Bilgii.net

Bebeklerde Gaz Giderme, Çıkarma Yöntemleri

19.10.2018
Bebeklerde Gaz Giderme, Çıkarma Yöntemleri

Bebeklerin huzursuz olabileceği konulardan bir tanesi gazdır. Yemeklere fazla gaz üreten yiyecekler verilmiş olabilir veya fazla süt emmiş olabilir ya da normal gazı olabilir. Bebeklerin gaz sorununu gidermeden bebeklerin huzurlu ve mutlu olmasını bekleyemezsiniz. Bu dünyanın hiçbir yerinde mümkün olmuş bir durum değildir. Bebeklerde gaz giderme, çıkarma yöntemleri nelerdir onlara bakalım. Birçok aile onlarca farklı yöntem denemeye çalışıyor, fakat burada en basit ve herkesin yapabileceği iki tane yöntemden bahsedeceğiz.

Bebeklerde Gaz Giderme

 

Bebekler o kadar hassas varlıklardır ki, vücutlarında yetişkinlerin hissetmediği şeyleri kolaylıkla hissederek huzursuz veya rahatsız olabiliyorlar. Bunun en belirgin nedenlerinden biri gazdır. Midesinde biriken veya bağırsaklarda biriken ve bir türlü çıkmayan gaz, bebeklerde inanılmaz bir huzursuzluk yaratır ve bu da haliyle anne ve babayı rahatsız eder. Bebeklerde gaz giderme nasıl yapılabilir? Bunun ilk yöntemi aslında bebeğin başı omzunuza gelecek şekilde ve ayakları aşağı doğru bakarak kucağına alıp bir süre gezdirmek. Gezdirirken hafiften hoplatarak ta gezdirebilirsiniz. Bunu yaparak bebeğin midesinin ve bağırsaklarının biraz daha çalışmasını ve hareket etmesini ve sonuç olarak bebeğin gazdan kurtulmasında yardımcı olabilirsiniz. Her bebek maalesef aynı olmayabilir, fakat genellikle yöntemlerden bir tanesi bu dur.

Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri

 

Yatmadan önce huzursuz olan bebeklerde genelde midesinde veya bağırsaklarında gaz biriktiği içindir. Bunun için bebeklerde gaz çıkarma yöntemleri arasında bulunanlara bakmak gerekirse, bebeğin başı omzunuza gelecek ve ayakları aşağı bakacak şekilde kucağınıza alıp sırtını sıvazlayarak bir süre gezmeniz gerekiyor. Bu şekilde bir süre sonra bebeğiniz otomatik olarak gazını çıkarıp rahatlayacaktır. Bunu çoğu zaman sadece yatmadan önce değil, aynı zamanda emzirdikten sonra da yapmanız gerekiyor, çünkü unutmayın ki sütte gaz yapan bir içecek türüdür. Her ne kadar gazlı ve sağlıksız bir içecek olmasa bile, içtiğinizde midenizde gaz yapıyor. Bu sebeple emzirdikten sonra, bebeğinizin gazını çıkarabilmesi için yardımcı olmanız gerekiyor. Bazı sebeplerde emzirme sırasında otomatik olarak kendiliğinden gazını çıkarabiliyor.

Gaz çıkarmayı anne ve baba dönüşümlü olarak yapması gerekir. Bir bebek sahibi olmak veya çocuk büyütmek kolay bir iş değildir. Çoğu zaman sadece doğurarak anne olunur gibi bir fikre kapılanlar oluyor, fakat bu kesinlikle yanlıştır. Sadece doğurarak anne olamazsınız. Karnınızda taşımaktan, doğurmaktan emzirip gazını çıkarmaktan, bezini değiştirmek ve en son nihayetinde evinizden çıkıp gidebilecek döneme gelene kadar çocuğunuzun yanında olmanız gerekiyor. Bu dünya doğasının en doğru ve doğal olan durumudur. Her aile bunu yaşayabiliyor mu, elbette hayır. Bazı aileler çocuksuz yaşıyor, bazıları ise istemediğiniz kadar çocukla yaşıyor. Bu tamamen hayatın size verebileceği bir durumdur. Çocuk sahibi olmak veya olamamak bazen sizin elinizde olmayabilir.

Buna bakılarak bir bebek sahibi olmak o kadar güzel bir duygu ki, günlük bebeğin gazını çıkarmak bile aslında keyifli bir hale geliyor. Bunu maalesef ki ancak anne olanlar veya anne adayı olacak olanlar ya da anne olmanın hasretini yaşayanlar anlayabiliyor. Bebeklerde gaz çıkarma yöntemleri arasında kullanabileceğiniz ama dikkat etmeniz gereken bir başka yöntem ise, bebeği sırt üstü yatırıp karın ve göğüs arasını çok ama çok hafif bir şekilde bastırıp masaj yaparak gazdan kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net