Bilgii.net

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur, Nasıl Geçer?

17.10.2018
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeklerde oluşan burun tıkanıklığı genellikle grip, soğuk algınlığı gibi nedenlerden dolayı meydana gelen üst solunum enfeksiyonu burun tıkanıklığının en fazla görüldüğü sebeplerindendir. Burun tıkanıklığı burnun içerisindeki dokuların şişmesiyle veya mukus üretimi nedeniyle oluşmaktadır. Genellikle kış aylarında ya da mevsim geçişlerinde meydana gelen burun tıkanıklığı bebeklerde huzursuz olmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı burnu tıkalı olan bebek geceleri huzursuz olup uyuyamaz veya beslenme sorunları ile beraber iştahsızlığa sebep olabilmektedir.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri

  • Grip, soğuk algınlığı gibi üst solunum enfeksiyonları bebeklerde burun tıkanıklığına sebep olan en sık rastladığımız nedenlerdendir.
  • Alerjik sebepler de bebeklerde burun tıkanıklığına neden olmaktadır. Alerjiye neden olan durumlar bazen havada oluşan polenlerin göze ya da buruna temas etmesiyle ya da anne sütünden dolayı da bebeklerde burun tıkanıklığı meydana gelmektedir.
  • Eğer bebeğin burnunda geniz eti varsa bu da burun tıkanıklığına sebep olabilecek durumlardandır.
  • Kuru hava
  • Bebeklerin burnunu tahriş edici maddeler de burun tıkanıklığına neden olabilir. Örneğin parfüm, sigara, toz veya dumana maruz kalan bebeklerde burun yapısı bozulabilir ve bundan dolayı da burun tıkanıklığı görülmektedir.
  • Akut veya kronik sinüzit
  • Buruna kaçan yabancı cisim

Bazı küçük bebeklerde görülen fizyolojik bozukluğundan dolayı da burun tıkanıklığı görülmektedir. Bu tür durumlarda bebekler nefes alırken yumuşak bir yapıya sahip olan burun kıkırdakları birbirine yapışır ve zaten dar olan burun kanalını iyice daraltarak burun tıkanıklığına neden olur hatta hırıltılı bir ses de bebeklerden duyulmaktadır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Anne sütü

Anne sütü bebeklerde oluşan burun tıkanıklığının geçmesini sağlayabilecek en iyi yöntemdir. Anne sütünün içinde bulunan birçok besinler sayesinde bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcı olur. Böylece güçlü bir bağışıklık sistemi sayesinde bebek soğuk algınlığına ya da grip gibi enfeksiyonel durumları daha hızlı yenmesini sağlar. O yüzden anneler bebeklerini sürekli emzirmelidir. Buna ek olarak, anne sütünden bebeklerin burnuna birkaç damla da damlatılması burun tıkanıklığının geçmesine yardımcı olabilir.

Fizyolojik Serum

Bebeklerde oluşan burun tıkanıklığının evde yapılabilecek en güzel doğal yöntemlerden birisi olan tuzlu sudur. Tuz ile ılık suyu karıştırarak oluşturulan tuzlu suyu bebeğinizin burnuna birkaç damla sıkılarak burnundaki sümüğün akmasını sağlayabilirsiniz. Evde yapılan bu basit yöntem ile bebeğin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Evde kendiniz yapmak yerine fizyolojik serumu eczanelerden de alıp kullanabilirsiniz.

Bebeği Dik Şekilde Yatırtmak

Bebeğin yastığını hafif bir şekilde kaldırmakta doğal yöntemlerden bir tanesidir. Bebeğin başını hafif yükselttiğimizde genzi açılıp burundaki sümüğün akmasına yardımcı olabilir. Bu sayede burun tıkanıklığında azalma görülebilir ve bebeğinizin gece daha huzurlu uyumasını sağlamış olursunuz.

Burun Aspiratörü

Burun aspiratörü de bebeğin burun tıkanıklığı açmasında yardımcı olabilecek yöntemlerdendir. Eğer bebek sümküremiyorsa tuzlu su kullandıktan sonra burun aspiratörünün vakumlama özelliği sayesinde burnundaki sümüklerin dışarı çıkmasını sağlamaktadır.

Okaliptüs Yağı

Burun tıkanıklığının açılmasını sağlayan bir diğer yöntem ise okaliptüs yağıdır. Okaliptüs yağı burun açıcılığının yanı sıra iltihap giderici özelliğine de sahiptir. Bu yağı bebeğinizin alnına, yanağına veya çenesine masaj ile sürerek burun tıkanıklığının azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Bunlara ek olarak bebeğinizin yastığına birkaç damla damlatabilir veya odasındaki nemlendiriciye koyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net