Bilgii.net

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

17.10.2018
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Bebekler, yaşam formlarının ilk zamanlarında çok hassas bir dönemden geçerler. Hızlı şekilde başladıkları gelişim aşamalarında, çok özen görmeli ve dikkatli bir şekilde büyütülmelidirler. Bu sayede sağlıklı bir çocukluk evresine geçiş sağlanacak ve birçok bağışıklık kazandırılmış olacaktır. Bebekler, etraftaki her türlü zararlı bakteriden etkilenebilecek bir bağışıklık ile dünyaya gelmişlerdir. Bu yüzden dikkat edilmesi gerekilen ilk konu, sağlık güvenliği olmalıdır. Kişilerin en önem vermeleri gereken konulardan bir tanesi de, oluşan sağlık problemlerinden sonra nasıl davranmaları gerektiğidir. Bebeklerde ilk zamanlarda en çok görülen rahatsızlıklardan bir tanesi de burun tıkanıklığı olmaktadır. Bu yüzden çocukların sinüzit ve benzeri enfeksiyonlara yakalanmaması için dikkatli bir yetiştirme tarzı belirlenmelidir. Burun tıkanıklığı; öksürme ve hapşırma ile başlar ve devamında gözde sulanma, bağ ağrısı ve hafif ateşle devam eder. Böyle belirtilerin olmasından sonra acilen doktora gidilmeli ve bilindik, güvenilir yöntemlere başvurulmalıdır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Bebeklerde birçok farklı sebepten ötürü burun tıkanıklığı meydana gelmektedir. Öncelikli sebep grip ve soğuk algınlığı olmak üzere birçok farklı üst solunum yolları enfeksiyonları sebep olmuş olabilir. Bebeklerin havada bulunan polen ve benzeri alerjik maddeler yüzünden burun tıkanıklığı yaşaması da muhtemel bir durumdur. Bazen içilen süt de bile alerjenler olabilir ve bu yüzden bebeklerde burun tıkanıklığı meydana gelebilir. Alerji sonucunda sadece burun tıkanması değil; sürekli kaşıntı ve hapşırma, öksürme ve gözlerde kızarma meydana gelebilir. Bebeklerin burun tıkanıklığına sebep olan bir diğer önemli faktör de tahriş edici ürünler olabilir. Sigara dumanı ve parfüm kokusu, bazı bebeklerin burnundaki yapıyı direk etkiler. Bu yüzden de bebeklerde burun tıkanması görülmeye başlanır. Toz ve duman sebebiyle de burunda akıntı ve tıkanıklık, görülebilecek semptomlardan sadece birkaçıdır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Bebeklerde burun tıkanıklığına iyi gelen ve hızlı bir şekilde geçmesini sağlayan birçok farklı unsur vardır. Önemli olan bunların sırasıyla ve dikkatlice uygulanması, aynı zamanda sonuç vermediği takdirde en kısa sürede doktora gidilmesidir. Bu sayede uzman doktorun yazacağı reçete ve iyileşme programına sadık kalınarak, bebeğin iyileşmesi sağlanacaktır.

  • Anne Sütü: Bebekler için bütün ilaçlardan da iyi olan mucizevi içecek, anne sütüdür. İçerisinde bulunan bağışıklığı güçlendirici antikorlar ve değerli besin maddeleri sayesinde; burun tıkanıklığının önlenmesinde çok iyi bir yardımcı olacaktır. Bu yüzden anneler bebeklerini sıklıkla emzirmeli ve bu sayede sağlıklı bir yaşam formunun devamını sağlamalıdırlar.
  • Serum Fizyolojik: Aslında teknik adı farklı olsa da evde yapılan doğal tuz solüsyonuna verilen isimdir. Bu sayede bebeğin sırt üstü yatırılması gerekecektir. Bebeğin burnundan içeri damlatılacak tuz solüsyonu sayesinde, burnun akması sağlanacaktır. Bu solüsyon anti bakteriyel özelliği sayesinde, öksürük ve burun tıkanıklığının bütün etkilerini ortadan kaldıracak güçtedir.
  • Su İçirmek: Tabi ki gelişim döneminde olan bebeklerin, en çok içmesi gereken besin değeriyle, vücudun bağışıklık sistemini kuvvetli hale getiren sudur. Su sayesinde bebeklerde görülen burun tıkanıklığı sonrasındaki halsizlikler giderilir ve bu sayede burun tıkanıklığını kesen bir yöntem uygulanmış olur. Bebek su içme alışkanlığını kazandığında, artık bu rahatsızlıklardan daha az etkilenir hale gelecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net