey değil, sonuçta her canlıda olan bir kemik veya kıkırdak dokusu ve dişler mutlaka çıkacak, fakat bebeklerde dişlerini çıkarırken onları huzursuz etmemesi için veya huzursuzluğu birazda olsa azaltabilmek için neler yapılabilir? Bebeğinizin beslenmesine dikkat edilmeli. Bebeğin diş etleri yumuşak ve hassas olduğundan, bebeğinize yumuşak veya sıvı mama tarzında yiyecekler vermeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra portakal suyu ve su gibi benzeri sıvılar vermeniz gerekiyor. Onunla ilgilenmeniz gerekiyor ki en önemli anne ve baba sevgisidir. Bebeğinize meyve püreleri hazırlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer çok fazla sıkıntı yaşıyorsa, elbette doktorunuza da danışabilirsiniz.

Bebeklerin tam olarak 20 tane diş çıkarmaları gerekiyor, bu sebeple her seferinde olmasa bile, çoğu zaman diş çıkarma dönemine girdiği zaman hassas bir dönem yaşayacaksınız. 20 adet dişin tamamlanması için 3 yaşını bulacaktır, bu nedenle aşağı yukarı 3 yaşına kadar bebeğin çoğu zaman anne ve veya babasının yanında olması çok önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net