Bilgii.net

Bebeklerde Bağırsak Enfeksiyonu – Nedenleri ve Tedavisi

19.10.2018
Bebeklerde Bağırsak Enfeksiyonu – Nedenleri ve Tedavisi

Bebekler, hamilelik döneminde anne karnında gerekli bağışıklıkları kazanmaya başlarlar. Elbette dünyaya gelmeden önce gerçekleştirmeleri gereken büyümeyi tamamlamazlar. Dünyaya geldikleri andan itibaren ise bebeklerin sağlığı ile ilgili özenin gösterilmesi gerekir. İlk aylarda ve belirli bir yaşa gelene kadar bebeklerin vücut direnci oldukça düşüktür. Özellikle virüsler ve mikroplar, bebeklerin en önemli düşmanıdır. Bu zararlı yapıların bebeklerin vücudunda birçok farklı sorun yaşatması muhtemeldir. Bunlardan en çok görülen komplikasyonlardan bir tanesi de bağırsak enfeksiyonudur.

Bebeklerde Bağırsak Enfeksiyonu Neden Olur?

Bağırsak enfeksiyonlarının bebeklerde olmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi mikrop ve bakterilerdir. Özellikle ağız yoluyla alınan bu zararlı yaratıklar, birçok farklı yolla vücuda bulaşabilir. Bebeklerin içtikleri suların hijyenik olması gerekir, çünkü bu sulardan parazit ve bakterilerin bulaşma ihtimali bulunmaktadır. Yere düşen herhangi bir biberon ve emzik, tam olarak sterilize edilmeden bebeğin kullanımına uygun hale gelmez. Bebeklerin bu tarz durumlara maruz kalması durumunda, bağırsaklarına yerleşecek olan bakteri ve mikroplar, bu yüzden uzun vadede hastalığa sebep olacaktır. Ebeveynlerin bebeklere yedirecekleri gıdaları, çok iyi şekilde yıkamaları ve dezenfekte etmeleri gerekir. Bebeklerin bu dönemde mikrop, bakteri ve parazit gibi zararlı maddelerden anne sütüyle korunması gerekir. Bu yüzden anne sütünün içilmesi, bağırsak enfeksiyonlarını önleyecek güçtedir. Genel olarak mikroplarla savaşmada en büyük antikorun üretimini sağlayan anne sütü, bu sayede bebeği güçlendirecektir. Fakat anne sütü verilirken biberon tercih edilmemeli, özellikle annenin memesinden tüketilmesi gerekmektedir.

Bebeklerde Görülen Bağırsak Enfeksiyonunun Belirtileri

Bebeklerin büyüme esnasında verdiği tepkilerden bazıları kusma, ateş, halsizlik ve ishal gibi komplikasyonlardır. Bu yüzden aslında bebeklerde bağırsak enfeksiyonu görüldüğünün anlaşılması biraz zordur. Özellikle belirtilerin bu kadar benzer olması, bebeklerde hangi rahatsızlığın görüldüğünün anlaşılmasına engeldir. Genel olarak bebeklerin gün boyunca kaka yapma sayısı 3 ve 4 arasında değişmektedir. Fakat bu sayının 6’yı geçmesiyle beraber ebeveynlerin bağırsak enfeksiyonundan şüphelenmeye başlaması gerekir. Böyle bir durumda aynı zamanda bebekte bir ateş ve kusma da görülüyorsa, en kısa sürede doktora gidilmelidir. Bu sayede vücuttaki beklenmedik semptomların önüne geçilecektir. Su kaybı, bağırsak enfeksiyonundan kaynaklı ishalden dolayı maksimum seviyelere ulaşacaktır. Özellikle bu dönemlerde bebeğin su kaybının engellenmesi gerekecektir. Bebek eğer yaşına geldiyse, özellikle nane limon ve ayran içirilmelidir. Bu sayede böbreklerin ve boşaltım sisteminin rahatlaması sağlanır. Aynı zamanda ağızdan verilecek gıdalar sayesinde sürekli olarak sıvı kaybı engellenmelidir.

Bebeklerde Bağırsak Enfeksiyonunun Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Bağırsak enfeksiyonu, aslında dikkat gerektiren önlemlerin alınmasıyla sık şekilde görülmez. Aynı zamanda bu önlemlerin koruyucu şekilde alınmasıyla, bebeğin vücuduna girebilecek mikroplar önlenmiş olacaktır. Kusma ve ishal anlamında çok sayıda semptom göstermeye başlayan bebeklerin, vakit kaybedilmeden hastaneye götürülmesi gerekir. Çünkü ağızdan gıda verilemediği durumlarda bebeklerin hayati derecede bir su kaybıyla karşılaştığı görülmektedir. Bunun dışında bebeklerin bazı durumlarda serum takviyesine ihtiyaçları vardır. Serum sayesinde bebeklerin vücut direncinde artışlar görülecektir. Bakteriden kaynaklanan bağırsak enfeksiyonlarında, özellikle antibiyotik tedavisi gündeme gelebilir. Antibiyotik tedavisinin, gerekli testlerden sonra dikkatli ve bebeğin vücudunun alabileceği şekilde uygulanması önemlidir. Çünkü bağırsak enfeksiyonunun tedavi edilmesi istenirken, başka bir komplikasyon meydana getirilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net