Bilgii.net

Bebeklerde Çapak Neden Olur Nasıl Çözülür?

15.10.2018
Bebeklerde Çapak Neden Olur Nasıl Çözülür?

Bebeklerde çapak, çoğunlukla göz iltihapları kaynaklı değil, göz yaşlarının burun aracılığıyla atılmasını sağlayan göz yaşı kanallarının tıkanması nedeniyle olur. Bebeklerdeki göz kanallarının çok ufak olması çapağın sık sık rastlanır bir rahatsızlık olmasına neden olur. Çapakların büyük çoğunluğu, daha ciddi bir sağlık sorunu kaynaklı olmadığından tedavisi çapağın dikkatlice temizlenmesinden ibaret olabilir. Unutulmaması gereken faktör doğumun ardındaki 3 ay, bebeğin göz sağlığı için oldukça önemli olduğu ve bu dönemde doğum yolu iltihapları nedenleriyle bebeğin gözlerini kaybetme riskinin bulunduğunu, bu nedenle eve götürülmüş olsa bile en ufak bir çapaklanmada doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Çapağın Nedenleri

Çapağın nedenleri göz yaşı kanallarının tıkanması gibi basit bir rahatsızlık, göz iltihabı gibi acil tedavi gerektiren bir hastalık veya anneden bebeğe doğum sırasında geçebilecek olan bek soğukluğu gibi hastalılarının göz üzerindeki göz kaybına neden olabilecek çok acil tıbbi bakım gerektiren bir hastalık olabilir. Doğum ardındaki ilk bir kaç ay çok kritik olsa da zaman ilerleyip bebek büyüyüp, gözleri gelişmeye devam ettikçe çapak ve göz hastalıkları riski de azalacaktır. Bu dönemlerde ebeveynler düzenli olarak kontroller yapmalı ve oluşabilecek anormallikleri fark etmelidirler.

Çapakla Karşılaşıldığında Ne Yapmalı, Nasıl Yapmalı?

Sadece kirpiklerin birbirine yapışmış olması durumundan gözün mukus benzeri yeşil veya sarı bir katmanla kaplanmasına kadar ilerleyebilen çapak rahatsızlığı, toplumumuzda genellikle kaynar olmayan ancak oldukça sıcak çay demini çapaklı göze pamukla uygulayarak temizlenmektedir. Kimi kesimlerde çay yerine kaynatılmış ve soğumaya bırakılmış süt de kullanılıyor olsa da doktorlar tarafından tavsiye edilen çapak temizle yöntemi kaynatılıp soğumaya bırakılmış su veya anne sütünün temiz, tek kullanımlık pamuk üzerine dökülüp narince burun kısmından şakaklara doğru olacak şekilde silinmesi ve her defasında yeni temiz bir pamuk kullanılmasıdır. Ancak bebeğiniz doğumdan çıkalı bir kaç hafta olmuş veya iltihaptan şüpheleniliyorsa temizleme işleminden sonra çocuğunuzun doktoruna kontrol amaçlı gitmekte fayda vardır. Gözün çok uzun süre çapaklı kalması atılamamış göz yaşı üzerindeki mikropların göze geçmesine neden olabilir bu nedenle ihmal edilmemesi gerekir.

Çapağın Tekrarlamaması İçin Neler Yapılması Gerekir?

Eğer herhangi bir göz hastalığı şüphesi yoksa veya çocuğunuz bir kaç aylıksa gözlere çapak temizliği uygulaması yaptıktan sonra göz yaşı kanallarına doktorunuzdan öğrenebileceğiniz şekilde masaj uygulayabilirsiniz. Bu masaj, kanallar içerisinde kurumuş ve göz yaşı kanallarını tıkamış olan göz yaşlarının parçalanıp tekrardan kanallardan akacak olan göz yaşlarıyla buruna atılmasını sağlayacaktır. Sadece çapaklanma diyerek umursamak veya her çapakta göz kaybından şüphelenmek ebeveynlerin düşebilecekleri klasik hatalardır. Ancak yakın dönemde ateşli hastalık, gözlerde yaşarma, kızarma şişlik oluştuysa veya gribal salgın dönemindeyseniz çapak oluşmasını beklemeden kontrol amaçlı doktorunuza göstermenizde ve doktorunuzdan alacağınız damlaları eksiksiz ve süresini kaçırmadan damlatmayı da ihmal etmemelisiniz.

Sonuç olarak, çapak yeni doğan bebeklerde görüldüğünde acil tıbbi destek talep edilmeli ve kontrol ettirme konusunda kararsız olunmamalı, üç aylık veya daha büyük bebeklerde göz hastalıkları kendinden küçüklere göre çok daha az olduğundan ötürü aşırı bir aceleye çokta gerek olmasa da temizleme işleminden sonra kontrole götürerek sonradan oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçilebilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net