Bilgii.net

Bebeklerde Cilt Kuruluğu ve Kızarıklığı İçin Öneriler

19.10.2018
Bebeklerde Cilt Kuruluğu ve Kızarıklığı İçin Öneriler

Bebeklerin ciltleri, hassastır ve özenli bir bakımı gerektirir. Bebeklerin yumuşak ve pürüzsüz olan ciltleri, zamanla nemini kaybedebilir ve ciltleri kuruyabilir. Bebeğin cildinde kuruluk ve pul pul dökülmeler neden oluşur? Bebeğin cildindeki kuruluk ve dökülmeler nasıl giderilir? Ebeveynler bebeğinin cildinin doğal yapısını korumak için hangi yöntemlere başvurmalı ya da hangi yöntemlere başvurmamalıdır? İşte cevabı:

Bebeklerde Cilt Kuruluğunun ve Kızarıklığının Nedenleri Nelerdir?

Vücuttaki yağ hücrelerinin yağ salgısını az oranda üretmesi, cilt kuruluğunun ana sebebidir. Zamanla yağ hücrelerinin salgıladığı yağ oranının artmasıyla birlikte kuruluk ortadan kalkacaktır. Fakat bu durum devam ettiğinde, egzamaya kadar giden bir süreç haline gelir ve cilt problemlerinin oluşumuna zemin hazırlar.

Bebeklerde Cilt Kuruluğunun ve Kızarıklığının Belirtileri Nelerdir?

Yeni doğan bebeklerde kuru bir cilt yapısı ya da pul pul dökülen bir deri, bebeğin vücudunda kaşındırıcı ve kızarmış lekeler bırakır ve bu durum bazı durumlarda bebeklerin ciltlerinde kabarmalara yol açar. Bebekler ciltlerinde oluşacak olan tahrişler sebebiyle huysuz olabilirler.

Bebeğin saçlı derisinde zamanla pul pul deri dökülmesi genellikle rastlanan sorunlardan birisidir. Bu durum zararsızdır ve çeşitli bebek şampuanlarıyla tedavi edilebilir bir husustur.

Bebeklerde Cilt Kuruluğunu Önlemek İçin Alınabilecek Olan Önlemler Nelerdir?

Ciltte meydana gelen kuruluk, dış etmenlerden oldukça fazla derecede etkilenir. Cilt kuruluğunu engellemek çeşitli önlemler alınmalıdır. Bunları aşağıdaki gibi belirtebiliriz:

  • Bebeklerin kıyafetleri bebek kıyafetleri için uygun olan deterjanlarla yıkanmalıdır.
  • Bebeğe yeni alınan kıyafetler yıkamadan asla giydirilmemelidir.
  • Bebek kıyafetleri alınırken kıyafetlerin içeriğinin %100 pamuk olmasına dikkat edilmelidir.
  • Bebek kıyafetleri az deterjanla yıkanmalı, bol suyla durulanmalıdır. Yanlış deterjan kullanımı deride kızarıklık ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonların gelişmesine neden olur.
  • Bebeklerin cildi kurumaya çok müsait bir yapıdadır. Çünkü ilk aylarda bebeğin yağ ve nem dengeleri ve üretimi henüz tam dengede değildir. Bu sebeple bebeğin cildi belirli periyodlarda nemlendirilmelidir.
  • Bebeğin yıkama suyunun ılık olmasına dikkat edilmelidir.
  • Bebeğin göbek bağı düşene kadar, göbeğinin su seviyesinin altına gelmemesine özen gösterilmelidir.
  • Bebek için duş esnasında kullanılacak sabunların yumuşak, nötr ph özelliğine sahip olmasına ve herhangi bir katkı maddesi içermemesine dikkat edilmelidir. Ayrıca sabun yumuşak hareketlerle ve bebeği fazla ovalamadan sürülmelidir.
  • Bebeğin saçlı derisi haftada bir veya iki kez olacak şekilde bebek için özel olarak üretilmiş olan gözleri yakmayan formüllü bebek şampuanlarıyla yıkanmalıdır.
  • Özellikle kız bebeklerin genital bölgesini sabun tahriş edebileceği için, bu bölgenin sabunla yıkanması genellikle tavsiye edilmez. Bebek yıkandıktan sonra bu bölgede sonra sabun artığının kalmamasına dikkat edilmelidir.

Bebeklerde Cilt Kuruluğu ve Kızarıklığı İçin Cilt Bakım Önerileri Nelerdir?

Yeni doğan bebeklerde cilt kuruluğu tedavisi oldukça basittir. Öncelikle her daim bebeğin cildini yumuşak ve kuru tutmak gerekir. Bunun için de bebeğin doğumundan 1 ay sonra olacak şekilde bebeğin cildinde nemlendirici kullanılabilir. Ayrıca bebeğin güneşten mümkün olduğunca korunması gerekir ve bebeğe sık sık banyo yaptırılmamalıdır. Çünkü sık aralıklarda yapılan banyo, bebeklerde cilt kuruluğunu artıran bir etkendir.

Bebeklerde Cilt Kuruluğu ve Kızarıklığının Sonuçları Nelerdir?

Bebeğin gerekli cilt bakımının aksatılması be bebeğin cildinin bakımsız bırakılması cilt kuruluğu tahrişine ve hatta enfeksiyona yol açabilir. Ayrıca kuru cilt bebekte akne ve diğer cilt lekeleri gibi sorunların baş göstermesine sebep olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net