Bilgii.net

Bebeklerde Dudak Kuruması Nedenleri ve Tedavisi

17.10.2018
Bebeklerde Dudak Kuruması Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerin dudaklarının çatlaması, kuruması ve soyulması özellikle yeni doğan bebekler dahil tüm bebeklerde gözlemlenen bir durumdur. Dudak kuruluğu iç ve dış etkenlerden dolayı meydana gelmektedir. Bunun nedeni ise bebeklerin yaşadığı vitamin eksikliğinden olduğu söyleniliyor. B2ve B8 vitaminlerinin yeterli ölçüde alınmaması bebeklerde dudak kuruluğuna ve çatlamalarına yol açabilir. Dudak ve çene vitamini olarak bilinen B8 aynı zamanda biyotin olarak da isimlendirilir ve bir bebeğin günde otuz ile yüz miligram arasında alması gerekiyor. B2 ise vücutta dolaşımı yükselten ve oksijeni arttıran bir vitamindir.

Kırmızı kan hücrelerinin oluşması ve sistemin sağlıklı olması için B2 vitaminine ihtiyaç vardır. Ancak bebeklerdeki dudak kuruluğunun bir diğer nedeni: bebeklerinin sıvı ihtiyacının tam olarak karşılanmaması da olabilir. Ya da bebeğinizin soğuk algınlığından dolayı da dudakları kuruyor, çatlıyor olabilir. Eğer bunları maddeler halinde listelersek bebeklerde dudak kuruması ve çatlamasındaki en büyük nedenler şunlardır:

  • Yetersiz sıvı tüketimi: Eğer bebeğiniz hala anne sütü ile besleniyorsa onu daha sık emzirmeye özen gösterin. Eğer başka sıvılar da alıyorsa aldığı sıvılara dikkat etmeye çalışın ve aldığı sıvıların miktarını çoğaltın.
  • B2, B8 ve C vitamini eksik olan bebeklerde dudak kuruluğu ve çatlaması oldukça fazla gözlemlenir. Bu yüzden bebeğinizi bu vitaminleri içinde fazla barındıran besinlerle beslemeye dikkat etmelisiniz.
  • Şeker hastalığı da bebeğinizin dudaklarını kurutan nedenlerden birisi olabilir. Eğer bu konuda şüpheleriniz varsa bir çocuk doktoruna gitmeniz gerekiyor.
  • Bunun dışında eğer soğuk, sıcak havalar ve rüzgar da çocuğunuzun dudak kuruluğunu etkiler. Bu yüzden çocuğunuzun bulunduğu yerdeki hava durumuna dikkat edin.

 

Bebeğinize gerekli olan vitaminleri doğal besinler üzerinden vermeye çalışın.

B2 Vitamini Olan Besinler: Yoğurt, peynir, et ürünleri, mantar, brokoli, avokado, somon balığı.

B8 Vitamini Olan Besinler: Yeşil bitkiler, soya unu, lahana, mantar, karnabahar, badem, fındık, yumurta sarısı

C Vitamini Olan Besinler: Maydanoz, brokoli, çilek, limon, portakal, biber

Bebeğinizin dudak kuruluğunu önlemek için şunları yapabilirsiniz

  • Eğer bebeğinizin dudakları çatlamışsa onları kendi anne sütünüzden sağacağınız sütle silin. Bebeğinizin dudakları doğal bir yöntemle nemlenmiş olacaktır.
  • Eğer bebeğinizin olduğu oda kuruyorsa nemi arttırmaya özen gösterin. Bir kabın içerisinde koyacağınız kaynar suyun buharı ile bunu yapabilirsiniz. Böylece bebeğinizin dudakları yumuşayacaktır.
  • Bebeklerinizin dudaklarına zeytinyağı sürebilirsiniz. Pamuk çubukla ya da temiz parmağınızla bebeğinizin dudaklarına zeytinyağı sürerek gerekli nemi oluşturabilirsiniz.
  • Yeni doğan bebeklerde Lansinohin isimli kremi kullanarak dudak kuruluğunu ya da çatlamalarını önleyebilirsiniz.
  • Eğer bebeğinizi dışarı çıkarıyorsanız dudaklarını rüzgardan korumaya çalışın. Çünkü rüzgar bebeğinizin dudaklarını kurutabilir ve çatlamalar yapabilir. Bunu bir tülbent ya da bir bezle yapabilirsiniz. Bu şekilde bebeğinizin dudakları güneş sıcaklığından da az etkilenecektir.

Bebeklerinizin dudaklarındaki kuruluktan dolayı şikayetleriniz artıyorsa

Bebeğinizin dudaklarında oluşan çatlaklardan, kurulanmadan ya da soyulmalardan olan şikayetiniz gittikçe arttırıyorsa size en yakın bir çocuk doktoruna gitmenizi tavsiye ederiz. Doktorunuzun yapacağı kan testleri sonucunda bebeğinizin dudaklarında oluşan çatlak ve kuruluğun nedenleri ortaya çıkaracaktır. Doktorunuz tarafından yazılacak olan reçeteyi takip ederseniz bebeğinizin dudaklarındaki oluşacak kuruluk gün geçtikçe azalacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net