Bilgii.net

Bebeklerde Gaz Sancısının Nedenleri Nelerdir?

17.10.2018
Bebeklerde Gaz Sancısının Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde gaz sancısı anneleri telaşlandıran durumlardan biridir. Neden ağladığını bilmediğiniz bebeğinizin gaz sancısı olduğunu fark ettikten sonra bu sorunu gidermede ona yardımcı olamamak sizi fazlasıyla üzecektir. Ama bilmelisiniz ki bu sancılar hemen bütün bebeklerde az ya da çok rastlanan sorunlardır. Aslında bebeklere zarar vermez. Ama her durumda anneleri telaşlandıran ve uzun süren ağlamalarda korku veren durumlardır. Bebeklerde gaz sancısının temel nedeni sindirim sistemlerinin henüz gelişmemiş olmasıdır. Enzimler ve sindirim sistemi yetişkinler gibi olmayan bebekler genelde emme sonrası gaz sancısı çekerler.

Bilinen Gaz Sancısı Nedenleri

Gaz sancısının nedenlerini bilen anneler sorunu çözmede hızlı davranabilir.

Sindirim Sistemleri: Yukarıda bebeklerdeki gaz sancılarının ilk nedeninin sindirim sistemlerinin henüz gelişmemiş olması olduğundan bahsetmiştik.

Emme Sıklığı: Bebeklerin gereğinden fazla emzirilmesi gaz sancılarına neden olabilir. Bu durum da yine sindirim sistemiyle açıklanabilir. Bebeğinizin rahat ve huzurlu bir uyku çekmesi için 2, 3 saat dinlenmesini sağlamalısınız. Adım başı emzirmek onu huzursuz edebilir.

Beslenme Şekli: Ek gıdalara erken geçiş yapan bebeklerin sık sık gaz sancısı yaşadığı görülebilir. Emziklerin bal veya lokum gibi tatlılara ya da şekere batırılması da aynı soruna neden olabilir. Erken dönemde meyve suyuna geçilmesi. Nişastalı gıdalara geçişte acele edilmesi gibi sebepler gaz sancısının diğer nedenleri arasında yer alır.

Bebekte gaz sancısını olduğunu ağlamasından anlarız. Fakat her ağlama gaz sancısı olmayabilir. Açlıktan da ağlayabilirler. Genelde açken, altı ıslakken ve gaz sancısından ağlarlar. Bir de uyku öncesi. Açlık ağlamasıyla gaz sancısı ağlamasını iyi ayırt etmek gerekir. Bebeğiniz emzirdiğinizde susuyorsa açlıktan ağlamış olabilir. Emzirdikten sonra ağlamaya başlıyorsa gaz sancısı olabilir. Bu iki durumu ayırt etmek sizin gözlemlerinizle mümkündür.

Gaz Sancısına Karşı Ne Yapılmalı?

Gaz sancısının nedenlerini yukarıda anlattık. Genelde beslenme bozuklukları ve bazı yanlış uygulamalardan kaynaklanıyor. Siz de bebeğinizi bu sancılardan kurtarmak isterseniz öncelikle verilen uyarıları dikkate almalısınız. Doktorunuza başvurarak bebeğinizin beslenmesini bir düzene koymayı denemelisiniz.

Bebeğinizin gaz sancısı yaşamasını istemiyorsanız anne sütüne ilk 6 ay boyunca devam etmelisiniz. Ek gıdalara erken geçmekten kaçınmalısınız. Onun mide ve sindirim sistemine en uygun gıda annede sütü olduğu için rahatlıkla sindirecektir. Hatta bu konuda doktorunuzla irtibat hâlinde olmak faydalı olacaktır.

Gaz sancısı yaşayan bebeğinizi yan yatırmayı deneyin. Mümkün olduğu durumlarda sırtına hafif dokunuşlarla masaj yapmayı deneyin. Böylece gazını rahat çıkaracaktır. Bebeğinizi fazla soğuk ve sıcaktan koruyun. Dar kıyafetler giydirmekten kaçının. Her emzirmeden sonra mutlaka gazını çıkarmaya çalışın. Emzirme saatiniz 2 saatin altına düşmesin. Sık emmek de gaz sancısına neden olabilir.

Bebeklerin bir sorun yaşadığında ağlayarak tepki verdiği bilinir. Sorunlarını anlatacak başka yöntemleri yoktur. Ağlayan bebek mutlaka size bir şeyler anlatmak istiyordur. Fakat bu ağlamaların saati ve hangi eylemden sonra gerçekleştiği sizi sorunun kaynağına daha çok yaklaştıracaktır. Yemek öncesi, sonrası; uyku öncesi, sonrası gibi sürelere dikkat ederek bebeğinizin ağlama nedenini bulabilirsiniz. Emzirme sonrası ağlayan bebeğin gaz sancısından dolayı ağladığı düşünülebilir. Böyle durumlarda yukarıda saydığımız önerileri dikkate alabilir ve doktorunuza başvurabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net