Bilgii.net

Bebeklerde Diş Çıkartma Ateşi Ne Kadar Sürer, Kaç Derece Olur?

17.10.2018
Bebeklerde Diş Çıkartma Ateşi Ne Kadar Sürer, Kaç Derece Olur?

Bebeğinizin dişleri genellikle 4-7 ay arasında, diş etlerini kesmeye başladığında, işaretlerin tespit edilmesi zor olmamalıdır. Kramp, mızmızlanma ve beslenmeye daha az ilgi duyulması, klasik diş çıkarma belirtileridir.

Ama ya bebeğinizin ateşi yükselirse? Diş çıkarma olayının başka bir işareti mi yoksa hasta olabilir mi?

Diş çıkarma, bebeğinizin vücut ısısını yükseltebilir, ancak sadece birazcık. 100.4 F üzerindeki herhangi bir ateş, çocuğunuzun muhtemelen hasta olduğunu gösteren bir işarettir.

Bebeğiniz Diş Çıkarsa Nasıl Anlaşılır?

Her bebek farklıdır. Bazı şeyleri çığlık atıyorlar. Diğerleri uzun süre ağlıyor ve huysuzlar.

Muhtemelen bebeğinizse diş çıkarırken şu belirtileri gösterecektir:

 • Çok huysuz olabilirler
 • Ekstra telaşlı veya huysuz
 • Her zamankinden daha fazla ağlar
 • Diş çıkarma halkaları veya diğer sıkı nesneler üzerinde çiğnemek
 • Ön dişler geldiğinde bebeğinizin bu belirtileri göstermesi daha olasıdır.

Çocuğunuzun Hasta Olması Durumunda Neler Olur?

Hasta bir bebek aynı zamanda huysuz olabilir ve yemek yeme ve uyku problemleri yaşayabilir. Bebeğiniz muhtemelen soğuk algınlığı, mide böceği veya başka bir hastalığa yakalandıysa:

 • Burun akması veya burun tıkanıklığı vardır.
 • Hapşırma ya da öksürük
 • İshal veya kusma vardır
 • Bir döküntü var

Neler olup bittiğini hala bilmiyorsanız, çocuk doktorunuza danışın.

Ağrıları Yatıştırmak İçin Neler Yapılabilir?

Bebeğiniz diş çıkarsa, onu sakinleştirmenin en iyi yolu diş etlerine baskı yapmaktır. Onları temiz bir parmakla masaj edebilir veya bebeğinize çiğnemek için bir lastik diş çıkarma halkası verebilirsin.

Serin nesneler diş çıkarma bebeğine iyi geliyor. Ama çok soğuksa diş etlerine zarar verebilir. Dondurucuya bir diş bileziği koymak da kırılmayı ve sızıntı yapmasını sağlayabilir. Bunun yerine, yüzüğü serinlene kadar buzdolabına koyun. Eğer kullanışlı bir diş bileziği yoksa, buzdolabına ıslak bir bez koyun.

Bebeğinizin diş etlerine sürtünen ya da tablet kesen jeli kullanmayın. Genellikle yardım etmezler ve bazılarında belladonna (zehirli bir bitki) veya benzokain (diş etlerini uyuşturan bir ilaç) vardır ve her ikisi de zararlı olabilir. FDA, tehlikeli yan etki olasılığı nedeniyle bunlara karşı uyarıda bulundu: Kandaki oksijen miktarını azaltabilirler.

Doktor Ne Zaman Aranmalı?

Diş çıkarma bebekler huysuz olabilir ve sık sık olurlar. Ama çocuğunuzun gerçekten hasta olduğuna dair işaretlere dikkat edin. Bebeğiniz varsa doktorunuzu arayın:

 • 3 aylıktan küçük ve 38 derece üzerinde bir sıcaklığa sahiptir.
 • 3 aylıktan fazla ve ateşin 39 derece üzerinde
 • 24 saatten uzun süren ateş var
 • İshal, kusma veya ateşli döküntü
 • Çok uykulu ya da hasta görünüyor
 • Bebek sakinleştirilemiyorsa doktor aranmalıdır.

Diş çıkarma hem bebeğiniz hem de sizin için sinir bozucu bir zaman olabilir. Bunun sadece başka bir aşama olduğunu unutmayın. Bu arada, bebeğinizi mümkün olduğunca rahat tutun. Ve bu ilk dişler açıldığında, onları sağlıklı tutmak için her gün yumuşak kıllı bir çocuk diş fırçasıyla fırçalayın.

Diş Çıkarma ve Ateş

Diş çıkarma ateşe neden olur mu? Uzmanların çoğu, dişlerin ateşe neden olmadığını ve kesinlikle yüksek ateşe neden olmadığını söyleyecektir. Özellikle de dişin gerçekten patladığı günlerde, düşük dereceli ateşe neden olabilir, ancak kuşkuluyken, çocuğunuzun ateşte pişmanlık duymaması, özellikle de tesadüf olabileceği ve çocuğunuzun diş çürümesi olabileceği ve Ateşe neden olan başka bir hastalığa sahip olmak.

Diş Çıkarma Tedavileri

Belki de diş çıkarma çocuğunuza hangi tedavileri vereceğinize karar vermekten daha önemlidir. Sadece diş çıkarma belirtiniz olarak salya kullanıyorsanız, bebeğiniz muhtemelen uzun bir süre diş çıkarma olacaktır.

Bunun yerine, yukarıdaki diğer diş çıkarma belirtilerini gözden geçirin ve yalnızca çocuğunuz rahatsız olduğunda diş çıkarma tedavisi düşünün. Diş çıkarma, birçok çocuk için kolay ve ağrısız olabileceğini unutmayın.

 1. Çocuğunuz rahatsız ise, tipik tedaviler şunlardır:
 2. Islak bez, diş çıkarma halkaları, vb. Gibi diş çıkarma yardımcıları
 3. Diş çıkarma bisküvisi
 4. Bebeğinizin diş etlerine masaj yapmak veya sürtünmek
 5. Diş çıkarma tabletleri (muhtemelen önlenmesi gereken homeopatik ilaçlar)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net