Bilgii.net

Bebeklerde Beslenme Nasıl Olmalıdır? Pedagog Tavsiyeleri

17.10.2018
Bebeklerde Beslenme Nasıl Olmalıdır? Pedagog Tavsiyeleri

Bebekler doğduğu andan itibaren annelerde gözle görülür bir panik başlar. Bu paniğin ana nedeni o minik bedenleri nasıl doyuracağını bilememektir. Özellikle ilk defa anne olacakların panikleri yüzünden okunur. Saatler ilerledikçe ve bebek ağlamaları duyuldukça neden ağladığı aç olup olmadığı annelerin içinde hep bir kuşku sebebidir. Şunu bilmeliyiz ki bebeklerin sindirim sistemleri yetişkin bireylerinki kadar gelişmiş değildir. Bu durum dikkate alınarak hareket edilmelidir. İlk bilinmesi gereken konu ise anne sütünün önemidir. Uzmanlar ilk 6 ayda verilen anne sütünün başka hiçbir şeyle kıyaslanamayacağını söylüyor.

Bebeklerde Doğum Sonrası Emzirme

Bebekler doğduktan sonra ilk yarım saat içinde anne ile buluşturulmalıdır. Bunun çeşitli nedenleri var. Psikolojik ve fizikî nedenlerden bahsedebiliriz. Konumuz bebeklerin beslenmesi olduğundan ilk olarak fizikî sebepleri değerlendirelim. Doğum sonrası pek çok anne süt sıkıntısı çekecektir. Bu sıkıntıyı önlemenin en önemli adımlarından biri de bu ilk yarım saatte emzirmeye çalışmaktır. Ayrıca bu süre içinde anne memesiyle buluşmayan bebek emmeye kolay adapte olamayabilir. Tabii ki ihtimallerden bahsediyoruz. Her bebekte aynı durumla karşılaşmayız.

Konunun psikolojik boyutu ise bebeklerin doğum sonrası aidiyet hissi için ilk yarım saatte anneyle buluşması ve emme yoluyla onunla bağ kurmasıdır. Bu ilk yarım saat ve ilk bir yıldaki olumlu anne tutumu gelecekte insanlara ve hayata karşı güvensizlik sorunu yaşamasının önüne geçecektir.

Bebeklerde İlk 6 Ay

Annelerin bebek doğduktan sonraki beslenme konusunda ilk sorusu: “Bebeğim doyuyor mu?” olmaktadır. Emziren anneler bebeklerin bu şekilde doyup doymadığını merak ederler. İşin içine bir de sütün yetmemesi sorunu girince panik daha da artar. Öncelikle ilk 6 ayda bebekler yalnızca anne sütüyle beslenmelidir. Çünkü sindirim sistemleri sadece bu gıdaya adapte durumdadır. Diğer taraftan anne sütünün içeriği bebeğin ihtiyacı olan her türlü vitamin ve minerali kapsamaktadır. Yani tüm gıdalar eşittir anne sütü diyebiliriz. Üstelik bu gıdanın başka mucizevî bir tarafından da söz edebiliriz. Anne sütü bebek büyüdükçe her ay içeriğini değiştirmektedir. Eğer sütünüz yetiyorsa ve bebeğiniz aç kalmıyorsa yalnızca anne sütüyle beslenmesi onun sağlığı ve geleceği için son derece önemlidir. İlk 6 ayda verilen anne sütü sağlık anlamında bebeğinizde gelecekte de faydalı olacaktır. Eğer sütünüz yetmiyorsa bu durumu doktorunuzla paylaşmalısınız. Doktora danışmadan ek gıdaya geçmek uygun olmayabilir.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçmek

Sağlık Bakanlığı ve çok sayıda doktor ek gıdaya ilk 6 aydan sonra geçilmesi gerektiğini savunuyor. Bu konuda kimi doktorlar ise 4. Ayın da uygun olduğunu düşünmektedir. Ama genel kanı 6 aydır. İlk 6 aylık süreçte anne sütü D vitamini hariç her vitamini içerdiği için başka gıda verilmesi uygun değildir. Bu sürenin sonunda yavaş yavaş ek gıdalara geçilebilir. Ancak doğrudan katı gıdaların verilmesi kesinlikle yanlıştır. Sindirim sistemleri henüz gelişmemiş olan bebeklerin sıvı gıdalarla ek gıdaya yavaşça adapte olması sağlanmalıdır.

Ek gıdalara geçerken doktorunuzla iletişim hâlinde olmalı ve ona danışarak geçiş yapmalısınız. Bu süreçte uzman desteği ve yardımı alınması, bilinçli hareket edilmesi gerekir. Bebek ek gıdaya zorlanmaz, istemediği şeyleri yemesi konusunda ısrarcı olunmaz. Doktorunuzun uygun gördüğü gıdalarla beslenmeyi sürdürebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net